Cvičení psi cítí COVID-19 stejně dobře jako testy

Cvičení psi jsou podle jedné studie skoro účinnější než PCR testy na koronavirus

Cvičení psi jsou při identifikaci infikovaných lidí bez příznaků ještě lepší než PCR testy.

Psi jsou stejně spolehliví jako laboratorní testy pro detekci případů COVID-19. A mohou být dokonce lepší než PCR testy pro identifikaci infikovaných lidí, kteří nemají příznaky. Bonus: Čtyřnozí chlupáči jsou roztomilejší a méně invazivní než výtěr z nosu.

Ve studii zahrnující vzorky potu od 335 lidí, vycvičení psi vyčenichali 97 procent případů koronaviru. Tyto případy stejně tak identifikovaly testy PCR. Psi našli všech 31 případů COVID-19 mezi 192 lidmi, kteří neměli příznaky.

Cvičení psi proti šíření viru

Tato zjištění jsou důkazem toho, že psi mohou být efektivní pro hromadné screeningové snahy. A to na místech, jako jsou letiště nebo koncerty. Dále mohou poskytnout přátelské alternativy pro testování lidí, kteří se brání výtěrům z nosu, říká Dominique Grandjean, veterinář z Národní školy veterinární medicíny v Alfortu Maisons-Alfort, Francie.

„Pes nelže,“ ale existuje mnoho způsobů, jak se testy PCR mohou pokazit, říká Grandjean. Nosy psů také identifikovaly více případů COVID-19 než testy na antigen (SN: 17/12/21), podobně jako u mnoha domácích testů, ale někdy si spletli jiný respirační virus s koronavirem, zjistili Grandjean a kolegové. A co víc, neoficiální důkazy naznačují, že psi mohou zachytit asymptomatické případy až 48 hodin před pozitivním testem lidí pomocí PCR, říká.

Ve studii se objevili cvičení psi z francouzských hasičských stanic a z ministerstva vnitra Spojených arabských emirátů. Ti se cvičili v detekci koronaviru tím, že je odměňovali hračkami – obvykle tenisovými míčky. „Je to pro ně čas na hraní,“ říká Grandjean. Vycvičit psa k vybírání případů COVID-19 ze vzorků potu trvá asi tři až šest týdnů. A to v závislosti na zkušenostech psa s detekcí pachů.

Psi pak očichali kužely obsahující vzorky potu odebrané z podpaží lidských dobrovolníků. Stejně dobře fungovalo stírání potu ze zadní části krku lidí nebo dodáním použitých obličejových masek, říká Grandjean.

Tyto výsledky naznačují, že pachy z více míst na těle mohou být použité pro psí screening, říká Kenneth Furton, forenzní chemik z Florida International University v Miami, který se studie nezúčastnil.

Výsledky testů

Výsledky jsou podobné předchozím menším studiím. Ty také zjistily, že psi fungují stejně dobře nebo dokonce lépe než testy PCR pro detekci SARS-CoV-2, viru, který způsobuje COVID-19, říká Furton. On a kolegové používali psy ve školách, na hudebním festivalu a v malém zkušebním testu zaměstnanců aerolinek na infekce koronavirem.

Lidé jsou vůči psům skeptičtí a věří více technologiím. Avšak pes dokáže koronavirus rozpoznat do pár vteřin, PCR test až za několik hodin
Cvičení psů

Jednou z největších výhod psů oproti jiným testům je jejich rychlost, říká Furton. „I s tím, co nazýváme rychlým testem, stále musíte čekat desítky minut nebo dokonce hodiny. Zatímco pes během několika sekund nebo dokonce zlomků sekund může reagovat.“

Není jasné, co přesně psi cítí, když detekují COVID-19 nebo jiné nemoci, říká Cynthia Otto, ředitelka centra pro pracovní psy Pensylvánské školy veterinární medicíny. Nemusí to být jedna chemikálie, ale spíše vzorec zvyšující se a snižující se hladiny určitých aromat. „Není to tak, že byste mohli vytvořit lahvičku s pachovým parfémem, která by měla vůní COVID,“ říká.

Lidská skepse

I přes opakované studie, která prokazuje schopnost psů odhalovat COVID, někteří lékaři, vědci a vládní úředníci jsou vůči tvrzením skeptičtí, říká Grandjean. Zdráhání se mu připadá záhadné, protože psi jsou už zvyklí čichat drogy a výbušniny a jsou testovaní na odhalení dalších nemocí, jako je rakovina, říká. „Pokaždé, když letíte letadlem, psi očichávali vaše zavazadla a nenašli žádné výbušniny. Takže jim věříš, když letíš letadlem, ale nechceš jim věřit kvůli COVID?“

Jednou výzvou pro psy, říká Furton, je to, že je lidé nepovažují za špičkové technologie, jako jsou elektronické senzory. „Ale psi jsou jedním z nejmodernějších zařízení, které máme.“ Jsou to biologické senzory, místo elektronických senzorů,“ říká.

Další nevýhodou psů je, že potřebují čas na výcvik a v současné době není ani dostatek psů vycvičených k detekci výbušnin, natož nemocí, říká Otto. A „psi, kteří dobře fungují v tomto laboratorním prostředí, nemusí dobře fungovat v prostředí lidí,“ říká. Psovodi můžou také ovlivnit reakci psa a musí být schopní psa dobře číst, říká. „Potřebujeme více dobrých psů.“

zdroj: sciencenews, Top-Vozíky