Emira 2023 od Lotusu

Poslední Lotus s benzinovým motorem – Emira – může být také první, který nemusíte omlouvat.

Anglické hrabství Norfolk sice není exotickým místem, ale pro jízdu s novým Lotusem Emira 2023 není lepšího místa. Náročné silnice a vedlejší cesty v okolí továrny v Hethelu použili při vývoji všech jejích silničních vozů od roku 1966, kdy sem Colin Chapman přestěhoval svou začínající společnost. Náročnost klikatých a hrbolatých norfolkských silnic je velkou měrou příčinou toho, že Lotusy jezdí tak, jak jezdí.

Emira, kterou jsme řídili, měla podobnou specifikaci jako prototypová verze. Tedy přeplňovaný 3,5litrový šestiválec Toyota V6 za kokpitem, který posílal výkon na zadní kola přes šestistupňovou manuální převodovku a mechanický diferenciál s omezenou svorností. Šestistupňová automatická převodovka s měničem točivého momentu bude na přání. V podstatě se jedná o stejný motor, který použili v Lotusu Evora, zde přeladěný na výkon 400 koní a točivý moment 310 N.m. Lotus uvede na trh také nižší variantu s 2,0litrovým turbodieselem od Mercedesu. Ten však bude spojen výhradně s dvouspojkovou automatickou převodovkou.

Lotus Emira
Lotus Emira

Zatímco prototyp modelu Emira měl měkčí odpružení Tour, tento model má tvrdší nastavení Sport. Vzhledem k tomu, že Lotus se u svých sportovních vozů vyhýbá adaptivním systémům, dá volba mezi těmito dvěma konfiguracemi nejdůležitější rozhodnutí kupujících. Sériový model rovněž vybavili pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 orientovanými na závodní dráhu. Rychle ukáže, že na veřejných silnicích působí odpružení Sport mnohem tvrdší než nastavení Tour. Přesto velké nerovnosti a vysokofrekvenční vibrace zvládá bez dramatických situací a Emira nikdy nepůsobí jako drsná. Při mírnějších rychlostech na méně kvalitním asfaltu však jízda působí ostře, což by pravděpodobně mohla zmírnit montáž adaptivních tlumičů.

Emira se sportovním odpružením

Přesto i Emira se sportovním odpružením působí o něco měkčím dojmem než pozdní model Evora. Při ostrém průjezdu zatáčkou se dostaví nezaměnitelný pocit mírného naklánění karoserie. Kabina Emiry však hraje úplně jinou ligu než kabina jejího plastového předchůdce s plyšovými materiály a důkazem pečlivého ergonomického zvážení. Původ spínací skříňky od Volva může být pro někoho, kdo ji pozná, trochu nesourodý, ale Lotus je dobře známý tím, že napadá různé zásobníky náhradních dílů. Digitální přístrojový panel a 10,3 palcový středový dotykový displej jsou jasné a ostře vykreslené a je zde dobrý rozsah nastavení polohy řidiče. Kulatý kovový knoflík na vrcholu manuální řadicí páky se nachází přesně tam, kde ho hledající ruka očekává. Emira také přináší novinku v podobě luxusních prvků, jako jsou elektricky nastavitelná sedadla a adaptivní tempomat, ve voze Lotus.

Interiér Lotusu Emira
Interiér Lotusu Emira

Emira má však v reálném provozu jeden problém, který sdílí s Chevroletem C8 Corvette. Cokoli uložíte do malého úložného prostoru za motorem, se při náročnějším používání uvaří. Využitelný nákladový prostor pod zavazadlovým prostorem prakticky neexistuje, ačkoli do prostoru za sedadly lze nacpat malé tašky v měkké skořepině. Je to jedna z oblastí, kde se Emira stále cítí být komplexně překonána obalovým zázrakem, kterým je Porsche Cayman.

Technické specifikace

Přeplňovaný šestiválec v modelu Emira je sice účinný, ale poněkud mu chybí charakter. Přeplňování však pomáhá zajistit lineární reakce a solidní zátah ve středním pásmu, což znamená, že můžete krátce řadit šestistupňovou převodovku a neztratíte mnoho rychlosti. Tento motor se necítí být omezován relativně nízkým limitem otáček 6750 min. Řadicí páka modelu Emira je příjemně odvážená a její táhla jsou vidět přes síťový panel pod ní, i když jsme si všimli určité tvrdohlavosti jejího chodu při řazení z vyššího na nižší převodový stupeň a naopak.

V modré barvě
V modré barvě

U vozu Lotus není překvapením, že řízení Emiry nemá chybu. Lotus ve jménu dynamické čistoty setrval u modelů s motorem V-6 na hydraulickém posilovači. Čtyřválcové verze používají elektrohydraulický posilovač s elektrickým čerpadlem. Díky tomuto staromódnímu uspořádání se k volantu potaženému mikrovláknem dostává spousta zpětné vazby na nízké úrovni a kormidlo Emiry s radostí hlásí textury povrchu a drobné změny náklonu, které čistě elektrické systémy často odfiltrují. Ačkoli není řízení nijak hyperrychlé, jeho reakce jsou lineární a odpor se postupně zvyšuje s přidáváním zámku. Na drsnějších površích je cítit malý zpětný ráz volantu, ale zdá se, že je to cena, kterou se vyplatí zaplatit za tak hmatové spojení.

Zatímco prototyp Emiry s měkčím odpružením byl na okruhu přesvědčivým společníkem. Sériový vůz se díky kombinaci tvrdšího odpružení a masivní přilnavosti na silnici cítil až příliš unavený. K dispozici je obrovské množství ovládacích prvků. Přestože by bylo těžké unavit se z uklidňujícího záběru přední části Emiry, její podvozek postrádá část hravosti, která plyne z možnosti upravovat svůj postoj pomocí plynového pedálu. Linie zatáček lze otevřít nebo utahovat pravým pedálem, jen ne tak výrazně jako u měkčího odpružení Tour. Brzdový pedál modelu Emira také vynikal tím, že při šetrném používání působil trochu dřevěně a málo odolně.

Emira neomrzí
Emira neomrzí

Závěrem o modelu Lotus Emira

Na 3 kilometrové manipulační dráze Lotus dokázala Emira udržet slušné tempo a podle palubního počítače dosahovala přilnavosti v zatáčkách více než 1,0 g za mokra. Na suché a teplé trati však přilnavost modelu Emira s výbavou Sport dosáhla maximální hodnoty 1,7 g. Díky většímu a trvalejšímu zatížení, které je možné na okruhu, byla Emira příjemnější než na silnici.

Hmotnost motoru za prostorem pro cestující jí zajišťuje ochotu rychle měnit směr jízdy. V delších zatáčkách se projevuje jistý příklon k zadní části vozu. Pneumatiky Cup 2 však vždy radostněji přilnou než prokluzují, což pravděpodobně činí z měkčího nastavení Tour lepší volbu na silnici a o něco zábavnější na okruhu i když celkově ne tak rychlou.

Jako poslední model Lotusu se spalovacím motorem a téměř jistě poslední, který nebude vybaven množstvím systémů drive-by-wire, je Emira koncem jedné éry značky. Rozhodně ale stále jezdí jako Lotus. Ale všechno ostatní se na modelu Emira výrazně zlepšilo. Přes veškerou jízdní brilantnost, kterou jsme si s vozy Lotus spojovali, jejich omezená použitelnost a pochybná kvalita nikdy neumožňovaly najít výmluvu, proč si vůz nekoupit. U Emiry je to mnohem těžší.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint