Proč je systém LIDAR v Lotusu Eletre tak důležitý?

Lotus našel elegantní řešení pro čistou integraci klíčových senzorů do vozidla. Systém LIDAR umožnil nové řešení.

Nyní jsme si prohlédli Lotus Eletre 2023. Vůbec první SUV této společnosti. Tento plně elektrický vůz se může pochlubit výkonem přes 600 koní, pohonem všech kol a zrychlením z 0 na 100 pod 3 sekundy. Tím to však nekončí, Eletre se může pochlubit světově první technologií pro sériový vůz v podobě nasaditelného systému LIDAR.

LIDAR je zkratka pro detekci a měření světla a jedná se o laserovou obdobu radaru, který využívá rádiové vlny. Tato technologie se v posledních letech stala horkým tématem ve světě autonomního řízení, přičemž Tesla se LIDARu vyhýbá, zatímco jiné společnosti ji považují za klíčovou součást budoucích autonomních vozidel.

Testování senzorů LIDAR
Historický vzhled senzorů LIDAR

Výhodou LIDARu je, že autonomní vozidlo může vytvářet 3D mapu okolního světa. Ta mu pomáhá identifikovat ostatní vozidla, prvky na silnici a překážky, a tak se lépe orientovat. V minulosti byly senzory LIDAR velké a neskladné, obvykle se nacházely na střeše autonomních vozidel a působily nevzhledně nebo vyčnívaly z předních blatníků.

Právě v této oblasti chce Lotus konstrukcí modelu Eletre dosáhnout zlepšení. Vzhledem k tomu, že LIDAR není potřeba po celou dobu, jsou senzory na střeše a v předních blatnících po většinu času skryté. V případě potřeby se senzory automaticky nasadí a odhalí se pod poklopy těsně nad čelním sklem, resp. podběhy kol. Hardware je možné vidět v akci na videu, které zveřejnil YouTuber Carwow a které demonstruje jejich fungování.

Nasadí se v případě potřeby

Opravdu první vůz s LIDARem?

Eletre není prvním sériově vyráběným vozem s LIDARem. Čínská automobilka XPeng tvrdí, že tento titul získal její vůz P5, který byl uveden na trh v loňském roce. Titul prvního vozu s nasaditelnými senzory LIDAR však zřejmě patří Lotusu.

Nasaditelné komponenty se stávají horkou novinkou v mnoha nových vozidlech. Moderní automobily okouzlují řidiče vyskakovacími funkcemi na povel, od klik dveří až po kryty nabíjecích portů. Tyto konstrukce však přinášejí kompromisy. Kromě větší složitosti jsou takové konstrukce obzvláště špatnou volbou pro vozidla používaná v chladnějším podnebí.

Jak se vyrovná s nástrahami podnebí?

Už jsme viděli, že zamrzlé kliky dveří trápí v zimě mnoho majitelů Modelu 3. Je oprávněný důvod se domnívat, že nasaditelný LIDAR Lotusu bude podléhat stejným nepříjemnostem. Samozřejmě to není nic, co by nevyřešilo malé integrované topení, a ať už je nasazovací nebo ne, jakýkoli snímač LIDAR pokrytý sněhem bude stejně nefunkční.

Lotus plánuje, že s LIDARem na palubě, spoustou kamer a aktualizacemi, které postupně dorazí, zládne Eletre autonomní jízdu. Podle vlastních slov Lotusu Eletre „podporuje technologii autonomního řízení od začátku do konce a připravují další vývoj v budoucnosti“. Na videu z Carwow se uvádí, že Eletre bude schopen autonomního řízení na úrovni SAE 4, kdy řidič nemusí věnovat žádnou pozornost silnici, protože vozidlo se v daných oblastech řídí samo.

Nasaditelný LIDAR hodně přispívá k liniím vozu Eletre, protože umožňuje montáž senzorů LIDAR, aniž by byla narušena celková konstrukce vozidla. Očekávejte, že další automobilky budou následovat kroky Lotusu, zatímco ostatní budou zkoumat alternativní způsoby, jak čistě integrovat senzory LIDAR do vozidla.

Zdroje: The Drive, TowPoint