Stresované rostliny vydávají zvuky

Volají po vodě, a to nejen doslova: když některé rostliny trpí suchem, vydávají zvuky, zjistili vědci. Lidé je neslyší – ostatní ano.

Rostliny trpící stresem

Křičící rajčata? Zní to jako sci-fi. Vědci z Tel Avivské univerzity však zjistili, že stresované rostliny mohou skutečně vydávat zvuky. Zvuky jsou asi tak hlasité jako při běžné konverzaci, ale frekvence zvuků je pro člověka příliš vysoká, uvádí studie v časopise Cell. ,,Zvuky v ultrazvukovém rozsahu by mohlo slyšet mnoho savců a hmyzu ze vzdálenosti tří až pěti metrů,“ předpokládají vědci.

Rajčata a tabák například vydávají zvuky, když trpí stresem ze sucha nebo když se jim krájí stonky. Zněly, jako by malé kapsle drtila bublinková fólie. Není jasné, zda rostliny vydávají takové zvuky pro komunikaci s jinými organismy. Jiné studie již ukázaly, že rostliny zvyšují koncentraci cukru ve svém nektaru v reakci na zvuky opylovačů.

Poznatky by mohly být užitečné v zemědělství

Pro tuto studii vědci zkoumali rostliny rajčat a tabáku za různých podmínek. V jednom z experimentů měly rostliny příliš málo vody, v jiném se jejich stonky řezaly. Pro srovnání se tým podíval i na nerušené exempláře. Vědci pomocí mikrofonů nahrávali zvuky ve zvukotěsné místnosti a také ve skleníku.

Stresované rostliny vydávají zvuky
Pole tabáku

Výsledek: podle studie stresované rostliny vydávaly znatelně více zvuků než zdravé – kolem 30 až 50 zvuků za hodinu. Pomocí algoritmu byl tým schopen vidět, jak se zvuky liší v závislosti na typu stresu. Příčinou tohoto jevu by mohl být proces uvnitř rostliny. Studie ukázaly, že u rostlin ve stresu ze sucha dochází k takzvané kavitaci. Zhruba řečeno, v cévním systému se tvoří vzduchové bubliny, které se rozšiřují a opět kolabují. To vede k vibracím.

To, co zní pro amatérské zahrádkáře rušivě, by se v krajině mohlo hodit, vědci se domnívají: Pomocí zvukových nahrávek lze sledovat a zefektivnit například zalévání rostlin na poli nebo ve skleníku.

Zdroj: spiegel, Vapol