Renault 4 se vrací – v elektrické podobě!

Renault sahá – ještě jednou – do nostalgické skříně, když se posouvá vpřed do elektrické éry. Původní Renault 4 (často láskyplně označovaný jako ‚R4‘) byl odpovědí Renaultu na slavný Citroen 2CV. Zatímco R4 byl pravděpodobně první sériově vyráběný hatchback s předním pohonem na světě, byl v té době prodáván jako malý vůz.

R4 se doslova prodávalo po milionech.

Ve skutečnosti se za 33 let výroby (od roku 1961 do roku 1994) prodalo přes 8 milionů. Krátkou dobu se dokonce stavěly v Austrálii, i když tam byly vždy jen specializovaným prodejem.

Vůz R4 z roku 1978.  Obrázek: Wikipedia Commons
Vůz R4 z roku 1978

V důsledku toho je v Evropě, Jižní Americe a velké části Afriky velká náklonnost k přezdívce R4. Zdá se, že Renault doufá, že něco z toho využije tím, že oživí typový štítek Renault 4 pro svůj elektrický „Renaulution“.

Renaulution je mimochodem název, který Renault dal svému úsilí o přesun do budoucnosti elektrické mobility.

Součástí toho je, že Renault má v úmyslu být do roku 2030 značkou pouze na elektřinu. (Nezapomeňte, že jejich podznačka Darcia bude také poslední, kdo se vzdá spalovacích motorů.)

To by mohlo znamenat, že pokud Austrálie nevytáhne prst, můžeme začít vidět Darciu, aby se zde objevila pod značkou Renault, vzhledem k tomu, že Austrálie byla doposud na cestě stát se jedním z posledních světových trhů pro vozy ICE!)

Elektrický vůz

Nová R4 má jistě nějaké podobnosti s originálem – bude to malý crossover ve stylu kombi/SUV, pravděpodobně náhrada za současný Renault Captur.

Přední strana R4Ever Trophy.  Obrázek: Renault.
Přední strana R4Ever Trophy

Renault ve skutečnosti otevřeně prohlašuje, že očekává, že postavení elektrických Renault 5 a Renault 4 na trhu bude podobné vztahu mezi jejich současnými modely Clio a Captur. (Protože oba nové R5 a R4 se mají postavit na jejich nové platformě CMF-BEV pouze pro elektromobily).

Určitě existuje několik stylistických vodítek, které spojují původní R4 s předváděcím vozem. Patří mezi ně silueta a ploché uspořádání přední části – zejména šikmá zadní boční okna a krátké přední/zadní převisy.

Předváděcí vůz vystavený na oznámení pařížského autosalonu se však více vracel k verzím 4WD R4, které Renault úspěšně provozoval na začátku Rallye Paříž-Dakar.

Předváděcí vůz má rezervní kolo namontované na střeše, vzadu namontovanou lopatu a vyprošťovací desky, vestavěná kola s pumpičkami na pneumatiky umožňující změny tlaku v pneumatikách za jízdy a rozměrné boční ochranné panely.

Pravděpodobně bude případný sériový model jeho tlumenou verzí a převezme více z každodenní ovladatelnosti a praktičnosti silničního vozu, které nabízel originál.

R4Ever Trophy vzadu.  Obrázek: Renault.
R4Ever Trophy vzadu

Specifikace předváděcího vozu Renault 4EVER Trophy:

  • Délka: 4 160 mm
  • Šířka: 1 950 mm
  • Výška: 1 900 mm
  • Rozvor: 2 570 mm
  • Přední a zadní pneumatiky: 255/55 R19

Další specifikace a údaje o výkonu se oznámí blíže k odhalení finálního sériového vozu. Očekává se, že se začne prodávat (v Evropě) v roce 2025.

Zdroj: thedriven, Vapol