Automobilová společnost Lotus a vstup na akciový trh

2016 Lotus Elise Sport
Automobil společnosti Lotus

Čínská automobilová společnost Lotus začne s výrobou nesportovních elektrických modelů. Dále plánuje uvést svou divizi Lotus Technology na akciový trh, což by znamenalo zhodnocení 5 až 6 miliard liber.

Lotus se vydalo na roadshow z Číny o Londýna, kde potenciálním investorům poskytuje reálnou ukázku elektrického SUV s označením Type 132. Tento typ vozu se objeví na trhu v příštím roce.

Nadnárodní čínská společnost Geely uvedla, že do roku 2028 má v plánu prodávat až 100 000 vozů ročně. Z toho 90 000 vozů budou elektrické sedany a SUV, které vyrobí právě společnost Lotus Technology.

Roadshow

Podle mluvčího automobilové společnosti Lotus je roadshow k tomu, aby mohli „zchladit“ nadšení investorů při nákupu akcií. Dále uvedl, že celá společnost dává přednost IPO (první veřejná nabídka) před kótovací metodou SPAC (společnost pro speciální akvizici). Tuto metodu před nedávnem použil jeden člen ze stáje Geel Polestar, navzdory zvláštní kontrole spojené s tradičnější cestou na trh.

Automobilka Lotus si dává za cíl, aby se dostala na akciový trh za rok, maximálně za dva roky. Musí se však ještě rozhodnout, jestli vstoupí na trh v Asii, v Londýně nebo v New Yorku.

Dost závisí na vlastnické struktuře divize, jestli zařadit na burzu Lotus Technology a ne Lotus Cars, která se spíše zaměřuje na tradiční obchod se sportovními vozy této značky. Lotus Cars vlastní ze 49 % společnost Etika Automotive. Majitelem společnosti je miliardář Sye Mokhtar Al Bukhary z Malajsie, který dříve sám vlastnil Lotus skrze jinou společnost – DRB-Hicom. Erika má ještě 30% podíl společnosti Lotus Technology.

Plány v blízké budoucnosti

Po uvedení modelu Type 132 v příštím roce bude následovat elektrický sedan Porsche Taycan s označením Type 133. Na rok 2025 společnost připravuje vydání „přelomového“ menšího SUV. O rok později se má na trhu objevit elektrický sportovní vůz s označením Type 135, který nahradí Lotus Emira, který ještě má spalovací motor.

Elektrické SUV a sedany se budou vyrábět v továrně za 900 milionů liber v čínském městě Wu-chan. Tuto továrnu vlastní nadnárodní společnost Geely. Její kapacita výroby je až 150 000 vozů ročně. Je zde také testovací dráha, jako sídlo společnosti Lotus a historická výrobní základna v Hethelu v Norfolku v Anglii.

Transformace automobilové společnosti Lotus z bojujícího výrobce specializovaných sportovních vozů na potenciálního globálního rivala Porsche začala v roce 2017, kdy Geely koupila většinový podíl a slíbila, že jej přepracuje. Investice Geely ve výši více než 1,5 miliardy liber zahrnovala významnou modernizaci společnosti Hethel, přidání designového centra v Coventry a nového technického centra ve Frankfurtu v Německu. Generální ředitel Lotusu Matt Windle popsal rozsah transformace jako něco, co „v automobilovém průmyslu nikdy předtím nebylo“.

Je akcie automobilové společnosti Lotus moudrá koupě?

Nákup akcie Lotus Technology může vypadat jako risk. Nejste vlastníkem žádné části divize sportovních vozů Lotus Cars. Velikost trhu pro elektrické SUV Lotus nebo sedan se sklápěním u Porsche nebo dokonce u Bentley je nejistá. Navíc, akciový trh není přívětivým místem pro nové společnosti, které se zabývají elektromobily.

Například společnost Rivian je podle údajů Financial Times až o 64 % nižší než nejvyšší cena akcií. U Lucid jde o 57 % a u Fisker o 60 %. Nicméně, Lotus se odradit nenechal. Je si vědom svých technologických předností jako věstavěný lidar pro autonomní řízení, struktura asset-light (využívá globální kapacity Geely, aniž by vykazovala velké částky). Dále díky silným čínským vazbám společnosti má jistotu posílení na největších světových trzích pro nové automobily.

Zdroje: Autocar, Vapol