Audi S8 2022, luxusní sedan zábavný vpředu i vzadu

Modernizovaná S8, kterou je zábavné řídit a v níž se královsky jezdí, je zábavná ve více ohledech.

Velkoprostorové luxusní sedany, jako je Audi S8 2022, si obvykle nejlépe vychutnáte ze zadního sedadla. Dobře zajištění lidé, kteří pořizují šestimístné čtyřdveřové vozy, jako Audi, spolu s BMW řady 7 a Mercedesem-Benz třídy S, si mohou natáhnout nohy a užívat si tichého pohodlí, zatímco se nechávají vozit z jednací místnosti do tanečního sálu. Pokud však jde o S8 – sportovnější variantu sedanu Audi A8 – je sedadlo řidiče také mimořádně příjemným místem pro trávení času.

Změny vzhledu modelu S8 2022 působí decentně. Jeho již tak velkou mřížku chladiče trochu rozšířili a vyplnili novými hranatými prvky, které se dodávají v chromové nebo černé barvě. Upravili také design zadních světel. Opravdu největším rozdílem mezi loňskou a novou S8 je však cena. Model 2022 začíná na 2 700 000 korunách. Audi také zefektivnilo modelovou řadu A8 a vyřadilo osmiválcový model, takže S8 je nyní jedinou verzí velkého sedanu Audi s motorem V-8 nabízenou ve Státech.

Audi S8
Audi S8

Co skrývá S8 uvnitř?

Za mohutnou tlamou sedanu se skrývá stejný dvakrát přeplňovaný 4,0litrový osmiválec a 48voltový hybridní systém. To je standardem od roku 2020, kdy tato čtvrtá generace S8 debutovala. Výkon zůstává opojných 563 koní a 590 N.m točivého momentu, přičemž motor a osmistupňová automatická převodovka opět napájejí systém pohonu všech kol Audi Quattro. Výkonové parametry by se měly shodovat s modelem z roku 2020. Tento vůz zrychlí na stovku za pouhé 3,2 sekundy. A zatímco výkon motoru se nezměnil, hodnota kombinované spotřeby paliva podle EPA se u S8 mírně snížila.

Luxusní interiér
Luxusní interiér

Interiér modelu Audi S8

Nádherně zpracovaný interiér S8 vytváří útočiště před okolním světem. To je ideální pro cestující, ale zároveň to snižuje pocit rychlosti pro řidiče. Oceňujeme však hukot motorového člunu vycházející ze čtyřhlavého výfuku. Stažená okna umožní vychutnat si melodický řev ještě více. Ačkoli je S8 hříšně rychlá, přáli bychom si, aby automatická převodovka déle držela převodové stupně a rychleji reagovala na sešlápnutí plynu.

Dokonce i v nejsportovnějším jízdním režimu (Dynamic) převodovka přeřadí až po chvilkovém odmlčení pravé nohy. Řazení pádly nám umožnilo udržet motor ve varu, ale převodovka stále sama přeřazuje nahoru při červených číslech. Navíc pokud nejste v pásmu výkonu, po sešlápnutí plynového pedálu nastane pregnantní pauza, než se turbo roztočí a převodovka podřadí.

I přes tyto výtky je sportovní charakter S8 důvodem k oslavě. Sedan je od zádi k přídi dlouhý asi 5,3 metru, přesto působí mnohem kompaktněji. Díky standardnímu řízení zadní nápravy Audi uvádí, že poloměr otáčení od obrubníku k obrubníku je přibližně 12 metrů. S8 se ukázala jako úžasně agilní na přeplněných parkovištích i na úzkých, klikatých dvouproudých silnicích. A i na 21palcových kolech s letními pneumatikami Goodyear Eagle F1 o rozměru 265/35 byla jízda příjemná a hladká.

Zdánlivě kouzelné jízdní vlastnosti lze přičíst standardně dodávaným adaptivním vzduchovým pružinám a systému Predictive Active Suspension. Ten využívá elektromechanické aktuátory, které kontrolují pohyby karoserie a naklánějí vůz do zatáček podobně jako jezdec na motocyklu (podobně jako Active Body Control od Mercedesu-Benz). Systém také automaticky zvedne vůz o několik centimetrů při otevření dveří, aby se zlepšilo nastupování a vystupování.

Audi S8
Audi S8

Poutavé jízdní zážitky

S8 se pohybuje ve stejné cenové kategorii jako jiné manažerské sedany s motorem V-8, jako jsou BMW 750i a Mercedes-Benz S580, ale nabízí mnohem poutavější jízdní zážitky než tito soupeři. Stejně jako BMW a Benz má Audi obrovské zadní sedadlo nabízené v konfiguraci pro dva cestující (to se již u běžné A8 nenabízí). Nejvyšší konfigurace vyžaduje paket Rear Seat Comfort, který zahrnuje středovou konzoli po celé délce, sklopné stolky, vyhřívané a odvětrávané polštáře, masážní funkce a další prvky.

Větrací otvory na palubní desce, které se automaticky objevují nebo mizí v závislosti na nastavení klimatizace. To dodává interiéru S8 trochu divadelního nádechu, který ani s konfigurovatelným digitálním přístrojovým štítem a infotainment systémem s dvojitou dotykovou obrazovkou nepůsobí tak zvláštně jako interiér třídy S. Vůz je vybaven i digitálními přístroji, které se dají nastavit.

Je pravda, že A8 nabízí mnoho stejných prvků jako S8 za nižší cenu. Jeho přeplňovaný šestiválec o výkonu 335 koní se však nemůže vyrovnat rychlosti a vzrušení, které přináší dalších 228 koní a herkulovský zvukový projev osmiválce. A8 také postrádá sportovní jízdní charakter S8, což z ní dělá lepší volbu pro řidiče, kteří se chtějí bavit vpředu, nebo pro cestující, kteří se chtějí nechat hýčkat vzadu.

Zdroje: Car and Driver, Vapol