BMW Alpina B4 předčí BMW M4 Competition

Nové BMW Alpina generace B4. Jako první se zadními dveřmi.

BMW Alpina B4 zaplnila mezeru mezi BMW řadou 4 a BMW M4 Competition druhou generací B4. Liší se od nich v tom, že jako první získají pár zadních dveří.

Nová Alpina B4 Gran Coupé založená na BMW řady 4 Gran Coupé přichází jen několik týdnů poté, co tuningovou značku založenou na Buchloe získala BMW.

Očekává se, že to bude poslední přírůstek do aktuální generace této značky modifikovaných modelů BMW.

Stejně jako v případě BMW řady 3, Alipa B3, i nová B4 používá vyladěnou verzi 3litrového řádového šestiválcového zážehového motoru „S58“ s dvojitým přeplňováním. Ten díky osmistupňovému automatu poskytuje výkon 488 koní. Dále se zde nachází převodovka na obě nápravy jen s o něco nižším výkonem než u M4 Competition.

Vlastnosti BMW Alpina B4

Navzdory energetickému deficitu a hmotnosti o 240 kg více než dvoudveřová M4 Competition je B4 ve skutečnosti o 0,1 vteřin rychlejší než některá silná auta. Na zrychlení z 0 na 100 km/h mu stačí pouhých 3,7 vteřin. Jeho maximální rychlost je až 300 km/h.

BMW Alpina B4 bude mít jako první své generace zadní dveře.
BWM Alpina B4

B4 zvládá 8 litrů na 100 km a vypouští 229 g/km CO2.

Úpravy motoru zahrnují zakázkové skříně turbíny, které „přeměňují energii výfukových plynu na plnící tlak“ při nízkých otáčkách motoru, větší mezichladič, systém vzduchového filtru a optimalizovaný chladicí systém.

Převodovku zesílili. Je to proto, aby zvládla podstatně vyšší točivý moment. Dále je nakonfigurovaná tak, aby posílala většinu výkonu motoru dozadu. Jak se sluší na sportovní charakter vozu.

Na rozdíl od M4 e B4 zaměřená na poskytování nejen vysoké jízdní dynamiky, ale také spousty pohodlí pro uvolněné cestování. Podvozek byl proto rozsáhle upravený.

Vylepšení u Alpiny

Alpina uvádí mezi hardwarovými změnami nové výztužné vzpěry přepážky. Dále uvádí tužší pouzdra a držáky, na míru šité přední stabilizátory a unikátní konfiguraci pružin a tlumičů, které dodávají B4 výrazný charakter. Proměnné tlumiče prý poskytují znatelnou diferenciaci mezi různými jízdními režimy. Dále jsou k dispozici tři různé režimy odezvy řízení.

Vylepšení se dočkaly rovněž brzdy. Čtyřpístové třmeny uchycují 395mm kotouče vpředu a plovoucími třmeny spárovanými s 345mm kotouči vzadu. Volitelně jsou k dispozici vrtané, lehké kompozitní kotouče.

Jak je u vozů Alpina zvykem, stylové rozdíly oproti standardní řadě 4 jsou mnohem jemnější než u M4. Jedinečné nárazníky, spoilery, výstupy výfuku, prahové lišty a odznaky jsou jasným znamením. Navíc je tu nová interpretace desingu 20paprskových litých kol, který je pro značku typický.

Alpina říká, že nový výrobní proces znamená, že tato 20palcová kola mají váhu pouhých 12 kilogramů.

Jsou obuté do vysoce výkonných pneumatik Pirelli P-Zero navržených speciálně pro Alpinu.

B4 je nyní k dispozici k objednání před zahájením dodávek v červenci. Cena se pohybuje od 2 335 000 Kč.

Zdroje: autocar, Vapol