Bentley Mulsanne se znovu zrodí jako elektrické GT

Společnost vypustí na trh vylepšený model Mulsanne

Bentley Mulsanne má dorazit před koncem dekády a odstartovat tak radikální elektrickou éru značky Bentley.

Nový vlajkový model se stane součástí nedávno oznámené strategie společnosti Bentley „pět v pět“. V rámci této strategie společnost uvede na trh v letech 2025 a 2030 pět elektrických modelů.

Model Mulsanne

O prvním voze se mluví jako o náhradě za Mulsanne, jelikož se stane nejdražším modelem v sestavě značky, jako kdysi Mulsanne. Předpremiéra vozu se očekává na konci tohoto roku a půjde o menší sedan.

Nakonec se však do roku 2030 postaví na vrchol nabídky moderní vlajková loď, která posune ceny daleko za ceny bývalé Mulsanne. To Bentley umožní proniknout hlouběji do superluxusního segmentu a zajistit vysoký zisk z marže a přizpůsobení očekávané těmi nejbohatšími.

Generální ředitel Bentley Adrian Hallmark řekl pro Autocar: „Vypadli jsme ze segmentu Mulsanne a to je něco, co je pro nás stále atraktivní, když se podíváme na trh. Je součástí naší historické síly pracovat v tomto segmentu.“

Logo automobilky Bentley

Finální Mulsanne opustilo linku v továrně společnosti Crewe v červnu 2020. To znamenalo konec 11 letého výrobního cyklu tohoto modelu. Celkem se jej vyrobilo více než 7 300 kusů. Rovněž se z něj stal i finální stroj s 6,75 litrovým motorem V8 od Bentley a nejdéle sloužící V8 v nepřetržité výrobě.

Zatímco Mulsanne známe jako čtyřdveřovou limuzínu, připravovaný model pravděpodobně zvolí jiný přístup. Místo toho se z něj stane dvoudveřový, sportovněji vyhlížející automobil.

Nárůst sedanů

Segment sedanů na superluxusním trhu v posledním desetiletí upadá. V roce 2021 tvořily sedany 9,1 % mixu ve srovnání s 21,6 % v roce 2010. Údaje jsou podle společnosti Jato Dynamics.

To je z velké části přičítané růstu SUV. Vzhledem k tomu, že Bentayga již tvoří polovinu prodejů Bentley, tak se očekává, že se výrobce vydá jiným směrem s Mulsanne nové generace v podobě dvoudveřového modelu.

Značka již má v tomto segmentu příklad takového vozu: Bentley Mulliner Bacalar za více než 43 milionů korun. Exkluzivní grand tourer bez střechy z její divize výroby karoserií. Bacalar se považuje za testovací lože pro model této velikosti a stylu, i když s modelem W12 od Bentley spíše než s nadcházejícím elektrickým pohonem.

Elektrické vozy Bentley

První elektrický vozidla v řadě Bentley s nulovými emisemi začnou využívat platformu, která se vyvíjela ve spolupráci s Audi skupiny Volkswagen. Architektura se použije u řady elektromobilu tak, aby se zajistila nákladová efektivita. Zatím však není jasné, zda se rozšíří na model velikosti Mulsanne. V každém případě se očekává, že Bentley se zaměří na intenzivnější vývoj platformy.

Hallmark nedávno pro Autocar řekl: „Dříve se naše platformy vyvíjely ze skupinových architektur, které se vyvíjely dříve, než jsme se dostali na trh. Snaha upravovat systémy a požadavky dodavatelů se v minulosti staly pro Bentley velkým omezujícím faktorem. U této generace vozů jsme se od samého počátku podíleli na zajištění specifikace, kterou Bentley potřebuje. Nemohu dostatečně zdůraznit, jak velký průlom to je. Je to změna celé hry.“

Dále dodal, že technologie baterií se zrychlila tak rychle, že už nemá obavy o dojezd související s vyšší hmotností větších vozů. „Nyní můžeme postavit auto tak velké, jako máme nyní.

Podle Hallmarka první dva až tři elektrické modely mají mít mnoho společného, pokud jde o technologii baterií. Pozdější vozy přijmou nový vývoj. Právě v pozdějších vozech se má nacházet právě Mulsanne.

Nová vylepšení se poté „retro aplikují“ na první tranši elektromobilů Bentley. První EV může mít dojezd více než 450 km, řekl Hallmark.

zdroje: autocar, Vapol