Audi A8 L 50 TDI Quattro Sport 2022

Recenze nového modelu Audi A8 L 50 TDI Quattro Sport 2022

Audi A8 nikdy nedosáhlo takové propracovanosti, jakou má většina ostatních modelů Audi.

Je pravda, že sektor luxusních salonů je poměrně malý prostor. Je to prostor, který se v tomto ohledu zmenšuje. Navíc Mercedes-Benz třídy S to tak má šité už od jeho počátků.

Přesto je to segment, ve kterém výrobci předvádějí všechny své zářné nové technologie, které časem proniknou do jejich sortimentu. A na této špičce je v sázce ještě mnohem víc než jen hrdost a žebříčky prodejů navrch. Je třeba mít vliv a je třeba získat pověst.

Tento revidovaný model A8 však přichází bez nové technologie, kterou by bylo možné předvést. To je trochu nepříjemná skutečnost vzhledem k tomu, že nová generace třídy S s bohatou technologickou výbavou je uvedená ve Velké Británii ve stejnou dobu. Po odhalení nás dělí jen několik týdnů příštího BMW řady 7. Tato řada se může pyšnit také první elektrickou variantou, BMW i7.

To zní mnohem více průkopnicky než velký vznětový motor V6 s novou přední maskou, některými novými světlomety a přehazováním úrovní výbavy.

I tak ale Audi hodně poví o tomto kole změn čtvrté generace A8, která se poprvé podívala na trh v roce 2017. Nicméně zůstává vlajkovou lodí společnosti a stále je to velmi pohodlné a kultivované auto, které se skvěle řídí.

Co má Audi pod kapotou?

Velký podíl na tom má 3,0litrový motor našeho testovacího vozu 50 TDI. Při původním uvedení Mk4 A8 jej mnozí považovali za nejtišší motor, jaký kdy Audi vyrobilo. Dodnes funguje v nádherně tichých tónech, které se hodí k luxusnímu umístění A8.

Je ultra rafinovaný a má tolik výkonu a točivého momentu, kolik jen můžete v reálném světě potřebovat.

Tyto rezervy se dodávají s minimem povyku a fanfár prostřednictvím ochotného společníka osmistupňové automatické převodovky.

To vše při dodání snadného 40 mpg. Diesel: nikdy se neuchytí. Zbytek balíčku je dobrý, i když ne tak hvězdný. Projeďte se. Ukažte A8 hladkou silnici a je stejně pohodlná a útulná jako každé auto v jakémkoli segmentu. Ve spojení s tímto motorem byste se na hladkých silnicích, jako jsou tyto, zdráhali po usednutí do pohodlného sedadla řidiče vyměnit za něco jiného.

Auto je zaměřené na přesnost a vy se tak v něm můžete prohánět
Interiér vozu A8

Přesto mu ukažte druh silnice, která je v Británii běžnější, se spoustou jizev, odřenin a boulí, které chybí, a maska ​​může občas sklouznout a odhalit zvláštní rány v kabině.

To byla vždy největší objektivní slabina A8 – a zůstává to tak i nyní s obrovským množstvím technologií podvozku, včetně adaptivního vzduchového odpružení a variabilních tlumičů ve standardní výbavě. Což je všechno velmi frustrující.

Interiér vozu a řízení

A8 zůstává vozem, který vám nezrychlí tep ze sedadla řidiče, ale spíše sníží. Ovládání se zaměřuje spíše na přesnost než na zapojení. To je popis, který se může rozšířit i na řízení. Zkrátka je to auto, ve kterém se můžete prohánět.

Při potulování budete mít vy i vaši spolucestující spoustu času užít si impozantní kabinu. Grafika informačního a zábavního systému je stejně jasná a ostrá jako kterákoli jiná. Navzdory obrovskému množství možností, zkratek a dokonce i fyzických tlačítek, které lze stisknout, je ovládání interiéru snadné. Téměř tak snadné, jako je usazení se do jednoho z těchto pohodlných sedadel. Ať už vepředu nebo vzadu, je radost v nich sedět.

Závěrem

Dvě slova varování: haptická zpětná vazba dotykové obrazovky je stále zvláštní a dokonce i čerstvě dezinfikované ruce zanechají šmouhu na jakékoli části lesklého černého lemování, se kterou přijdou do kontaktu.

Takže pro A8 je toho stále dost. A přesto jeho soupeři jsou čerstvější, přicházejí s více elektrony (existují plug-in hybridní A8, ale nová třída S PHEV převyšuje jejich dojezd pouze na elektřinu, a pak je tu plně elektrický i7), více technologií a dokonce i vyšší úroveň pohodlí.

To nejlepší od Audi tedy stále nestačí. Avšak to jen ukazuje, jak vysoko je laťka nastavená jinde a jak tvůrci trendů v oboru a hráči, kteří mění hru, pokračují neúnavně dál.

Zdroje: autocar, Vapol