Super Cobra Jet 1800 s výkonem 1 800 koní

Ford představuje Mustang Super Cobra Jet 1800. Jedná se o modernizaci původního vozu, který nyní disponuje výkonem 1 800 koní

Ford představuje Mustang Super Cobra Jet 1800. Jedná se o modernizaci původního vozu, takže je bohužel na závodním okruhu neuvidíme. Nakonec se však v blízké budoucnosti dočkáme pokusu Fordu o překonání vlastního rekordu. A protože mluvíme o modelu Super Cobra Jet, který nyní disponuje výkonem 1 800 koní, je velká pravděpodobnost, že starý rekord padne.

Model Super Cobra Jet disponuje výkonem 1 800 koní
Nový Mustang Super Cobra Jet 1800 má ohromný výkon 1800 koní

V roce 2020, v době počátků pandemie COVID-19, vnesl Ford do světa drag racingu trochu elektrického vzrušení. Řeč je samozřejmě o Mustangu Cobra Jet 1400: prototypu drag-racingového stroje se dvěma motory a plodným výkonem pohánějícím zadní kola. Navzdory přezdívce 1400 měl ve skutečnosti výkon 1502 koní. A vytvořil rekord NHRA pro drag car s plnohodnotnou karoserií EV, když dosáhl času 8,128 sekundy při rychlosti 277 km/h.

Ford Mustang Super Cobra Jet 1800

V čem přesně se liší Super Cobra Jet 1800 od původního EV? Stejně jako klasické motory V8 Cobra Jet z 60. let minulého století prošly modernizací a staly se z nich Super Cobra Jet. Dva elektromotory DS-250-115 stále roztáčejí pouze zadní kola (obutá do plnohodnotných drag slicků) a motory jsou spojené se čtyřmi měniči PN-250-DZR. Systém baterií je přepracovaný, a i když Ford nenabízí podrobnosti týkající se velikosti nebo výkonu, zjistili jsme, že je lehčí a „zcela přepracovaný“. Instalovaná je také nová převodovka, ačkoli stejně jako v případě baterie nejsou uvedené žádné podrobnosti.

Jiný podvozek a vlastní řídící software

Kromě toho Ford provedl změny na podvozku Mustangu a také na vlastním řídicím softwaru. Celková hmotnost vozidla se snížila o stovky kilogramů. Protože se jedná o modernizaci modelu 2020, stále nese karoserii předchozí generace Mustangu oproti novému poníkovi sedmé generace.

„Stále se snažíme posouvat ve všech koutech světa motorsportu,“ řekl Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance Motorsports. „Drag racing zůstává klíčovým testovacím místem pro naše produkty a technologie. Dále se těšíme, že se pokusíme nejen překonat náš vlastní rekord na čtvrt míle. Chceme také předvést pokračující vývoj, který provádíme v celé oblasti elektromobilů.“

Spolupráce několika společností

Mustang Super Cobra Jet 1800 vyvinula společnost Ford Performance ve spolupráci s MLe Racecars, AEM-EV, Watson Engineering a Cascadia Motion. Až se koncem letošního roku objeví na drag stripu, chce Ford usilovat o nový světový rekord v nejrychlejší čtvrtmíli vstoje u plně karosovaného elektromobilu. Ten v současnosti činí výše zmíněných 8,128 s u modelu Cobra Jet 1400. Automobilka se také pokusí o světové rekordy v nejrychlejším zrychlení elektromobilu s pohonem dvou kol a v celkovém zrychlení z 0-100 km/h.

Zdroje: motor1, Vapol