„Zdravotní odpad v bezprecedentním měřítku“

68 500 tun lékařského (zdravotního) odpadu během několika týdnů jen v Šanghaji: V žádné jiné zemi na světě není kvůli koronavirové pandemii tolik odpadu jako v Číně. Vědci nyní varují před následky.

Strčí se do nosu nebo krku, udělá se tampon, hotovo: V mnoha zemích jsou pravidelné testy na koronavirus důležitou součástí strategie k potlačení viru. Žádná jiná země ale netestuje tolik jako Čína. Pracovníci v celotělových oblecích zde denně provádějí stovky milionů koronavirových testů – i když je v celé zemi jen několik desítek případů Covid. Jde především o masové testy, které mají podpořit pekingskou strategii zero-Covid.

Nyní se to však stále více stává ekologickým problémem: testy produkují desítky tisíc tun lékařského odpadu.

Lidová republika je poslední velkou zemí na světě, která chce za každou cenu předcházet koronavirům. Proto aby nedošlo k přetížení zdravotního systému. Na jedné straně proto platí extrémně přísná pravidla karantény a v některých případech i výluky, které trvají měsíce. Na druhou stranu je potřeba každé dva nebo tři dny testovat stovky milionů Číňanů, některé dokonce denně. V hlavních městech provincií a metropolích s více než deseti miliony obyvatel vláda stanoví, že nikdo by neměl chodit na nejbližší testovací místo PCR v délce více než 15 minut.

Výsledek zdravotního materiálu

Výsledkem je, že miliony a miliony zkumavek, tamponů, obalů a ochranných obleků končí každý den v odpadcích. „Množství lékařského odpadu za den dosáhlo úrovně, která je v historii lidstva prakticky bezprecedentní,“ říká Yifei Li, odborník na životní prostředí z New York University v Šanghaji. ,,Problémy jsou již nyní obrovské. A mají se jen zhoršovat.“

Výroba rychlých testů v Číně, „Zdravotní odpad v bezprecedentním měřítku“
Výroba rychlých testů v Číně

Vzhledem k rychlému ekonomickému rozvoji je životní prostředí Číny již nyní silně znečištěné. Zákony o znečištění ovzduší a vody se v posledních letech zpřísnily. Lidová republika chce být do roku 2060 CO₂ neutrální. Což je ambiciózní cíl, kterého je vzhledem k závislosti země na uhlí téměř nemožné dosáhnout. Hromadné testy PCR představují pro zemi další ekologickou výzvu: Pokud není lékařský odpad správně zlikvidován, může kontaminovat půdu a vodu.

68 500 tun odpadků jen pro Šanghaj

Neexistují žádné celostátní údaje o množství koronového odpadu. Pro Šanghaj úřady uvedly, že během blokování od poloviny března do začátku června tam vzniklo 68 500 tun lékařského odpadu. Tedy šestkrát více než obvykle. Podle čínských zákonů jsou úřady odpovědné za třídění, dezinfekci a skladování těchto odpadků, dokud nejsou definitivně zlikvidovány – obvykle spálením.

,,Nejsem si jistý, zda má země kapacitu vyrovnat se s tímto významným nárůstem lékařského odpadu,“ řekl Yanzhong Huang, odborník na veřejné zdraví z amerického think-tanku Council on Foreign Relations. Také Benjamin Steuer z Hong Kong University of Science and Technology pochybuje, že všechny obce nakládají s odpadem správně – a obává se, že skončí jednoduše na skládkách.

Likvidace je drahá. Obce se stávají hromadným testováním již nyní značně finančně zatíženy. Pokud se všech 1,4 miliardy Číňanů má skutečně pravidelně testovat, stálo by to 0,9 až 2,3 procenta hrubého domácího produktu, odhadla banka Nomura v květnu.

Expert Jin Dong-yan, který vyučuje na Hongkongské univerzitě, považuje rutinní PCR testování za neefektivní a drahé. Nutí samosprávy, aby se zdržely dalších smysluplných investic do zdravotnictví. Vysoce nakažlivá omikronová varianta viru se tímto nedá zadržet, říká Jin, „nemá to fungovat.“ Je přesvědčen: „Miliony dolarů se vyhodí z okna.“

WHO požaduje strategie likvidace odpadu

Světová zdravotnická organizace (WHO) také varovala před obrovským množstvím lékařského (zdravotního) odpadu a vyzvala k vytvoření strategií pro správnou likvidaci. Hory odpadků ohrožovaly zdraví lidí a životního prostředí, uvedla zpráva, která analyzovala pouze malé části zdravotnických prostředků používaných během pandemie. To zahrnuje přibližně 140 milionů koronových testovacích souprav a 87 000 tun lékařských ochranných oděvů, které se dodaly mezi březnem 2020 a listopadem 2021. Většina z nich končí jako plastový odpad. Podle zprávy WHO je zde asi 2 600 tun neinfekčního plastového odpadu a 731 000 litrů chemického odpadu.

V loňském roce vědci z Čínské akademie věd a Kalifornské univerzity v San Diegu odhadli, že pandemie vytvořila až 8,4 milionu tun dalšího plastového odpadu do doby jejich studie v srpnu. Corona výrazně zvýšila tlak na globální problém plastového odpadu, který se již vymkl kontrole.

Zdroj: spiegel, Vapol