Kimera Evo38 je novodobá pocta pro neoficiální vůz Lancia 038

Italská společnost, Kimera Automobili, dostala nápad na oživení značky Lancia. Seznamte se s modelem Evo38, novodobou poctou vozu Lancia 038

Po mnoha letech útlumu ohlásila Lancia své znovuzrození tím, že z Peugeotu 208 udělala nový Ypsilon a ukončila svou činnost. Jiná italská společnost, Kimera Automobili, má lepší nápad na oživení problémové značky. Seznamte se s modelem Evo38, novodobou poctou vozu, který oficiálně nikdy neexistoval – Lancii 038.

Návrat modelu 038

Model 038 měl být evolucí modelu 037 – posledního vozu s pohonem zadních kol, který v roce 1983 získal titul WRC. Byl zkonstruován s pohonem všech kol a vyšším výkonem ve snaze držet krok s Audi Quattro S1, ale nikdy nespatřil světlo světa. Delta S4 nahradila model 037, ale 038 nevznikl, přestože byl vyroben a testován alespoň jeden prototyp. Kimera se snaží napravit historii a vrací model 038 v podobě modelu Evo38.

Výkonnější Kimera

Nový vůz navazuje na Kimeru Evo37 uvedenou na trh v roce 2021. Nyní má Evo38 pohon všech kol a zhruba o 100 koní vyšší výkon díky většímu turbodmychadlu a dalším hardwarovým úpravám. Téměř 600 koní směřuje na obě nápravy prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky upravené kratšími převodovými poměry.

Nyní má Evo38 pohon všech kol a zhruba o 100 koní vyšší výkon díky většímu turbodmychadlu a dalším hardwarovým úpravám
Kimera Evo38 nabízí pohon všech kol

Rozšířeným využitím uhlíkových vláken a titanu omezil tým stojící za modelem Evo38 hmotnostní postih způsobený zavedením pohonu AWD. Váha ukazuje přibližně 1 100 kg, takže váží zhruba stejně jako Mazda MX-5 Miata RF nebo Alpine A110S.

Výbava nového modelu

Verze „Integrale má ve výbavě elektrohydraulický diferenciál, který lze ovládat zevnitř a řidič si tak může zvolit, kolik výkonu půjde na kola. Odpružení prošlo oproti modelu 037 úpravou a nyní má elektronicky řízené tlumiče spolu se systémem zdvihu.

Pro osvěžení: Kimera Evo37 měla motor o objemu 2,1 litru vyrobený společností Italtecnica, který byl přepracován pod vedením inženýra Lancie Claudia Lombardiho. Plánuje se prodej modelu Evo38 s elektronicky ovládanou sekvenční převodovkou.

Omezený počet

Kimera má v úmyslu přivézt Evo38 na ženevský autosalon 2024 příští týden a ještě letos zahájit výrobu 38 kusů. Podrobnosti o ceně zatím značka nezveřejnila. Model 037 se prodával v celkovém počtu 37 exemplářů za 480 000 eur za jeden kus. V dnešních penězích je to asi 520 000 dolarů (12 196 000 korun).

Kimera má v úmyslu přivézt Evo38 na ženevský autosalon 2024 příští týden a ještě letos zahájit výrobu 38 kusů
Vyrobit se má pouhých 38 kusů

Zajímavé je, že společnost na svých webových stránkách zřídila speciální stránku pro třetí budoucí model. Již nyní je k dispozici odpočítávání do představení modelu K-39, které proběhne za 120 dní. To znamená, že datum debutu připadá na 22. června 2024.

Čísla nelžou – Ypsilon dával větší smysl

V ideálním světě by Lancia v roce 2024 uvedla na trh vůz s rallyovým pohonem, který by nastartoval její oživení. Nicméně existuje důvod, proč existují finanční poradci – aby spočítali čísla a určili, co je proveditelné. Ypsilon nakonec dával větší smysl, protože vychází z několika stávajících produktů Stellantis, jako jsou Peugeot 208 a Opel Corsa.

Vývoj specializovaného sportovního vozu je drahý a časově náročný, nemluvě o tom, že jde o úzce specializovaný produkt.

Výkonný model by zviditelnil Lancii tím, že by připomínal slavné časy rallye, ale účetní Stellantisu by se na to nedívali příliš pozitivně. Italská firma hodlá do roku 2028 přejít na čistě elektrický pohon, takže časy výkonných vozů na benzin jsou už dávno pryč.

Společnosti jako Kimera se snaží vydělat na dědictví tím, že začnou vyrábět to, co Lancia ne. Připravte si však pořádný balík.

Zdroje: motor1, TowPoint