Ford Supervan 4 jako závodní elektromobil

Automobilový výrobce Ford představil svůj nový plně elektrický Supervan 4. Může se pochlubit výkonem až 1 975 koní a dojezdem kolem 800 kilometrů

Extrémní Ford Supervan se vrátil pro rok 2022. Avšak namísto použití Jaguaru XJ220 V6, motoru Cosworth Formule 1 nebo Fordu GT40 V8 jako jeho předchůdci je Supervan 4 velmi výkonnou výkladní skříní toho, co je možné s elektrickým pohonem.

Nový Supervan volně vychází z nedávno odhaleného Fordu E-Transit Custom – i když skutečně jen jménem a základní siluetou. Tato silniční dodávka se má pravděpodobně nabízet s výkonem 265 koní ve své nejúčinnější podobě. Nicméně nový jednorázový výtvor hrající na Goodwood Festival of Speed ​​má téměř osmkrát tolik koní.

Ford Minivan 4 a 1 973 koní

Ford uvádí výkon 1973 koní. Tolik má vůz Lotus Evija – ze čtyřmotorového hnacího ústrojí. Dále uvádí, že Supervan zrychlí z 0-100 km/h za méně než dvě sekundy. Tedy mnohem rychleji než kterýkoli ze tří předchozích Supervanů.

Napájení pochází z 50kWh baterie namontované uprostřed lodi. Stejně jako motory ve spalovacích Supervanech pro optimální rozložení hmotnosti. Dodávku lze nabít za pouhých 45 minut pomocí standardní rychlonabíječky.

Hnací ústrojí může být v provozu v jednom z pěti režimů: Silnice, Track, Drag, Drift a Rally. Dále s různými charakteristikami přenosu výkonu v závislosti na zamýšleném použití. K dispozici je také omezovač rychlosti v boxech a zajímavě pojmenovaný „režim čištění pneumatik“. Tento režim zablokuje jednu nápravu, zatímco druhou protáčí. To vytváří „působivé vyhoření“, ale také „pomáhá vyčistit a zahřát pneumatiky před výkonnostními jízdami“.

Schopnosti Supervanu 4 předvede na Goodwoodu Romain Dumas. Vůz zajel rekordní časy na Nürburgringu, Pikes Peak a Goodwood Hillclimb pomocí vysloužilého elektrického závodního prototypu Volkswagen ID R.

Supervan 4 je ukázkovým kouskem pro nově vyčleněnou divizi užitkových vozů Ford Pro. Ale za konstrukční práce se postaral Ford Performance a rakouský elektrifikovaný závod Stard.

Design vozu

Standardní podlahová deska E-Transit Custom je zakončená ocelovým prostorovým rámem. Dále radikální aerodynamicky optimalizovanou karoserií, která je vyrobená z lehkých kompozitních panelů. Zatímco odpružení, brzdy a řízení jsou všechny systémy vyladěné na pásy.

Mezi prvky z motoristických sportů můžeme na vozu najít masivní přední splitter, boční prahy a zadní difuzor ve stylu GT3
Ford Supervan 4

Mezi prvky odvozené z motoristického sportu patří masivní přední splitter, výrazné boční prahy a zadní difuzor ve stylu GT3. Vše je instalované ve jménu zvýšení přítlaku. Zatímco boky panelů standardní dodávky ustupují zkrácenému designu. Ten se směrem dozadu zužuje pro lepší proudění vzduchu.

Interiér závoďáku

Podobný příběh je i uvnitř. Poměrně opulentní kabina E-Transitu uvolňuje místo pro závody přátelštější nastavení zahrnující kompletní ochrannou klec a závodní sedadla schválená FIA. Ale co je důležité, Supervan 4 má také dotykovou obrazovku. Tu měl i Ford Mustang Mach-E. Obrazovku lze použít, když si řidiči chtějí „odpočinout od spěchání elektrického Supervanu do kopce a kolem závodních tratí. Hlavním důvodem je, aby naplánovali trasu, našli nabíječku, připojili se k wifi a mohli telefonovat“.

Ford řekl: „Kromě demonstrací vyspělých elektrických vozidel Ford a know-how v oblasti konektivity je elektrický Supervan také vysokorychlostním vědeckým experimentem. Jeho náročné jízdní scénáře a neomezená koncepce designu umožňují Fordu posouvat hranice konstrukce elektrických vozidel a konektivity s cílem zlepšit její budoucí závodní vozy a silniční vozidla, software a služby.“

Společnost zdůrazňuje, že konektivita nabízená informačním a zábavním systémem Sync „udržuje řidiče v obraze. Dále umožňuje přenos dat v reálném čase pro vzdálenou správu vozidla a optimalizovaný výkon. Stejně jako integrované služby, které mohou urychlit produktivitu více než 125 000 zákazníků Ford Pro v celé Evropě. .“

Dalším příklonem ke každodenní použitelnosti je, že Supervan nabízí také konvenční zadní nákladový prostor. A to dokonce s bočními dveřmi pro snadné nakládání. Rekuperační brzdění lze nastavit na tři různé úrovně intenzity, stejně jako u standardního Fordu E- Tranzit.

Zdroje: autocar, Top Vozíky