Jak superčervi jedí plast – a ještě přibývají na váze

Larvy druhu brouka známého jako superčerv mohou být schopny trávit plasty. To probouzí novou naději na řešení globálního problému.

Plastový odpad se již dávno stal globálním problémem. Obaly, lahve na vodu nebo plastové sáčky najdete téměř v každém koutě světa – ať už na vodě, nebo na souši. A je jedno, zda je rozemelete na jemné mikroplasty nebo jsou v jednom kuse.

Mikrobi, hmyz a larvy

Problém se zdá způsoben především nedostatečnou likvidací a dlouhou dobou, po kterou může odpad přežít v životním prostředí. Kromě vyhýbání se plastovému odpadu vědci doufají, že jednoho dne budou existovat dobré recyklační procesy, které by mohly vyřešit problém velkého množství odpadu.

Svou roli by mohli hrát i mikrobi a hmyz. Vědci se nyní zaměřují na larvy druhu brouka pocházejícího ze Střední a Jižní Ameriky. Ty mohou zřejmě přežívat na určitých plastech jako jediném zdroji potravy a dokonce přibírat na váze právě konzumací polystyrenu.

Vyplývá to z nové studie australské univerzity v Queenslandu, která se publikovala v časopise Microbial Genomics. Vědcům se podařilo prokázat, že larvy druhu Zophobas morio (superčerv), známé jako superčervi, se jeví schopny trávit polystyren díky mikrobům ve svých střevech.

Larvy druhu Zophobas morio (velký černý brouk), Jak superčervi jedí plast - a ještě přibývají na váze
Larvy druhu Zophobas morio (velký černý brouk)

Tým předtím rozdělil larvy do tří skupin a pozoroval je po dobu tří týdnů. Jeden nedostal nic k jídlu, jeden dostal otruby a další dostal dietu z pěnového polystyrenu. ,,Zjistili jsme, že superčervi krmení pouze polystyrenem nejen přežili, ale dokonce i nepatrně přibrali,“ řekl Chris Rinke, jeden z hlavních autorů studie. Navíc byli aktivnější než larvy, které nedostaly nic k jídlu. To naznačuje, že larvy mohou získat energii z polystyrenu, který se skládá hlavně z uhlovodíku – pravděpodobně pomocí svých střevních mikrobů, jak se říká.

Mnoho otázek nezodpovězených

Ukázalo se však, že plastová dieta má celkově negativní dopad na rozmanitost a zdraví mikrobiomu ve střevech červů. Aby to vědci lépe rozložili, použili genetické analýzy, aby odhalili, které enzymy jsou zodpovědné za proces degradace polystyrenu. Další studie musí ukázat, zda jsou jejich předpoklady správné.

Navíc není jasné, zda se jedná skutečně o polystyren, který způsobil, že zvířata přibrala. Jiné chemické prvky, jako jsou retardéry hoření nebo pohonné látky, by mohly být zodpovědné za tento účinek.

Již z předchozích studií bylo známo, že jiné druhy červů, jako jsou mouční červi, mohou jíst plasty. Superčervi jsou však větší a tím pádem i výkonnější. Určité druhy hub, mořských mikrobů a bakterií nalezených v kravských žaludcích také vykazovaly slibné vlastnosti, které by mohly pomoci rozkládat plasty.

Dlouhodobým cílem je využít mikroby jako model pro vývoj enzymů pro rozklad plastového odpadu v recyklačních závodech – mechanickým rozmělněním a následnou enzymatickou biologickou degradací. ,,Superčervi jsou jako mini-recyklátoři, kteří rozbíjejí polystyren ústy a pak ho krmí bakteriemi ve svých střevech,“ vysvětlil Rinke.

V každém případě by apetit larev po polystyrenu, plastu, který se široce používá v každodenním životě, mohl stát klíčem k hromadné recyklaci plastů, uvádí se v prohlášení univerzity. Ale do té doby se zdá ještě dlouhá cesta, na které se zdá si vyjasnit mnoho otázek a odstranit další překážky. Ostatně již existují první společnosti, které chtějí takové procesy využívat v průmyslovém měřítku.

Zdroj: spiegel, Vapol