Prosolarbirds navrhla zařízení chránící moduly před ptáky

Společnost Prosolarbirds navrhla neškodné zařízení, které zabraňuje ptákům sedět na panelech a špinit je exkrementy. Jedná se o otočné zařízení bez motoru, které se aktivuje mírným vánkem a jehož pohyb zabraňuje ptákům přistávat.

Společnost Prosolarbirds se sídlem v Barceloně vyvinula neškodné zařízení, které zabraňuje ptákům usadit se na solární panely.

„Jsme výrobci zařízení proti ptákům již více než deset let. Prodáváme je pod různými značkami a již v šestnácti zemích, jako je Nový Zéland, Austrálie, Kanada, Norsko a Švýcarsko,“ řekl mluvčí společnosti.

Společnost původně vyvinula řešení proti ptactvu pro námořní sektor, ale poté se stala kontaktována společnostmi zabývajícími se instalací, údržbou a čištěním fotovoltaických panelů. ,,Řekli nám, že exkrementy způsobují spoustu problémů,“ dodala mluvčí. ,,Akumulace exkrementů v solárních zařízeních může snížit jejich výkon o 45 % nebo může dokonce zastavit výrobu energie kvůli výskytu hotspotů.“

„Proto jsme se rozhodli přizpůsobit zařízení, které se jeví velmi efektivní v jiných typech aplikací. Abychom to otestovali, kontaktovali jsme barcelonské akvárium, protože ptáci narušovali fotovoltaickou instalaci na jeho střeše,“ uvedla mluvčí.

Neškodné řešení španělské společnosti proti ptákům

Prosolarbirds navrhla zařízení chránící moduly před ptáky

Společnost vyrobila několik zařízení, dokud nenašla to nejvhodnější. „Provedli jsme testy délky, výšky, upevnění, doby instalace, účinnosti, odolnosti a hmotnosti, dokud jsme nedosáhli současného zařízení PSB,“ uvedla společnost.

Jedná se o otočné zařízení bez motoru, které se aktivuje mírným vánkem a jehož pohyb zabraňuje ptákům přistávat. Podle společnosti se jeví zcela odolný vůči větru, sněhu a dešti. A vyrábí se z materiálů odolných vůči posypové soli, jednomu z nejagresivnějších prostředí pro jakýkoli kov nebo technický plast.

Systém využívá polyamid 6-6 UV, eloxovaný hliník, acetalovou pryskyřici, bronz a nerezovou ocel. „Naše zařízení se navrhla tak, aby ptákům v žádném případě neublížila a zároveň jim zabránila v poškození solárních panelů,“ uvedla mluvčí.

Stereoskopické a rozšiřitelné, jediné zařízení pokrývá osm panelů 2 m x 1 m. Jeho výška je 27 cm. Od 2,20 m do 3,80 m lze konfigurovat centimetr po centimetru, aby se mohla regulovat vzdálenost na konci instalací, svahů, průmyslových strojů, uvádí mluvčí společnosti.

Standardní montážní jednotka je kompatibilní s instalacemi do 10 stupňů. Výrobce nabízí příslušenství i pro další sklony, včetně orientace východ-západ. Naměřená doba instalace na jednotku se pohybuje okolo čtyř minut a dodává se v průmyslových krabicích po 9 kusech.