Chery Omoda 5 přináší benzinový motor

Čínský automobilový gigant Chery uvede v únoru na britský trh nový crossover Omoda 5. První z několika modelů nové značky zaměřené na „módu“ a elektromobily, která stojí v čele globální expanze společnosti.

Chery nyní potvrdila, že cena benzinové verze modelu Omoda 5 začíná na 24 000 librách (685 000 Kč). To z něj dělá jeden z nejlevnějších vozů ve svém segmentu.

Vůz pohání 1,6 litrový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 187 koní a 276 N.m. Je spojený se sedmistupňovou automatickou převodovkou a v kombinovaném cyklu WLTP dosahuje spotřeby 37,5 l/100 km při emisích 170 g/km CO2.

Chery Omoda 5: Výbava Comfort

Základní úroveň výbavy Omoda 5 Comfort společnosti Chery má standardně 17 palcová kola z lehkých slitin, systémy Apple CarPlay a Android Auto, dvě bezdrátové nabíječky pro telefony, adaptivní ambientní osvětlení, dvojicí 10,25 palcových displejů a dvouzónovou klimatizaci. Nejvyšší výbava Noble zvyšuje ceníkovou cenu na 27 000 liber (770 000 Kč). Přidává vyhřívaný kožený volant, střešní okno a větší 18 palcová kola z lehkých slitin.

Chery Omoda 5 rear static
Chery Omoda 5

Ceny a podrobnosti o připravované elektrické verzi nebyly potvrzeny. Zprávy naznačují, že používá vpředu umístěný motor o výkonu 198 koní a 401 N.m. Napájí ho 64k Wh baterie s dojezdem 450 km v cyklu WLTP. To jsou hodnoty, které by z něj dělaly přirozeného konkurenta Toyoty bZ4X a Nissanu Ariya.

Chery je nejplodnější čínskou exportní automobilovou značkou, která loni prodala 450 000 vozů v Asii, Austrálii, Africe, Latinské Americe a na Středním východě. Ve Velké Británii je pravděpodobně nejznámější jako čínský partner společného podniku Jaguar Land Rover. V současné době zajišťuje výrobu modelů Range Rover Evoque, Land Rover Discovery Sport, Jaguar XF a Jaguar XE pro místní trh.

Nyní je Chery jednou z řady čínských společností, které pronikají do Evropy. Podobně jako konkurenční Great Wall Motor se značkou Ora zde uvede na trh novou značku se zaměřením na styl, technologie a udržitelnost.

Chery Omoda 5 interior lead
Chery Omoda 5 – interiér

Výhledy značky

Jmenuje se Omoda. Písmeno „O“ představuje „bio prvek, který potřebujeme“ a „moda“ poukazuje na zaměření značky na módu. Po uvedení na čínský, indonéský, australský a novozélandský trh v roce 2022 model uvedou i na trh ve Spojeném království.

Omoda plánuje ve Velké Británii prodat 10 000 vozů ročně. Slibuje „několik nových modelů“ s výběrem pohonných jednotek ICE, PHEV a BEV, které budou následovat. Převažující důraz kladou na BEV.

Chery již sdělilo Autocaru, že druhým modelem v jeho britské nabídce bude Jaecoo 7, větší SUV v duchu Hyundai Tucson s možností volby čistě benzinového nebo plug-in hybridního pohonu.

Zatím není jasné, jakým způsobem se bude značka Omoda ve Velké Británii prodávat a uvádět na trh. Společnost uvedla: „Chery má v Číně úzkou a prohloubenou spolupráci se společností Jaguar Land Rover jako společným podnikem s úspěšnými prodejními výsledky, takže Velká Británie není pro Chery neznámým trhem.“

Britský manažer Victor Zhang nedávno řekl časopisu Autocar: „Do února příštího roku, kdy zahájíme prodej, plánujeme mít na palubě přibližně 40-50 dealerů.“ Značka bude fungovat v kombinaci vlastních prodejen a předpokládaných franšíz, „aby pokryla hlavní města“.

Zdroj: autocar, TowPoint