Světelné znečištění ohrožuje světlušky

Světlušky v Číně: světelné znečištění podle studie ztěžuje hledání partnera

Záře světlušek je nejen krásná na pohled, ale slouží také svému účelu: identifikovat potenciální partnery. Stále světlejší noci jim ale způsobují potíže.

Pouliční lampy a další umělé zdroje světla přesvětlují záři světlušek. Jeden důsledek toho: samci je již nemohou najít. To je důvod, proč rostoucí světelné znečištění ohrožuje populace světlušek po celém světě, jak varuje britský výzkumný tým v Journal of Experimental Biology.

Zatímco umělé světlo může pro lidi proměnit noc v den, mnoho nočních zvířat platí za osvětlení vysokou cenu – zvláště ta, která využívají svou vlastní svítivost k hledání potravy nebo páření. Patří mezi ně brouci (Lampyridae), známé také jako světlušky. Zjistili to vědci z Britské univerzity v Sussexu, kteří sesbírali samce světlušek (Lampyris noctiluca) a umístili je v laboratoři do bludiště ve tvaru Y. V tomto bludišti zelená LED lampa simulovala záři zvířecí samice.

Vědci zaznamenali, jak dlouho samcům za různých světelných podmínek trvalo najít domnělé samice. Rozsvítili tedy bílé světlo s jasem mezi 25 a 145 luxy. Podle výzkumného týmu 145 luxů odpovídá světlu pouliční lampy. Výsledek: zatímco všechny světlušky našly zelenou LED ve tmě, pouze 70 % tak učinilo s nejslabší úrovní bílého světla. A pouze 21 % s nejjasnějším světlem.

Světlušky: záře na břiše; Světelné znečištění ohrožuje světlušky
Světlušky: záře na břiše

Bílé světlo – světelné znečištění

Spoluautorka Estelle Moubarak má podezření, že bílé světlo samce oslňuje a ztěžuje nebo znemožňuje jim najít cestu ke svým potenciálním partnerkám. Samci světlušek mají velké složené oči, které mohou zakrýt ochranným štítem hlavy. Ten funguje jako sluneční brýle a snižuje množství světla, které vstupuje. Ve skutečnosti si brouci stínili oči pod umělým světlem po 25 % experimentu, ve srovnání s pouhými 0,5 % času, kdy bylo bludiště ve tmě.

,,Skutečnost, že samci světlušek mají oči pod štítem hlavy, ukazuje, že se snaží vyhýbat vystavení bílému světlu. Což naznačuje, že ho nemají rádi,“ uvedl vedoucí studie Jeremy Niven v prohlášení. Vědci došli k závěru, že pozorovaný efekt by se mohl objevit i u jiného nočního hmyzu.

Zdroj: spiegel, Vapol