Mini eMastered je luxusní přestavba EV

Klasické Mini se stalo pro britské řidiče cenově dostupným dopravním prostředkem, než značku roku 2000 koupilo BMW Group

Klasické Mini se stalo pro britské řidiče po několik desetiletí cenově dostupným osobním dopravním prostředkem. A to až do roku 2000, kdy jej koupila skupina BMW Group. Vznikl v době palivové krize a byl jednoduchý, levný na pořízení i provoz. A to především díky chytrému designu z pera Aleca Issigonise.

Firmy, které rády přestavují staré modely

S ohledem na to dnes existují specializované firmy, které se snaží klasický britský dvoudveřový vůz přetvořit v něco mnohem rafinovanějšího, luxusnějšího a lépe poskládaného, a to za poměrně velké peníze – mnohem více, než se původnímu vozu kdy zdálo.

Tento vůz stále vychází z klasického Mini, ale je přepracovaný s plně elektrickým pohonem
Přestavěné Mini

A zatímco Singer je známý svými výtvory inspirovanými Porsche 911, David Brown Automotive se proslavil v oblasti restomodů Mini. Nabízí stroje stavěné na zakázku s interiérem vyplněným kůží a moderními vymoženostmi, jako jsou elektrická okna, Android Auto a Apple CarPlay, a motory, které jsou o něco výkonnější, než když před nějakými dvěma či třemi desetiletími opouštěly výrobní halu.

Nyní společnost se sídlem v Silverstone oznámila, že má ve svém portfoliu nový vůz. Tento vůz stále vychází z klasického Mini, ale je přepracovaný s plně elektrickým pohonem.

Městský Mini eMastered

Tento pečlivě sestavený městský vůz, nazvaný Mini eMastered, uvádí do pohybu elektromotor Zonic 70 o výkonu 72 kW (96 koní). Čerpá energii z „správně velkého“ akumulátoru o kapacitě 18,8 kWh, díky čemuž tento malý elektromobil ujede na plné nabití až 177 km/h. Zrychlení z 0-100 km/h zvládne za 8,5 sekundy, přičemž maximální rychlost je omezena na 148 km/h.

Model nabízí interiér vyplněný kůží a moderními vymoženostmi, jako jsou elektrická okna, Android Auto a Apple CarPlay
Interiér elektrického Mini eMastered

David Brown Automotive uvádí, že jeho vůbec první elektrický model váží pouhých 650 kg. Tedy stejně jako původní vůz s plynovým pohonem. Zmíněný akumulátor prý lze nabít výkonem až 6,6 kW ze střídavého zdroje za pouhé tři hodiny.

Cena elektrického modelu

Cena se ve Velké Británii pohybuje od zhruba 154 500 dolarů (3 500 000 Kč) bez DPH, místní daně a všech dalších poplatků a cel, které si dokážete představit. Tato cena z Mini eMastered dělá poměrně drahou přestavbu. S ohledem na to se nestává každý den, abyste viděli ručně vyráběné klasické Mini na míru, vyrobené přesně podle požadavků majitele.

Zdroje: motor1, TowPoint