Základní tábor Everestu se musí přemístit

Nepál je nucený přemístit základní tábor, který vede na nejvyšší horu světa Mt. Everest. Může za to tání ledovce pod táborem

Nepál se chystá přesunout svůj základní tábor Everestu, protože globální oteplování a lidská činnost ho činí nebezpečným.

Kemp, který v jarní lezecké sezóně využívá až 1500 lidí, se nachází na rychle se tenčícím ledovci Khumbu.

Nové místo má být nalezené v nižší nadmořské výšce, kde není celoročně led, řekl BBC úředník.

Základní tábor Everestu a jeho přesun

Vědci tvrdí, že tající voda destabilizuje ledovec a horolezci tvrdí, že v základním táboře se během spánku stále častěji objevují trhliny.

„Nyní se připravujeme na přemístění a brzy zahájíme konzultace se všemi zúčastněnými stranami,“ řekl BBC Taranath Adhikari, generální ředitel nepálského turistického oddělení.

„V zásadě jde o přizpůsobení se změnám, které vidíme v základním táboře. A to se stalo nezbytným pro udržitelnost samotného horolezeckého podnikání.“

Kemp v současné době leží v nadmořské výšce 5 364 m. Nový má být o 200 až 400 metrů níže, řekl pan Adhikari.

Plány se řídí doporučeními výboru vytvořeného nepálskou vládou pro usnadnění a monitorování horolezectví v oblasti Everestu.

Tání ledovce Khumbu

Ledovec Khumbu, stejně jako mnoho dalších ledovců v Himálajích, rychle taje a ztenčuje se v důsledku globálního oteplování, zjistili vědci.

Studie vědců z Leeds University v roce 2018 ukázala, že segment blízko základního tábora se ztenčoval rychlostí 1 m za rok.

Většinu ledovce pokrývají skalnaté úlomky, ale existují také oblasti odkrytého ledu, nazývané ledové útesy. A právě tání ledových útesů nejvíce destabilizuje ledovec, řekl BBC jeden z výzkumníků Scott Watson.

„Když ledové útesy takto tají, úlomky balvanů a kamenů, které jsou na vrcholu ledových útesů, se pohybují a padají. A poté tání také vytváří vodní plochy,“ řekl.

Tání ledovce způsobuje pohyb roztavené vody a zvyšuje se tak i pád kamenů
Ledovcové jezero

„Takže vidíme zvýšené pády kamenů a pohyb roztavené vody na povrchu ledovců, což může být nebezpečné.“

Pan Watson řekl, že ledovec ztrácí 9,5 milionu metrů krychlových vody ročně.

Horolezci a nepálské úřady tvrdí, že potok přímo uprostřed základního tábora se neustále rozšiřuje. Také říkají, že trhliny a praskliny na povrchu ledovce se objevují častěji než dříve.

„Překvapivě vidíme, jak se přes noc objevují trhliny na místech, kde spíme,“ řekl plukovník Kishor Adhikari z nepálské armády. Ten pobýval v základním táboře a vedl očistnou kampaň během jarní lezecké sezóny, která trvá od března do konce roku.

„Ráno má mnoho z nás takový mrazivý zážitek, že jsme do nich mohli v noci spadnout. Praskliny na zemi vznikají tak často, že je to docela riskantní.“

Tshering Tenzing Sherpa, manažer základního tábora Everestu ve Výboru pro kontrolu znečištění Sagarmatha (SPCC), zopakoval tuto zprávu.

Často bylo podle něj slyšet také hlasité zvuky způsobené pohybem ledu nebo padajícími kameny. Dodal, že před postavením stanu v základním táboře je nutné srovnat skalnatý povrch pokrývající led. A tento proces čas od času opakovat, když se ledovec pohybuje.

„V minulosti se zploštělý prostor vyboulil až po dvou až třech týdnech. Ale nyní se to stává téměř každý týden,“ řekl.

Velké množství lidí v táboře

Přední člen výboru, který přesun základního tábora doporučil, Khimlal Gautam, uvedl, že k problému přispívá přítomnost tolika lidí v základním táboře.

„Například jsme zjistili, že lidé v základním táboře denně vymočí kolem 4000 litrů,“ řekl.

„A obrovské množství paliv, jako je petrolej a plyn, které tam spalujeme pro vaření a ohřívání, má také určitě dopad na led.“

Adrian Ballinger, zakladatel společnosti horských vůdců Alpenglow Expeditions, souhlasil s tím, že tento krok měl smysl. Navíc předpověděl, že v oblasti současného základního tábora má být v budoucnu více lavin, ledopádů a pádů kamenů.

Přemístění základního tábora prodlouží výstup pro další návštěvníky velehory
Umístění základního tábora

„To by mělo být pro vedoucí expedic nepřijatelné, protože se tomu lze vyhnout,“ řekl.

Hlavní nevýhodou je, že tábor níže pod horou by prodloužil výstup ze základního tábora do dalšího tábora. Dalšího zastávkového stanoviště pro ty, kteří lezou na horu.

Většina horolezců stále stoupá na Everest z nepálské strany, ale počty začínající v Číně se zvyšují.

Pan Sherpa ze SPCC uvedl, že navzdory problémům je současný základní tábor stále v podstatě stabilní a může nadále sloužit svému účelu další tři až čtyři roky.

Nepálští představitelé však tvrdí, že k tomuto kroku může dojít do roku 2024.

„Posoudili jsme technické a ekologické aspekty základního tábora, ale než jej přemístíme, musíme to muset prodiskutovat s místními komunitami. Musíme zvážit další aspekty, jako je jejich kultura,“ řekl pan Adhikari.

„Uděláme to až po projednání se všemi stranami.“

Zdroje: bbc, Top Vozíky