Mazda MX-5 má české ceny

Mazda

Loňská modernizace hravého japonského roadsteru Mazda MX-5 dorazila do našich končin i s drobným, ale důležitým vylepšením.

Mazda MX-5 (v Americe známa pod názvem Miata, v Japonsku Roadster). Je lehký, dvousedadlový kabriolet s klasickou koncepcí, tj. motorem uloženým vpředu a pohonem zadních kol. Výrobcem je Mazda, sídlící v Japonské Hirošimě.

Mazda začala s výrobou první generace MX-5 (zvané NA) v roce 1989. Vyráběna v motorizacích 1.6 a 1.8, stejně jako její zmodernizovaná verze NB, která přišla v roce 1998. V roce 2006 vznikla třetí generace NC s motory 1.8 a 2.0. Zatím poslední generací je MX-5 ND, která je novinkou roku 2015 s motorizacemi 1.5 a 2.0. Koncepce MX-5 je převzatá od britských sportovních kabrioletů ze 60. let, inspirací byl především Lotus Elan nebo Triumph Spitfire.

 Loňská modernizace hravého japonského roadsteru Mazda MX-5.
Loňská modernizace hravého japonského roadsteru Mazda MX-5

Co přinese Mazda v roce 2022?

Ne že čtvrté generaci „Miaty“ chybí obratnost v zatáčkách. Je tradicí nejen u Mazdy, že Japonci si i v rámci běžícího produktového cyklu neodpustí ani drobné změny, které zákazník ocení.

MX-5 dostala v rámci vloni oznámeného vylepšení i systém Kinematic Posture Control. Ten díky jednoduchému principu prospívá stabilitě v zatáčkách díky omezení náklonů, zároveň ale nezvyšuje hmotnost modelu. Elektronika sleduje rozdíl rychlosti mezi levým a pravým zadním kolem, u vnitřního zadního kola pak v zatáčce vyvine nepatrný brzdný tlak (lehce přes 3 bary).

Tato funkce zde nemá za úkol pracovat jakožto přibrzďovací kvazi-vektorování točivého momentu – u něj se podle Dava Colemana z vývoje jízdní dynamiky Mazdy pro Severní Ameriku používají tlaky desetkrát vyšší. Přibrzďování zde slouží k přitažení karoserie směrem dolů, tím pádem dojde k omezení náklonu a lehkému zlepšení stability.

Systém Kinematic Posture Control je součástí základní výbavy Challenge pro MX-5 s látkovou skládací střechou za 767 900Kč, nechybí proto ani verzi RF, která startuje na vyšším stupni Revolution za 951 900Kč. K dispozici je pro obě dostupné motorizace, tedy 1.5 s výkonem 93kW i dvoulitr se 135kW.

Tak co, pořídíte si svou Mazdu? Jinak Mazda doplňuje výbavu roadsteru i verze RF o dodatečné odstíny laků karoserie či druhy čalounění. Plátěná střecha může být nyní také v tmavě modrém odstínu ve spojení s modrými doplňky v interiéru. Pod kapotami obou variant MX-5 se po modernizaci v Japonsku žádné novinky neodehrávají, k mání jsou stále benzinové čtyřválce o objemu 1,5 a 2,0 litru.

Zdroje: Autorevue, Vapol