Himálaje – praktický průvodce

Je možné zažít majestát Himálaje, aniž byste se zapotili: Kumaon Hills v Uttarakhandu nabízí trasy pro začátečníky, přinášející vzácné ptactvo, výhledy z vysokých nadmořských výšek a vzdálené vesnice. 

Kdy mám jít?

Nejvyšší turistické sezóny v Nepálu a Bhútánu jsou únor až březen a říjen až listopad, s jasnou oblohou a mírnými teplotami. V severoindickém státě Uttarakhand nabízí nejlepší počasí bez nadměrného vedra březen až duben a září až říjen. Ve většině oblastí výhledy na Himálaje mizí během období dešťů (od června do září). Trekking v hluboké zimě (prosinec až únor) může být krutým mrazivým zážitkem, nejlépe ponechat navyklým turistům.

Jaké oblečení si mám přinést?

S nabíráním nadmořské výšky teploty rychle klesají, ale při turistice se zapotíte, takže si vezměte s sebou vrstvy, které si můžete podle potřeby sundat a znovu obléknout. Termoprádlo, lehké kalhoty, fleecové topy a péřová bunda pro chladné noci jsou základními kusy soupravy. 

Co mám nosit na nohou?

Někteří lidé trekují ve vycházkových nebo trailových botách, ale turistické boty poskytnou vašim kotníkům větší oporu. Používejte rychleschnoucí ponožky a osušte si boty, pokud se namočí, abyste snížili pravděpodobnost vzniku puchýřů. Než vyrazíte na stezky, nasaďte si také jakoukoli novou obuv a použijte turistické hole, abyste snížili dopad na kolena. 

Himálaje - praktický průvodce

Musím si na Himálaje vozit všechno svoje vlastní vybavení? 

Mnoho turistů to dělá, ale je snadné najmout si nosiče nebo jaky a soumarské koně na stezkách, aby vám odnesli zavazadla. Vrátní-průvodci (kteří vedou turisty a také pomáhají nosit tašky) si účtují od 460 Kč za den a obvykle mluví trochu anglicky. Na organizovaném treku se můžete vydat na túru jen s fotoaparátem a lahví na vodu nebo s lehkým denním batohem. 

Potřebuji spací pytel? 

Himálajské čajovny poskytují tenké matrace a přikrývky, ale pokoje se zřídka vytápějí a kvalitní spací pytel pomůže zajistit pohodlný spánek. Hodnocení „čtyři sezóny“ je nejlepší pro vysokohorské trasy.

Mám si na stezkách koupit balenou vodu?

Himálaje jsou posety prázdnými plastovými lahvemi, které po nich zanechali nezodpovědní trekaři. Místo toho si vezměte láhev s vodou a čistící tablety nebo přenosný vodní filtr, abyste vyčistili vodu, kterou si naberete z řek, které se vinou mezi vysokými průsmyky. 

Je výšková nemoc problém? A pokud ano, jak mohu čelit účinkům?

Akutní horská nemoc (AMS) je rizikem na každé cestě, která stoupá nad 2 500 m. Abyste tomu zabránili, omezte rychlost výstupu a dopřejte si pravidelné dny odpočinku, abyste se aklimatizovali. Tablety Diamox (Acetazolamid) mohou také snížit mírné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, ale pokud zaznamenáte závažné příznaky, včetně nevolnosti, závratí nebo zmatenosti, okamžitě sestupte – AMS může být smrtelné. 

Musím získat povolení k pěší turistice v Himálajích?

Chcete-li navštívit Bhútán, musíte si zajistit organizovanou prohlídku prostřednictvím licencované cestovní společnosti. Celková cena zahrne vízové ​​poplatky, povinné denní turistické poplatky a většinu vašich nákladů, včetně nákladů na treky. V Nepálu si musíte zařídit průvodce přes místní trekingovou agenturu a zaplatit za kartu Trekking Agencies‘ Association of Nepal (taan.org.np). Vstup do chráněných oblastí, včetně národního parku Sagarmatha na stezce základního tábora Everest, se zpoplatnil. A pro trek přes hraniční regiony, jako jsou Mustang a Dolpo, je potřeba povolení.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol