Věčný led je ztracen

Oblast v Antarktidě, která byla dlouho považována za stabilní, se nenávratně změnila: před ledovci Glenzer a Conger se během několika týdnů prolomily obrovské masy ledu.

Nevratná změna Antarktidy

Část Antarktidy se nevratně změnila. Na východě kontinentu praskl ledový šelf, který byl napájen ledovci Glenzer a Conger, jak jasně ukazuje srovnání dvou satelitních snímků americké vesmírné agentury NASA.

Změna se odehrála neuvěřitelně rychlým tempem. Zatímco na začátku března byl věčný ledový šelf ještě neporušený, v polovině měsíce se zdálo, že se roztrhl na nespočet kousků.

Ve východní Antarktidě se odlomil velký kus ledového šelfu, Věčný led je ztracen
Ve východní Antarktidě se odlomil velký kus ledového šelfu

Ledové police jsou tlustší vrstvy ledu, které plavou na moři, ale jsou stále spojeny s ledem na pevnině. Jsou důležité pro zachování Antarktidy, protože zpomalují proudění ledovcového ledu z vnitrozemí do moře. Tak zastavují smršťování ledových mas.

„Celý šelf se zhroutil za pouhé dva týdny,“ řekl glaciolog Christopher Shuman z University of Maryland v Baltimoru. V důsledku toho se ledové zbytky ledového šelfu spolu s přilehlým mořským ledem odtrhly od vod kolem Bowmanova ostrova. „Všechno to trvalo méně než měsíc,“ říká Shuman. „To byla docela trefa.“

Obrázky z 22. února (vlevo nahoře), 12. března (vpravo nahoře), 16. března (vlevo dole) a 21. března (vpravo dole), Věčný led je ztracen
Obrázky z 22. února (vlevo nahoře), 12. března (vpravo nahoře), 16. března (vlevo dole) a 21. března (vpravo dole)

Série obrázků výše také ilustruje rozsah změny. Můžete vidět ledový šelf na Mawsonově moři, poprvé zaznamenaný 22. února a naposledy 21. března. Před zhroucením ledové pokrývky lze kolem ledového šelfu vidět to, co je známé jako rychlý led, což je druh mořského ledu, který se připojuje k okrajům ledových šelfů, pobřeží a ledovců.

Úplný kolaps následoval 15. března

Začátkem března se odlomil ,,věčný“ ledovec, který vědci a odborníci označili jako C-37. Není neobvyklé, že se ledové kry uvolňují z antarktických ledových šelfů, ale velikost tohoto exempláře odborníky ohromila: ledovka měřila 144 kilometrů čtverečních. Poté, co se některé kusy odlomily, se plocha C-37 do 12. března zmenšila na asi 81 kilometrů čtverečních. Ale to nebyl konec.

Úplné zhroucení ledového šelfu následovalo 15. března. Mimořádný vývoj počasí způsobil, že teploty ve východní Antarktidě stouply o 40 stupňů Celsia nad normál, zvýšily se podmínky na moři a zesílil vítr. Pravděpodobně to byla interakce těchto faktorů, která způsobila prolomení ledu před ledovcem Conger.

Odlomil se další ledovec, což dále zvýšilo údiv pozorovatelů: C-38 měla v době, kdy se odlomila z šelfu, velikost kolem 415 kilometrů čtverečních. 

Zhroucení ledových šelfů nepřispívá přímo ke zvýšení hladiny moře, ale může nepřímo. Pokud chybí ledový šelf, ledový led za ním může proudit rychleji do oceánu. Na rozdíl od ledu, který byl na vodě odjakživa, led, který se pohybuje z kontinentu, tedy z pevniny, do moře, způsobuje vzestup hladiny moří.

Ledovce zadržené nyní rozbitým věčným ledovým šelfem jsou však relativně malé. Přesto je vývoj znepokojivý – odehrál se totiž ve východní Antarktidě. Donedávna byla tato oblast – na rozdíl od Západní Antarktidy – stále považována za relativně stabilní.

Zdroj: spiegel, Vapol