Solární cyklostezka v Nizozemsku a její zahájení

Severní Brabantsko oznámilo zahájení výstavby 500 metrů dlouhé solární cyklostezky podél provinční silnice N285 nedaleko Wagenbergu

Nizozemská provincie Severní Brabantsko oznámila zahájení výstavby 500 metrů dlouhé solární cyklostezky podél provinční silnice N285 nedaleko Wagenbergu.

500 metrů solární stezky

Nizozemská provincie Severní Brabantsko vybuduje 500 metrů dlouhou solární stezku pro solární kola a po dobu až pěti let chce testovat její výkonnost. Fotovoltaický systém se má integrovat do vrchní asfaltové vrstvy a měl by se skládat z celkového počtu 600 solárních panelů. Dosud však není známo, o jaký typ panelů se má jednat.

Fotovoltaický systém

Fotovoltaický systém má být integrovaný do vrchní asfaltové vrstvy a měl by se skládat z 600 solárních panelů blíže nespecifikovaného typu. „Cílem tohoto projektu je především získat další zkušenosti s nasazením solárních článků na cyklostezkách,“ uvedla provinční vláda. Dále také dodala, že dva podobné systémy již fungují podél silnice N395 u města Oirschotu a podél silnice N324 u města Grave v samotném Severním Brabantsku.

Pětileté testování výkonnosti systému a další projekty

Během pětiletého období chtějí experti provinční vlády hodnotit zejména odolnost solárních modulů vůči mechanickému namáhání způsobenému přítomností chodců a cyklistů, náklady na jejich údržbu a energetický výnos fotovoltaického systému.

V roce 2016 vznikla první cyklostezka se solárními panely poblíž hlavního města Amsterdamu
Solární cyklostezka by měla vzniknout podél silnice N285 poblíž Wagenbergu

Solární silnice nejsou v Nizozemsku neznámým pojmem. V roce 2016 vznikla první cyklostezka se solárními panely poblíž hlavního města Amsterdamu. Další takový projekt vznikl v roce 2020 v provincii Utrecht. Proveditelnost a ekonomická životaschopnost solárních silnic však stále zůstává sporná.

Projekt Zon op Infra

Provinční vláda uvedla, že výstavba solárního cyklistického pruhu ve Wagenbergu je součástí rozsáhlejšího projektu nazvaného „Zon op Infra“. Jedná se o plán nizozemské vlády na testování životaschopnosti výroby solární energie na silniční infrastruktuře. Plán zahrnuje rozmístění solárních zařízení podél dálnic a na protihlukových stěnách.

Nizozemské úřady se kvůli nedostatku půdy snaží najít plochy, na kterých by se dalo umístit rozsáhlé fotovoltaické elektrárny. V posledních letech se výzkumné ústavy a soukromé společnosti pokoušely prokázat proveditelnost solárních projektů na nezemědělské půdě. A to včetně hrází, střech a vodních ploch na pevnině i na moři.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint