Mediální LED fasáda pro aplikace BIPV

Experimentální nastavení

Vědci v Koreji postavili fasádu s diodami vyzařujícími světlo (LED). Tu lze použít v kombinaci s fotovoltaickým systémem integrovaným do budovy, s minimální ztrátou energie způsobenou zastíněním. LED displej mřížkového typu lze použít jako mediální fasádu v budovách, díky čemuž je výroba fotovoltaické energie esteticky přitažlivější.

Vědci z Korejského institutu energetického výzkumu (KIER) vyvinuli mřížkový displej s diodami vyzařujícími světlo (LED) s reflexními stěnami. Ten lze použít v kombinaci s fotovoltaikou integrovanou do budovy (BIPV).

„LED displeje jsou monstra požírající elektřinu a v noci spotřebovávají spoustu elektřiny, aniž by se generovala,“ řekl hlavní autor výzkumu Dong-Youn Shin. „ Pokud by tam byly instalovány mřížkové LED displeje se systémy BIPV, výrazně by snížily spotřebu elektřiny. Mnoho budov v Jižní Koreji má funkci mediální fasády, ale BIPV je považován za budovu s nízkou estetickou hodnotou kvůli své matné černé barvě.

Vědci vytvořili mřížkový LED displej, který naopak využívá černé barvy BIPV jako pozadí. Přičemž systém BIPV za LED displejem není viditelný pro lidské oko na vzdálenost 172 m.

Postavili displej s reflexními bočními stěnami, aby umožnily odrážet více slunečního světla směrem k solárním článkům. „Náš displej je mnohem levnější než běžné průhledné LED displeje. A to proto, protože konvenční průhledné LED displeje se vyrábí s fotolitograficky vzorovanými skly z oxidu india a cínu (ITO),” uvedl Shin. ,,Namísto toho se mřížkový LED displej v zásadě vyrábí z nákladově efektivních akrylových desek.“

Mřížkový displej s diodami vyzařujícími LED světlo

Běžné odnímatelné LED moduly rovinného typu mají vzduchovou mezeru mezi průhledným LED modulem a panely BIPV. Což snižuje celkovou optickou propustnost systému. Ve vzpřímených mřížkových LED modulech vytvořených korejskou skupinou jsou místo toho úzké tyče spojeny a tvoří svislé mřížky s připojenými LED. Ty umožňují průchod více slunečního světla dutinami mezi moduly.

Mediální LED fasáda pro aplikace BIPV
Mediální fasády na budovách

Tato konfigurace systému by zajistila minimální ztráty energetického výnosu způsobené zastíněním. „Design mřížky vede k minimální ztrátě stínění v rozsahu -3,67 % a -4,93 %. Což se považuje za rekordně nízké ve srovnání s -22,59 % s konvenčními průhlednými LED fóliemi,“ uvedli vědci.

Prostřednictvím série testů tým také zjistil, že relativní maximální výkon 24 článkového solárního modulu je vyšší než 85,6 % s vysoce reflexními stěnami na svislém mřížkovém LED modulu. A to i při úhlu dopadu 60 ° na 70,6 % s neprůhlednými stěnami. Zjistilo se také, že doba strávená na obrazovce systému může dosáhnout až 21,74 hodin v samostatně stojícím režimu.

Systém se představil v článku „Mřížková LED mediální fasáda s reflexními stěnami pro fotovoltaiku integrovanou do budovy prakticky bez ztráty stíněním“. Ten se nedávno publikoval v Applied Energy. „Obecně řečeno, jeden vynález přispívá pouze jednomu odvětví,“ uvedl Shin. „Mřížkové LED displeje by však přispěly nejen k odvětvím souvisejícím s elektřinou, ale také k mnoha průmyslovým odvětvím, jako jsou PV, BIPV, stavebnictví, displeje, reklama a cestovní ruch.“

Zdroj: pv-magazine, TowPoint