Jak si vybrat epickou cestu na jakémkoli kontinentu světa

Pokud se rozhodnete pro pěší turistiku a procházky po většině cest na světě, poznáte svět jedinečným způsobem – poznáte místní komunity, poznáte kulturu z první ruky a ještě si při tom udržíte dobrou kondici. Pojďme na cestu!

Než si ale obujete boty a vyrazíte na cestu, musíte vědět, kam se vydat. Tyto trasy vás provedou napříč planetou od malebných alpských vesniček v Evropě přes ledovcovou krajinu na Novém Zélandu, pouštní scenérie na Blízkém východě, ohromující kaňony v USA až po nejvyšší vrcholy světa v Africe a Asii. Ať už máte chuť na jednodenní výlet, týdenní putování nebo delší túru, na své si přijdou všichni.

Neobvyklé cesty ve světě
Objevte nepoznané

Evropa

Evropa je díky svým dobře zavedeným trasám, náročným trekům a vynikající síti chat a chalup skvělým místem pro začátek vašeho turistického dobrodružství.

Na okraji evropského kontinentu se můžete vydat na túru uprostřed velkolepých sopek, ledovců a horkých pramenů na Islandu. Stezka Laugavegur Trail dlouhá 34 mil (55 km) vás provede nepřeberným množstvím těchto krajinných scenérií a na trase se nachází šest chat pro snadné táboření.

Ve Slovinsku se konají jedny z nejlepších pěších túr v Evropě, včetně rozsáhlé Slovinské horské stezky o délce 310 mil (499 km), na jejíž trase se nachází asi 50 chat, kde se mohou unavení turisté ubytovat. Nezapomeňte si na 80 kontrolních stanovištích po cestě nechat orazítkovat speciální pasovou knížku.

Kultovní Tour du Mont Blanc, která obchází stejnojmennou 4810 m vysokou horu, vás zavede 105 mil do srdce kontinentu. Stezka prochází Švýcarskem, Francií a Itálií a turisté si mohou snadno přizpůsobit trasu tak, aby si prohlédli husté lesní scenérie nebo horské průsmyky, historické památky nebo vše dohromady!

Objevování nových cest

Afrika

Nejoblíbenějším trekem na africkém kontinentu je hora Kilimandžáro. Tato spící sopka, která se nachází v Tanzanii nedaleko hranic s Keňou, je nejvyšším vrcholem Afriky a dosahuje výšky 5895 m. Osmidenní trasa začíná na rozpálených pláních, pokračuje džunglí, vysokohorským pralesem, vřesovišti a nakonec dosáhne ledovcem vytesaného vrcholu, odkud se vám naskytne nádherný výhled na savanu pod vámi.

Mezi další ikonické treky patří Simien Mountains v Etiopii, kaňon řeky Blyde v Jihoafrické republice a výstup na druhý nejvyšší vrchol kontinentu, horu Mt Kenya. Klasickou africkou výzvou je čtyřdenní trasa dlouhá 52 mil (83,6 km) kaňonem Fish River, druhým největším kaňonem na světě, v Namibii.

Pokud se chcete setkat s divokou přírodou, vydejte se do ugandského národního parku Murchison Falls. Rezervace je domovem stovek druhů ptáků, primátů, plazů a savců (včetně „velké pětky“), takže procházky po zdejších stezkách nabízejí bohaté možnosti spatřit krokodýly nilské, buvoly, lvy a slony.

Asiské túry

Himálaj je rájem treků, od základního tábora Everestu až po samotný vrchol hory a proslulý bhútánský Snowman Trek, vysokohorskou túru přes devět průsmyků. Annapurna Circuit v Nepálu je klasický vysokohorský trek, který vede po starých obchodních stezkách a prochází malebnými horskými vesnicemi, kde se třepotají buddhistické modlitební praporky, stúpy, modlitební kola a robustní kamenné domy. Okruh trvá přibližně 15 dní a lze jej prodloužit vedlejšími treky mimo hlavní trasu. Podél stezky se nachází mnoho penzionů, takže s sebou nemusíte nosit stan, spacák ani jídlo na více než jeden den.

V Číně si nenechte ujít trek nádhernou soutěskou Tygřího skoku v provincii Yunnan. Poté se vydejte na severovýchod k Velké čínské zdi, kde se můžete vydat na pěší túru na vrchol nebo po stezkách u paty zdi. Pokud míříte přes jihovýchodní Asii, nejlepší túrou je dvoudenní trek na horu Kinabalu v Malajsii.

Nádherné výhledy

Austrálie a Tichomoří

Nový Zéland je země, která se pyšní svými trekingovými (trampskými) možnostmi. V zemi se nachází deset „velkých pěších túr“, které vedou napříč různorodou krajinou. Od pláží přes hory a lesy až po třpytivé ledovce a velkolepé vodopády. Nejdelší a nejnáročnější z nich je 79 km dlouhá stezka Heaphy Track vedoucí národním parkem Kahurangi na Jižním ostrově. Další velkolepou túrou je prvotřídní stezka Abel Tasman Coast Track, která vás provede tyrkysovými zátokami a zlatavými zálivy tohoto regionu.

Austrálie nabízí nepřeberné množství procházek od krátkých městských stezek, jako je Seven Bridges v Sydney, Capital City Trail v Melbourne a Darwin City Trail, až po divoké toulky v Red Centre a po bujné stezce Great South West Walk ve Victorii. Obzvláště oblíbená je ikonická stezka Three Capes Track v Tasmánii. Tato čtyřdenní túra vás provede rozmanitostí tasmánské krajiny. Provede vás 46 km hustým lesem, podél dramatických okrajů útesů a až k nádherné modři.

Pokud chcete zažít dobrodružství mimo síť a zároveň se seznámit s historií a kulturou. Pak se vydejte na 60 mil dlouhou túru Kokoda Track. Ta vám přiblíží lidi, místa a bouřlivou minulost Papuy-Nové Guineje.

Nějaká dobrodružná cesta Severní Ameriky?

V Severní Americe najdete tisíce kilometrů úžasných turistických stezek, například ve Skalistých horách, Sierra Nevadě a Appalačích. Yosemitský národní park zahrnuje řadu jednodenních i nočních túr, včetně 8,7km stezky Mist Trail, kolem Vernal Falls a Nevada Falls. Pro milovníky kaňonů není nic lepšího než epická stezka South Kaibab Trail v arizonském národním parku Grand Canyon. Zůstaňte v Arizoně a vydejte se na úžasnou stezku Templeton Trail v Sedoně. Můžete putovat ve stínu zdejších vysokých červených buttes.

Cesta přes nekonečné pouště
Krása krajiny

Pokud chcete podniknout dálkové túry, vydejte se na část stezky Continental Divide Trail nebo Pacific Crest Trail. Obě trasy se táhnou tisíce kilometrů mezi hranicemi USA a Kanady. Na zdolání těchto stezek budete potřebovat plně vybavené tábornické vybavení a jídlo. Colorado je skvělým místem, kde můžete otestovat svá kolena a plíce. Jen v tomto státě je možné zdolat 58 vrcholů vysokých více než 4267 m.

Zdroj: LonelyPlanet, TowPoint