VW ID.5 se odkládá, může za to válka

Rusko může znárodnit majetek automobilky VW. Invaze na Ukrajinu pokračuje a uvedení VW ID.5 na trh se odkládá. Kabelové svazky potřebné pro elektromobil se vyrábějí na Ukrajině a ruský útok na tuto zemi způsobil další problémy v dodavatelském řetězci automobilového průmyslu.

Ruská invaze na Ukrajinu nadále narušuje život i mimo aktivní oblasti bojů. V automobilovém světě musí evropské automobilky omezit výrobu nebo dokonce odložit nové modely. Protože, jak jsme se všichni v posledních dvou letech dobře naučili, fungující dodavatelské řetězce nejsou zrovna samozřejmostí. Poznamenává to i značku VW.

VW ID.5
VW ID.5

Když invaze začala, skutečnost, že Ukrajina dodává velké množství kabelových svazků evropským výrobcům automobilů, se náhle stala důležitou. Volkswagen tento týden uvedl, že odloží uvedení vozu ID.5 na trh o měsíc. Hlavně proto, že nemůže získat dostatek svazků, aby mohl poslat předváděcí vozy prodejcům v Německu. VW ID.5 je SUV „kupé“ verze modelu ID.4 a na evropský trh měl přijít v dubnu. Nyní naplánovali uvedení na trh na první květnový týden, uvedl mluvčí VW pro Automotive News. Tedy pokud se podaří získat dostatečný počet kabelových svazků.

Masivně jsou postiženy i automobilky, které mají v Rusku partnerství nebo aktiva, především Renault. AvtoVaz je největší automobilkou v Rusku, ale ovládá ji francouzská automobilka Renault. Ta v ní má 69% podíl. Tento týden se Renault po velkém nátlaku zvenčí rozhodl pozastavit své aktivity v Rusku. Na Twitteru uvedl, že „jedná zodpovědně vůči našim 45 000 zaměstnancům v zemi“ a že společnost „již před zahájením pozastavení zavedla nezbytná opatření, aby vyhověla mezinárodním sankcím“.

Nejen VW, Renault i Lada čelí značným problémům

Pozastavení činnosti Renaultu je nejnovějším a největším zásahem do ruského domácího automobilového trhu. Ten nyní čelí potenciálně velkým změnám, pokud sankce uvalené západními a západně orientovanými zeměmi nepřestanou. (Což je pravděpodobné, vzhledem k tomu, že Rusko zřejmě nemá zájem zabíjení zastavit). Podle agentury Reuters Avtovaz ve čtvrtek prohlásil, že bude pokračovat ve výrobě vozidel, ale kvůli sankcionovanému dodavatelskému řetězci to bude obtížné. „Probíhají aktivní práce na nahrazení některých kritických dovážených komponentů alternativními řešeními,“ uvedl Avtovaz v prohlášení poskytnutém agentuře Reuters. „Společnost také připravuje speciální verze některých modelů Lada se sníženým podílem dovážených komponentů. Ty budou našim zákazníkům k dispozici v následujících měsících.“ Vyvstává otázka jak se s tím VW, Renault i Lada popere.

Lada musela začátkem tohoto měsíce ukončit výrobu automobilů, což je velký krok pro značku, která v roce 2021 prodala 21 % všech nových vozidel v Rusku. Vzhledem k tomu, že Renault učinil přinejmenším první krok k odchodu ze společnosti, vyvstává širší otázka, co bude dál. Prezident Vladimir Putin zvažuje znárodnění výrobních závodů a dalších aktiv, která mají globální automobilky v Rusku, jak informoval Automotive News a další. Kromě Renaultu, Volkswagenu, Stellantisu, Fordu a Mercedesu-Benz by se případné znárodnění aktiv, které je někdy ruskými vládními představiteli označováno jako „vnější správa“, nejvíce dotklo právě těchto automobilek.

„Pokud zahraniční vlastníci bezdůvodně zavřou společnost, pak v takových případech vláda navrhuje zavést vnější správu,“ řekl ruský premiér Michail Mišustin začátkem tohoto měsíce CNN. „V závislosti na rozhodnutí vlastníka určí další osud podniku.“

Zdroje: Car and Driver, Vapol