Kalifornský start-up odhaluje autonomní e-nákladní vůz

Kalifornský start-up Solo AVT představil svůj SD1, dálkový bateriový elektrický nákladní vůz třídy 8 navržený speciálně pro autonomní řízení s dojezdem přesahujícím 800 kilometrů.

Společnost Solo Advanced Vehicle Technologies (Solo AVT), která se založila před pouhými osmi měsíci v září 2021, představila počátkem tohoto měsíce svůj autonomní elektrický nákladní vůz SD1. Zejména jako součást svého deklarovaného cíle „revoluce v odvětví nákladní dopravy“.

SD1 se může pochlubit nejnižším koeficientem odporu ze všech nákladních vozidel třídy 8 na silnici. Díky kompletnímu přepracování, které odstraňuje potřebu člověka na palubě a zahrnuje redundanci systému na úrovni letectví.

Díky vysoce účinným a vícerychlostním tandemovým e-nápravám s integrovanými 600 kW elektromotory se SD1 vyznačuje dojezdem více než 800 km. Dále pak špičkovou aerodynamikou navrženou pro snížení tahu při současném zvýšení dojezdu.

Kalifornský start-up představený SD1 zahrnuje řadu technologických inovací. Včetně aktivní aerodynamiky, pneumatik speciálně navržených tak, aby minimalizovaly valivý odpor, vnějšího osvětlení používaného ke komunikaci s chodci a ostatními účastníky silničního provozu, jedinečného zvukového podpisu a modulárního designu pro lepší provozuschopnost a maximální dobu provozuschopnosti.

Elektrický nákladní vůz s dojezdem více než 800 km

elektrický nákladní automobil Solo
Elektrický nákladní automobil Solo

Solo AVT také tvrdí, že jeho SD1 poskytne obratové časy na stejné úrovni. Jako dnešní nákladní vozy a kompatibilitu s rychlými nabíječkami a stávajícími sítěmi.

SD1 je také odolný vůči přívěsu, což znamená, že může táhnout prakticky cokoliv. A je vyroben tak, aby se dal integrovat se všemi standardními nakládacími doky. Podobně a podle očekávání se má SD1 zkonstruovat tak, aby unesl ekvivalentní hmotnost jako dnešní nákladní vozidla třídy 8.

Mezitím komplexní uspořádání senzorů umožňuje snadnou integraci jakéhokoli autonomního systému ovladačů a také obsahuje proprietární softwarová ovládací rozhraní.

„Debut našeho designu SD1 je dalším krokem na naší cestě k dekarbonizaci odvětví nákladní dopravy,“ řekl Graham Doorley, zakladatel a generální ředitel společnosti Solo Advanced Vehicle Technologies.

„Těšíme se, že budeme zásadní změnou, kterou tento masivní průmysl potřebuje. Protože vyvíjíme inovativní technologie, abychom dodali bateriový elektrický dálkový nákladní vůz třídy 8 s dojezdem více než 800 km.“

„Požadavky na lídry napříč nákladní dopravou, logistikou, maloobchodem a dalšími kategoriemi lze udržitelným způsobem splnit pouze konvergencí dvou technologických příležitostí. Bateriově-elektrické dopravy na dlouhé vzdálenosti a autonomie.“

„Autonomní systémy dnes nemají fungovat na stávajících platformách nebo platformách, které se můžou dodatečně vybavit ve velkém. Ve společnosti Solo AVT řešíme obě tyto výzvy. A to když vyvíjíme, navrhujeme a konstruujeme SD1, abychom od prvního dne dosáhli dojezdu více než 804 km s autonomním nákladním vozidlem.“

Zdroj: thedriven, Vapol