Pneumatiky v ohrožení? Výrobcům chybí suroviny

pneumatiky

Konflikt na Ukrajině neznamená jen omezení a přerušení výroby nových automobilů. Výrazná omezení, ale i úplná zastavení výroby hlásí i výrobci komponent pro automobilový sektor. Německý gumárenský průmysl varuje před blížícím se nedostatkem nových pneumatik na trhu. Výrobcům totiž docházejí suroviny z Ruska a očekávají zastavení evropské gumárenské výroby.

Zní to jako noční můra, ale Konflikt na Ukrajině s sebou přináší každý den nová a nová omezení i na straně evropských producentů. Nejnověji začínají zvedat varovný prst představitelé gumárenského průmyslu. Začínají jim docházet saze, které jsou pro výrobu nových pneumatik nenahraditelné. Jak je to možné? „Saze jsou pro nás nenahraditelné a až třetina jejich dovozu pochází z Ruska,“ komentuje nedostatek sazí Boris Engelhardt z Německé asociace gumárenského průmyslu.

Saze jsou pro výrobu pneumatik zásadním materiálem a představují zhruba čtvrtinu jejich hmotnosti. Používají se jako plnivo do kaučuku a prodlužují životnost pneumatik, jejich odolnost vůči opotřebení i přilnavost k povrchu. Pro výrobu pneumatik se spotřebuje kolem 85 % světové produkce sazí a poptávka po nich překračovala nabídku již v době před konfliktem.

Problémem je, že dodávky sazí pro evropské producenty pneumatik se zastavily. Pneumatikáři je používají jako plnivo a neumí jejich výpadky ničím nahradit. Postupně tak omezují svoji produkci a předpovídají velký nedostatek nových pneumatik na trhu. „Ruské kapacity selhávají a evropské kapacity sazí na pokrytí poptávky ani zdaleka nestačí,“ doplňuje Engelhardt. S válečným konfliktem navíc souvisí i nedostatek přepravních kapacit, přičemž chybějící dovozce momentálně také nelze žádným způsobem nahradit. V některých evropských gumárenských provozech se očekává úplné zastavení výroby, první továrny v Itálii a Francii tak již učinily. Německo se údajně v krátké době k přerušení výroby pneumatik přidá také.

Zdroje: TopSpeed, Vapol