E-legend EL 1: První jízda

Od skupiny B k jízdě na elektromobilu v E-Legend EL1. O tom, zda se nejlepší auta kupují, nebo staví, můžeme pouze polemizovat. No a tato debata pokračuje i v elektrické éře. Na jedné straně stojí rostoucí počet možností přestavby klasických vozů na elektrický pohon na trhu s náhradními díly, i když často za cenu zmasakrování originálního vozu. Na druhé straně stojí vozy, jako je tento – zcela nový elektromobil inspirovaný ikonickým originálem.

Ne že byste viděli hotovou verzi modelu E-Legend EL1. Spíše se na něj díváte skrze ekvivalent rentgenových snímků, abyste viděli, co se skrývá pod povrchem. Poprvé jsme vás o společnosti E-Legend informovali v roce 2021. Tehdy německý startup oznámil plány na stavbu elektromobilu inspirovaného Audi Sport Quattro. Zkrácená verze průkopnického kupé s pohonem všech kol, kterou vytvořili pro závody rallye skupiny B.

e legend el1
E-legend: karoserie

Práce na modelu E-Legend EL1 od té doby pokračují a nyní dokončili návrh sériové verze. Společnost také postavila testovací mulu s hnacím ústrojím s karbonovou konstrukcí, která tvoří srdce sériového vozu. Na letišti Flugplatz Oberschleissheim nedaleko Mnichova nás pozvali na exkluzivní jízdu s pasažéry v této testovací mule.

Formování budoucnosti z minulosti

Historie modelu EL1 je bohatá. Šéf E-Legend Marcus Holzinger je bývalý designér Volkswagenu, který odešel pracovat do společnosti Hote Design, založené jeho otcem. Specializuje se na stavbu ojedinělých autosalonů. Jako modelář Audi v osmdesátých letech pracoval starší Holzinger na původním modelu Sport Quattro. Zkráceném silničním voze s obrovským rozvorem, který měl být homologován jako rallyový vůz skupiny B Audi.

Sport Quattro vypadal efektně a zároveň komiksově, ačkoli jako rallyový vůz nebyl příliš úspěšný. Dokonce i talent Walter Röhrl s ním dokázal získat pouze jediné vítězství v mistrovství světa v rallye, a to v Rallye Sanremo 1985. To však nevadilo mladému Marcusovi, který strávil dětství v blízkosti různých soutěžních vozů Audis, protože pravidelně podnikal rodinné výlety, aby sledoval rallyové vozy v akci. Když se tedy jeho myšlenky stočily k vytvoření „inspirované“ reinterpretace vozu skupiny B, byl Sport Quattro na prvním místě seznamu.

Práce na projektu začaly během první německé výluky COVID v roce 2020, přičemž Holzinger vedl design a dlouholetý přítel Günter Riedl mechanický vývoj. Riedl je inženýr, jehož společnost dříve vytvořila sportovní vůz s karbonovou karoserií a také odvedla velkou část vývojových prací na plně elektrickém roadsteru Wiesmann „Project Thunderball“. Design je podle Holzingera „retro-fusion“, tedy spíše pocta než replika. Audi vidělo hotový návrh a podle Holzingera nemá problém s tím, aby někdo jiný reinterpretoval jeden z jejích slavných vozů.

e legend el1
E-legend

E-legend: Co se skrývá uvnitř

Holzinger měl původně v plánu postavit EL1 se spalovacím motorem, ale Riedl ho přesvědčil, aby přešel na elektrický pohon. První návrh využíval konfiguraci se třemi motory, z nichž jeden poháněl přední nápravu a dvojice otáčela zadní nápravou přes společný diferenciál. Od té doby tuto variantu zredukovali na přední motor a jeden motor vzadu v kombinaci s převodovkou a měničem. To vše dodává známá automobilka, i když Riedl nechce říct která. Energii dodává 80,0 kWh akumulátor ve tvaru písmene T, který nalezneme za prostorem pro cestující a zasahuje do tunelu mezi oběma sedadly.

Maximální výkon je údajně 804 koní, přičemž přední motor dosahuje výkonu až 268 koní a zadní až 536 koní, spolu s kombinovaným maximálním točivým momentem 1052 N.m. Vůz má systém pro přenos energie. E-Legend předpovídá zrychlení na 100 km/h za 2,8 sekundy, pokračování na 198 km/h za 7,5 sekundy a maximální rychlost298 km/h. Prototypová verze však ještě není zcela na úrovni. Podle Riedla má v současnosti výkon 603 koní s pevným rozdělením točivého momentu 35/65 mezi přední a zadní nápravou. Má také otevřené diferenciály na obou koncích; sériový vůz bude mít mechanický diferenciál s omezenou svorností vzadu a možná i vpředu. Kromě nižšího výkonu má však prototyp také nižší hmotnost vzhledem k absenci karoserie a interiéru; E-Legend uvádí, že hotový vůz by měl vážit 1975 kg.

Přestože je prototyp EL1 skeletový, při pohledu zblízka je jeho struktura z uhlíkových vláken nádherně zpracovaná. E-Legend plánuje vytvořit řadu dalších modelů inspirovaných skupinou B, které budou využívat stejnou základní architekturu. Spodní část karbonové vany bude pro všechny varianty společná, ale horní struktura a karoserie se budou u jednotlivých modelů měnit. (Riedl potvrzuje, že konstrukční pevnost holé vany je více než dostatečná, aby bylo možné vyrábět i vozy s otevřenou střechou). Zavěšení a motory jsou pak k vaně připevněny na hliníkových pomocných rámech s nestejně dlouhými řídicími rameny a vinutými tlumiči v každém rohu. Rozvor EL1 je 244 cm, což je o 24 cm více než u původního modelu Sport Quattro.

e legend el1
E-legend EL1

E-legend: Svižný a vzrušující

Naše jízda s cestujícími je svižná a vzrušující, přestože probíhá výhradně na betonovém letišti. I se sníženým výkonem se nahý EL1 cítil nepřekvapivě rychlý a řidič Mark Schefbauer dokázal, že elektrické hnací ústrojí dokáže opakovaně prudce zrychlovat bez jakéhokoli náznaku oslabení. Pocit rychlosti jistě umocnil absence dveří a tendence předních kol vrhat do kabiny drobné kamínky, když se volant otočí do úplného uzamčení.

Síly v zatáčkách byly značné. Nicméně Schefbauer se musel hodně snažit, aby zvládl náhlý přechod mezi nedotáčivostí a přetáčivostí při překročení limitů. Absence uzávěrek diferenciálů byla zřejmá také častými obláčky kouře z nezatížené vnitřní pneumatiky při průjezdu zatáčkou pod plynem.

Do dokončení EL1 zbývá ještě hodně práce, ale mechanický paket již nyní poskytuje množství vzrušení odpovídající skupině B. E-Legend plánuje vyrobit pouze 30 exemplářů EL1, přičemž tuto exkluzivitu podtrhuje cena 960 000 dolarů (22 milionů Kč) podle současného kurzu. Holzinger říká, že několik vozů již prodali a že v plánu je, aby plně dokončená verze debutovala v USA na Monterey Car Week v roce 2024.

Práce na dalším modelu E-Legend rovněž postupují. Nicméně Holzinger neprozradí, která legenda skupiny B je další na řadě. O kandidáty není nouze, od Fordu RS200 a Lancie Delta S4 až po Peugeot 205 T16 a dokonce i obskurní mistrovské dílo, kterým byl MG Metro 6R4. Vsaďte si!

Zdroj: caranddriver, Vapol