Renault Austral, nové SUV roku 2022

Nové SUV Renault Austral 2022 je plně elektrifikovaná náhrada modelu Renault Kadjar

Renault Austral, zcela nové SUV, je náhrada za model Renault Kadjar. Přináší odvážný a nový styl, výrazně vylepšený seznam sad a plně elektrifikované pohonné jednotky ve snaze „získat zpět“ kupce v klíčovém segmentu crossoverů.

Nové SUV Renault Austral
SUV Renault Austral

Renault Austral, nové SUV, je konkurent modelů Ford Kuga a Toyota RAV4. Je rovněž prvním modelem značky Renault, který využívá novou třetí generaci platformy CMF-CD. Na vývoji platformy spolupracoval Renault s partnery z Aliance Mitsubishi a Nissan.

Renault Austral najdeme na trhu ve dvou možnostech hybridního systému, který spáruje 1,2 litrový tříválcový přeplňovaný zážehový motor s elektromotorem. Ty budou mít kombinovaný výkon 157 k a 196 k.

Společnost Renault tvrdí, že takové nastavení může v kombinovaném testovacím cyklu WLTP získat až 61,4 mpg (4,6 l/100 km) při emisích pouhých 105 g/km CO2.

K dispozici je také mild-hybridní benzínová varianta. Renault ji považuje za „skutečnou alternativu k naftě“, vzhledem k tomu, že je schopen 53 mpg. To spáruje stejný motor s 48V baterií a startér-generátorem v řemenu pro elektrický posilovač pod zatížením. Tím dochází i ke snížení spotřeby benzínu.

Řadu otevírá dvojice 12V mild-hybridních benzinů, které využívají 1,3l čtyřválcový motor k produkci 138 a 157 koní. Dosahují 45,6 mpg (5,23 l/100 km).

Radost z jízdy Renaultem Austral

Podle Renaultu je díky nové platformě jízda Australem „skutečnou radostí z jízdy“. Jeho tuhost a „optimalizované“ nastavení odpružení jsou faktory, které dávají potenciál pro skutečný požitek z jízdy.

Renault Austral má ve standardní výbavě zadní odpružení s torzními nosníky. Vozy s vyšší výbavou mají vzadu víceprvkové uspořádání. Tyto vozy mají také převod řízení 13:1 (pokles ze standardních 14, 7:1) pro přesnější ovládání a průměr otáčení pouhých 10,1 m.

Strukturální přerod pro středně velké SUV Renault přichází spolu s rozsáhlým přepracováním designu. Jejím cílem je jej sladit s novým Renault Mégane E-Tech Electric a zvýšit jeho aerodynamickou účinnost.

Přední světloměty ve tvaru C, nové logo Renault, robustní ochranné kryty inspirované 4×4 a litý kola o průměru až 20 palců patří mezi hlavní prvky.

Pohled z vrchu na nový SUV Renault Austral
Pohled shora

Vylepšené technologie

Renault Austral je první model značky Renault, který bude na trhu ve volitelné výbavě Espirit Alpine po vzoru sportovních vozů Alpine. Na karoserii se objeví odstín saténově šedé s kontrastními černými detaily obložení. Dále sedí na zakázkových 20 palcových slitinách s odznakem Alpine.

Uvnitř auta je dotyková obrazovky OpenR. Mluví se o ní jako o „jedné z největších obrazovek na automobilovém trhu“. Skládá se z 12,3 palcové obrazovky a 12 palcové obrazovky infotainmentu v jednom digitálním panelu. Obrazovku kryje Gorilla Glass, aby nedošlo k poškrábání.

Nová velká dotyková obrazovka OpenR
Dotyková obrazovka OpenR

Kabina se může podle specifikace kupujících změnit na řadu různých materiálů jako dřevo, kůže a další.

Renault začne přijímat první objednávky v polovině roku 2022. První dodávky by se měly zahájit na podzim tohoto roku.

Zdroje: autocar, Vapol