Boj o kabelové svazky kvůli válce na Ukrajině

Kabelové svazky

Na trhu automobilových subdodavatelů nastává jev, který se dal vzhledem k aktuálnímu dění na Ukrajině předpokládat. Nastává totiž boj o kabelové svazky. Automobilové koncerny musí velmi rychle nalézt alternativní zdroje kabelových svazků, jejichž potřebu z velké části pokrývali subdodavatelé z Ukrajiny. Situace ukazuje zranitelnost evropského automobilového průmyslu.

Vyrábět levně a prodávat draze je snem každého obchodníka. Velmi zjednodušeně řečeno k tomuto stavu dochází i v automobilovém průmyslu. Automobilky totiž ve snaze dosahovat vysokého zisku, což jim v podstatě nikdo nemůže vyčítat, postupně sáhly k realizaci výroby celých aut, nebo minimálně jejich jednotlivých komponent v zemích s levnou, ale dostatečně kvalifikovanou pracovní silou. Zatímco vše funguje jak má, jedná se téměř o ideální stav. Má to však slabinu – jednostranná orientace na levné subdodavatele z jednoho regionu činí automobilky zranitelnými. To se nyní potvrdilo v plné míře.

Nedostatek kabelových svazků

Současný evropský automobilový průmysl bojuje na několika frontách. Kromě neustále se zpřísňující legislativy nereflektující přirozený technologický vývoj, je to především nedostatek surovin, rostoucí ceny vstupů a zejména výpadky v dodávkách od subdodavatelů. Buď v důsledku nedávné pandemie, přírodních katastrof, nebo aktuálně ukrajinsko-ruského konfliktu. A jak se ukazuje, automobilky byly na Ukrajině až příliš závislé. Momentální nedostatek kabelových svazků vyráběných v několika desítkách ukrajinských výrobních závodů odstavil většinu evropské produkce nových aut. Automobilky proto musí urychleně hledat náhrady. Brzké vyřešení složité situace na východě Evropy je však v nedohlednu, výrobci proto začínají lovit v jiných regionech, které by mohly z aktuální situace v konečném důsledku vytěžit. Řeč je zejména o Číně, koncern VW však prozradil, že pozornost zaměřuje i na Jižní Ameriku či sever Afriky. V nových vodách už loví také BMW a koncern Daimler.

Jak prozradilo několik automobilek, výstavba nových závodů přímo v Evropě sice možná je, ale než by se výroba v nich rozjela, trvalo by to reálně několik let. Automobilka Škoda Auto uvažuje o „přeložení“ celého výrobního zařízení (včetně vybraných zaměstnanců a jejich rodin) ukrajinského subdodavatele kabelových svazků do České republiky. Ani to ovšem není jednoduchý proces. „Jedním ze scénářů je realokace postiženého ukrajinského dodavatele do ČR,“ potvrdil mluvčí Škoda Auto. Jelikož nových potenciálních zdrojů kabelových svazků je omezené množství, mezi automobilkami dochází k zajímavým konkurenčním bojům. Tentokrát však ne na poli nových aut, ale v lovu na nové subdodavatele. „Automobilky musí objednávat nové kabelové svazky s předstihem, výrobci aut budou navíc mezi sebou soupeřit o stejné zdroje,“ konstatuje logistická společnost OEC Group. Zároveň upozorňuje, aby se zákazníci připravili na další zdražování nových aut.

Zdroje: TopSpeed, Vapol