Ford uvede v Evropě do roku 2024 sedm nových EV

Americká společnosti Ford plánuje v roce 2024 sedm nových elektromobilů

Firma Ford podrobně popsala svou elektrifikační strategii. První EV na míru bude založeno na Volkswagen ID 4. Ford uvede v Evropě do roku 2024 sedm nových EV vozidel, přičemž v čele nových vozů bude crossover, který využívá platformu MEB společnosti Volkswagen.

Ford uvede na trh celkem sedm nových elektromobilů. Evropský šéf pro společnost Ford Stuart Rowley po odhalení této zprávy označil oznámení za „klíčové“ v celé 120leté historii firmy. Zpráva obsahuje i jejich cíl pro dosažení čisté sítě do roku 2035. Další závazek spočívá také v prodeji pouze elektromobilů právě do roku 2035. Nové elektromobily se tak připojí k Fordu Mustang Mach-E a E-Transit.

Tři z nových elektromobilů se zařadí pod novou divizi Ford Model E. Tuto divizi vytvořili tak, aby oddělila podnikání firmy s bateriemi a elektrickým pohonem od té se spalovacím motorem. Ta se nyní nazývá Ford Blue, jako součást strukturálních změn iniciovaných šéfem Jimem Farleym na začátku tohoto měsíce.

Elektromobil Ford Mustang Mach E
Ford Mustang Mach E

Plaftormy nových Ford elektromobilů

Očekává se, že první vůz, který bude uvedený na trh, tak bude založený na Volkswagenu ID 4 a bude sedět pod Fordem Mustang Mach-E v sestavě Fordu. Vyrábět se bude v novém nejmodernějším výrobním centru EV společnosti Ford v německém městě Kolín nad Rýnem. Výroba se spustí v roce 2023 a půjde o „středně velký crossover“.

Druhý elektromobil Ford by se měl dostat na trh v příštím roce. O tomto typu se mluví jako o „sportovním crossoveru“. To naznačuje, že půjde o více výkonově orientovaný derivát kupé prvního uvedeného vozu, potenciálně založený na Volkswagen ID 5.

Když Stuart Rowley mluvil o vozech, které byly odvozené od Volkswagenu MEB, tak dodal: ,,Ujišťuji vás, že tyto produkty budou absolutně vypadat jako Fordy, budou jezdit jako Fordy a zkušenosti, které poskytujeme, poskytnou zákazníkům jedinečné zážitky z nákupu a vlastnictví.“

Vozy doplní elektrickou řadu modelem Ford Puma EV, který bude od roku 2024 v prodeji jako samostatný model. V důsledku přepracování výrobní kapacity Fordu za účelem dosažení tohoto cíle se výroba Ford Ecosport ke konci tohoto roku pozastaví.

Elektrická užitková vozidla

Kromě toho budou příští rok na trh uvedené čtyři elektrická užitková vozidla. Jednotunová dodávka Transit Custom a víceúčelová vozidla Tourneo Custom se začnou prodávat v roce 2023. Následně se od roku 2024 začnou prodávat menší, nová víceúčelová vozidla Transit Courier a Tourneo Courier.

Podle Forda se do roku 2026 prodá až 600 000 elektromobilů ročně, přičemž v Kolíně nad Rýnem se během šesti let vyrobí okolo 1,2 milionů elektromobilů. V důsledku toho investuje dalších 1,5 miliardy liber do rozvoje závodu.

Kromě toho, aby Ford splnil tyto ambice, oznámil společný podnik s SK On a Koc Holding založení továrny na baterie na tureckém území. Říká se, že to vytvoří „jeden z největších evropských výrobních závodů užitkových vozidel.“

Zpět na začátek

Jako dominový efekt Ford také přesouvá vlastnictví svého výrobního závodu v Craiově v Rumunsku do společného podniku s Ford Otosan.

Ford říká, že tyto iniciativy mu umožní dosáhnout do roku 2025 nulových emisí u všech prodejů vozidel a uhlíkové neutrality napříč celou evropskou stopou zařízení, logistiky a dodavatelů.

Zdroje: Autocar, Vapol