Ford Mustang GT 2024

Byli jsme tam, ten Ford Mustang GT 2024 v modré barvě Vapor Blue a já, na semaforu v Pasadeně, se staženými okénky, a čekali jsme na vjezd na dálnici. Vedle nás jela černá Tesla Model 3. Řidič, kterému bylo něco přes dvacet, se na Ford usmál otevřeným okénkem. „Pěkné,“ ozval se.

„Díky,“ řekl jsem. „Kéž by byl můj. Jen půjčený.“

Následovala pauza a nejisté gesto směrem k palubní desce Mustangu. „To je… obří obrazovka?“

Zamrkal jsem a přemýšlel, jestli je to jenom narafičené. Dotyková obrazovka Modelu 3 je pověstně obrovská. Široký skleněný displej modelu GT, novinka pro rok 2024, dlouhý jako vaše ruka, je vkusnější, ale stále se z palubní desky vyjímá jako klobouk na klobouku.

„Funguje to dobře,“ pokrčil jsem rameny. „Ale vypadá přilepeně, víš?“ zeptal jsem se.

Pokrčení ramen, přátelské pokývnutí na odmlku. „Jo. Ale dělají to tak všichni, ne? Teď už je to takový standard.“

Změna přichází u všeho, dokonce i u aut, která se mění jen zřídka. Když se na semaforu rozsvítila zelená, zamávali jsme si na rozloučenou. Zahnul jsem prudce doleva na úzkou nájezdovou rampu, zadní pneumatiky na výjezdu trochu proklouzly a následoval hluboce uspokojivý výbuch na jedničku až k červeným číslům, 5.0 chrlil točivý moment a brap, zatímco se za ním pod zlatavým světlem klenulo k nebi pohoří San Gabriel, a já jsem se přistihl, že vůbec nemyslím na pixely, ale rozhodně na to, proč by každý člověk v Americe měl chtít alespoň jeden Mustang s osmiválcem a nejspíš dva nebo tři, zejména za modrých dnů ve zvlněné zemi v době, o které se říká, že je časem západu benzínového motoru.

2024 ford mustang gt
Ford Mustang GT 2024

Ford Mustang GT 2024 a jeho silné stránky

Zdravá dávka výkonu, duše a zpětné vazby v cenově příznivém balení. Osmiválec s radostí z otáček a (aleluja!) standardní spojkový pedál. Pak jsme se přirozeně zastavili při zastavování a popojíždění. Jižní Kalifornie: skvělá, ale nedokonalá, jako vždy. A nový Ford Mustang GT pro rok 2024, šestá zásadní modernizace za posledních 60 let, to samé.

Na velkých změnách u takových aut záleží, ale na těch malých může záležet víc. Když Ford před několika měsíci představil ten skleněný kokpit s 13,2 palcovou dotykovou obrazovkou infotainmentu a 12,4 palcovým digitálním přístrojovým štítem, věrní se mračili. Mustangy nikdy nic podobného nenosily. Zmizel starý dvojitý přístrojový panel, charakteristický znak rodiny.

Další detaily jsou kritičtější. Ford novou platformu nazývá S650. Jde o mírnou aktualizaci odcházejícího Mustangu S550, který se poprvé setkal s prodejci pro rok 2015. Stejně jako loni jsou k dispozici tři varianty. 2,3 litrový turbodiesel EcoBoost, 5,0litrový osmiválec V-8 GT a na okruhy zaměřený Dark Horse GT. Mezi klíčové novinky patří o něco vyšší výkon, tužší konstrukce, přeladěné odpružení a rychlejší převod elektricky posilovaného řízení z 16:1 na 15,5:1. Podtlakový posilovač brzd byl nahrazen elektronickou jednotkou, která je při rychlostech na parkovišti trochu chytlavá, ale jinak je příjemně přehledná.

2024 ford mustang gt
Ford Mustang GT 2024 – interiér

Nový styling

Kosmeticky se toho přenáší jen málo. Nový styling je v podstatě S550 s menším úsměvem a větším úšklebkem. Zadní světla a víko zavazadlového prostoru nyní tvoří konkávní písmeno V dostatečně hluboké na to, aby na denním světle udrželo stín. Výsledkem je vůz, který vypadá menší, ale není. GT dostalo větší mřížku chladiče s rybími tlamami než EcoBoost a také výdechy ventilace na kapotě. Ve formě kupé (kabriolet zůstává v nabídce) je nové GT stejně široké jako staré, ale o 2,2 cm delší a o 1,8 cm vyšší, jeho rozvor je o 0,25 cm kratší. Naše GT s manuální převodovkou a paketem Performance váží 1970 kg, což je o 35 kg více než stejně vybavený model S550.

Šestistupňová manuální převodovka zůstává standardem. Desetistupňová automatická převodovka je volitelná za 1595 dolarů (35 000 Kč) a je dodávána s dálkovým startováním a možností vytáčet motor z klíčenky. Odznak GT dlouho představoval špičkový poměr ceny a výkonu Mustangu, ale inflace je reálná. K základní ceně 44 090 USD (cca 1 milion Kč) náš testovací vůz přidal paket GT Performance za 4995 USD (100 000 Kč), který zahrnuje větší brzdy Brembo, letní gumy Pirelli P Zero PZ4 a zadní nápravu s omezeným prokluzem Torsen 3,73:1.

Dále jsme dostali paket GT Premium, skupinu výbavy 401A High (vylepšené materiály v interiéru, stereo Bang & Olufsen s 12 reproduktory, Co-Pilot Assist+), sedadla Recaro, paket Mustang Nite Pony (černá zrcátka, odznaky, 19palcová kola), magnetoreologické tlumiče, aktivní výfuk Performance a podlahové rohože. Celková cena: 62 425 USD (1,4 milionu Kč). Na dnešní trh rozumná cena, vzhledem k tomu, co tato volitelná výbava přináší. Přesto si nevyhledávejte na Googlu, kolik stál Mustang GT z roku 2015 jako nový, pokud si nepotřebujete pořádně zaplakat.

2024 ford mustang gt
Mustang GT

Ford Mustang GT 2024 na jeho slabší stránky

Není to od základu přepracovaný design; příplatková výbava pro nadšence se rychle sčítá; snaživá obrazovka přístrojové desky se nehodí k atmosféře. Osmiválce jsou zde tradicí, která sahá až do 60. let. Osmiválec Coyote s dvojitou vačkou nad hlavou a 32 ventily je lehkou revizí svého někdejšího já, prakticky identického způsobu a vzhledu. Vrcholem je přidání druhé škrticí klapky. Sání je nyní před motorovým prostorem jako pár tesáků – a nové výfukové vačky k tomu.

Výsledkem je vyšší výkon, přesněji 480 koní při 7150 otáčkách za minutu. Po přidání výkonného výfuku se výkon GT zvýší na 486 koní při 7250 ot/min. Vrchol točivého momentu – 564 N.m, resp. 567 N.m s aktivním výfukem – nastává při 4900. To samozřejmě platí pro 93 oktanů. Coyote měl vždy rozporuplný zvuk: burácení v nízkých otáčkách, štěkavé střední pásmo a chraplavé, krysí kladivo nahoře. Tento se neliší a může se pochlubit charakteristickou krémovou odezvou a plynulou vlnou točivého momentu. Ve vysokých otáčkách je spokojenější než jeho předchůdce a nikde není nešťastný. Tématem je zde vyváženost, charakteristický znak nejlepších moderních Mustangů, kdy žádná součástka nepřevažuje nad jinou. Stejně jako v případě S550 je jízda po městě jako událost. S manuálem je snadné být plynulý. Zpáteční cesty i rychlé dálnice spadají do rytmu. Vůz je pohodlný, když se plouží, a předvídatelný, když je vyždímaný.

Jízdní režimy měníte pomocí digitálního displeje

Pokud si pomocí digitálního displeje (nebo tlačítek na volantu) pohrajete s jízdními režimy, zjistíte, že rozhraní je intuitivní a že tyto režimy mají význam. Co se týče pocitu z řízení, Normal je dobrý, i když nudný a nenáročný. Track přináší více samostředění, ale občasné chvění při zatížení. Sport je nejpřirozenější. Nastavení odpružení v těchto režimech je podobné a využívá talentu tlumičů pro kompromis: Track je použitelný pro nedokonalé jízdy po dvou pruzích, ale příliš tuhý pro udržování vysokých rychlostí a vyměňuje soudržnost za odezvu. Normal přidává trochu jízdního komfortu, ale při rychlých přechodech může trvat neprakticky dlouho, než se karoserie ustálí. Sport je tak akorát pro rychlou jízdu po silnici, přesný a poddajný. Drag je určen pro závody dragsterů.

2024 ford mustang gt
Mustang GT 2024

Když už jsme u toho, k dispozici je launch control a řazení bez zdvihu je u GT novinkou. Chcete-li dosáhnout maximálního výkonu, nepoužívejte ani jedno, ani druhé. Když jsme vzali věci do vlastních rukou, zaznamenali jsme sprint na stovku za 4,2 sekundy a půl kilometru za 12,5 sekundy při rychlosti 182 km/h, tedy zhruba stejně jako u předchozí generace. Na smykové ploše se GT drželo s průměrem 0,99 g a zastavení trvalo 46,6 m ze 110 km/h a 95 m ze 160 km/h.

Další silné a slabé stránky připomínají odcházející Mustang: celodenní dálniční komfort a stabilita, která vás neuspí, sériová sedadla, která se vejdou do každého, ale na klikaté silnici v kaňonu jsou až příliš houbovitá, objemný kufr, zadní sedadla, která jsou užitečná jen pro krátké cesty nebo děti. Osvěžený interiér nabízí více materiálů s měkkým povrchem, ačkoli plastová zadní polička stále vrhá nepříjemný odraz na zadní sklo a oslňuje provoz ve zpětném zrcátku.

Potřebujete Ford Mustang GT 2024?

Racionálně vzato, většina lidí Mustang GT za 62 425 dolarů (1,4 milionu Kč) nepotřebuje. Netouží po všezpívajících a tančících tlumičích ani po krémovém výjezdu ze zatáček Torsenem a vypuštěním těchto prvků výbavy ušetří velké peníze, přičemž ztratí jen málo. Přesto se stroje jako tento kupují hlavně na základě emocí a tyto díly jich přinášejí více. Po jejich vyzkoušení máte chuť lovit luxusní německá auta v kopcích, až vás z úsměvu bolí obličej. Takto vybavený Ford je tím nejlepším ze všech triků rychlých aut: Nějakým způsobem vyvolává pocit, že děláte všechno správně.

Rakovina pixelů, věrní budou reptat. A není to přepracování od základu – oprávněné stížnosti. Ale kolik nových aut tohoto typu zbývá? Kolik jich umí tolik a tak dobře, s takovým charakterem a historií, za tuto nebo nižší cenu?

Verdikt

Nedokonalé, ale stále silná dávka toho starého rock’n’rollu. Zadní náhon, třístupňový, čtyřmístný, V-8 pony car, který je nový a má velké srdce, je dosažitelný, doma v dojíždění nebo v kaňonu a je víc než součet svých částí. Ano, prosím – navždy, po celý den. Přihlaste nás.

Zdroj: caranddriver, Vapol