Komu pomůže snížená daň na paliva?

paliva

Snížená daň z paliv vypadá pro motoristy lákavě. Díky ní si mohou dovolit nakoupit na čerpacích stanicích více paliva a minimalizovat tak následky stoupajících cen benzínu a nafty. Taková podpora spotřeby fosilních paliv se však nelíbí ekologům. Ti tvrdí, že z ní profitují až osmkrát více bohatí motoristé, než ti chudší. Naopak, vyzývají k hromadnému zdanění ruské ropy.

Až 14 z 27 členských států EU se ujalo snížení daňového zatížení z benzinu i nafty. A to proto, aby tak alespoň částečně eliminovaly rostoucí ceny na čerpacích stanicích a podpořily motoristy v nelehkých časech. Tento přístup však ostře kritizují ekologové, kteří vytahují na světlo hned několik protiargumentů. Jak informuje agentura Transport & Environment, taková podpora spalování fosilních paliv je z ekologického hlediska zcela zvrácená. A hlavně taková podpora nejvíce pomáhá bohatým. Ti, kteří by pomoc při mobilitě skutečně potřebovali nejvíce, získají z daňových výhod jen minimum.

Podle studie, kterou si dala vypracovat environmentální organizace, stojí úlevy na daních občanů EU momentálně až 9 miliard. eur. Tato částka se navíc snadno zvýší, pokud se k iniciativě snížených daní z fosilních paliv přidá více zemí, zda ty současné tento stav ještě prodlouží.

Jak tvrdí Transport & Environment, bohatí motoristé jezdí ve svých velkých a těžkých autech výrazně víc, než evropský motorista, který má do kapsy podstatně hlouběji. Výsledkem tohoto stavu je reálné to, že snížením daně získá motorista jezdící například v BMW X5 až 8x více slevy, než motorista jezdící v malém městském autě. Transport & Environment proto nabízí řešení. Tím je zdanění ruské ropy a z peněz získaných z této daně financovat pomoc adresněji. „Vlády jednotlivých zemí říkají, že jsou na straně Ukrajiny. Avšak místo zdanění ruské ropy její prodeje dotují částkou 9 miliard. eur z peněz svých daňových poplatníků.

Jak se lépe vypořádat s cenou paliv?

Existuje lepší řešení, právě teď bychom mohli uvalit clo na dovoz ruské ropy. Namísto bohatých řidičů aut spalujících benzin nebo naftu by mohla být finanční podpora rozdělována rodinám, které potřebují pomoc více,“ tvrdí v prohlášení Transport & Environment. Griffin Carpenter z Transport & Environment říká, že jen snížení daně na litr paliva o 4 koruny znamená, že za půl roku z ní řidič BMW X5 získá 7 500 korun, zatímco ten co má Citroën C3 jen 2 200 korun. A ti, co využívají veřejnou dopravu nezískají nic. To se musí změnit.

„Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout vysokým cenám ropy, je umožnit lidem jezdit méně. Vlády by měly raději dočasně snížit ceny veřejné dopravy. Pokud chtějí vlády skutečně pomoci domácnostem s nízkými příjmy, měly by jim zvýšit příplatky na mobilitu, snížit daně z příjmu či vydávat hotovostní šeky,“ pokračuje Griffin Carpenter, automobilový analytik Transport & Environment. Vyzývá ke zrušení daňových úlev za fosilní paliva, chce podpořit veřejnou dopravu, práci z domova, zdanit ruskou ropu a zlepšit koordinaci sousedních zemí při daňových úlevách.

Zdroje: TopSpeed, Vapol