Stellantis postavilo nový motor I6 s dvojitým přeplňováním

Proč společnost Stellantis postavila nový motor I6 s dvojitým přeplňováním v předvečer elektrifikace? Šest válců, dvě turba a žádné další baterie.

Pokud jste to ještě neslyšeli, Stellantis právě oznámil nový zábavný motor v jedné z nejlepších konfigurací. Řadový šestiválec se dvěma turbodmychadly. Nazývá se Hurricane a je k dispozici ve verzích se standardním a vysokým výkonem. Každá z nich dosahuje výkonu nejméně 400, resp. 500 koní. To je všechno hezké, zejména pokud jste automobilový nadšenec, ale do elektromotoru to má daleko – hele, tahle věc není ani hybrid.

Tento zcela nový motor přichází v době, kdy většina automobilek tlačí na elektrifikaci, místo aby investovala drahocenné rozpočty na výzkum a vývoj do spalovacích platforem. Stellantis se však domnívá, že benzín bude mít své místo i v příštích letech. Vše je tedy o rovnováze – rovnováze mezi výkonem a nižšími emisemi.

Nový motor od Stellantis
Nový motor od Stellantis

Není to tak, že by se Stellantis podíval na práci Jaguar Land Rover na starém motoru AJ126 a položil na stůl obrácenou kartu Uno – tohle není jeho řadový čtyřválec s dvěma válci navíc.

„Hurricane I-6 má stejné vrtání a zdvih i rozteč válců jako globální přeplňovaný čtyřválec 2,0 l od Stellantisu. Ale nepřidali jen další dva válce k 2,0 litru,“ řekl mluvčí Stellantisu Dale Jewett pro The Drive. „Hurricane I6 je od základu navržen a optimalizován pro své cíle, kterými jsou snížení emisí a zvýšení výkonu.“

Udělalo Stellantis krok vedle?

Klíčová je poznámka o optimalizaci hurikánu pro snížení emisí. Tak může Stellantis ospravedlnit vývoj zcela nového motoru v době, kdy se celý průmysl přesouvá na bateriový pohon. I přesto generální ředitel Stellantisu Carlos Tavares uvedl, že mateřská značka usiluje o to, aby do roku 2030 tvořily nejméně 50 % jejích prodejů v USA plně bateriové elektromobily.

„Právě tady je ještě 50 procent něčeho, co musí být venku. Stále potřebujeme vysoce účinné a zákaznicky příjemné motory pro naše značky v průběhu celého desetiletí,“ pokračoval Jewett.

Jewett konkrétněji poznamenal, že výrobce má vůči svým zákazníkům povinnost nabízet motory s žádoucím výkonem, a to vše při současném splnění povinnosti zajistit, aby tyto motory byly co nejúčinnější. Proto došlo k odklonu od stávající řady motorů V8. To je důležité i s ohledem na neznámou budoucnost, kterou budou vyžadovat předpisy o průměrné spotřebě paliva (CAFE), protože stále více značek se snaží o elektrifikaci. I snížení emisí o 15 % by mohlo znamenat rozdíl v tom, zda značka splní nebo překoná přísné požadavky na stopu v roce 2026 a později.

Nový motor je nekompromisní

Stellantis tvrdí, že jeho motor I6 se dvěma turbodmychadly je „nekompromisní“. Motor s výkonem, který konkuruje motorům V8, a zároveň je o 15 % účinnější. Účinnost projevuje jak v emisích z výfuku, tak ve spotřebě paliva. Tuto účinnost umožňuje vysokotlaká dodávka paliva, turbodmychadly s nízkou setrvačností, chlazením plnicího systému voda-vzduch a novou povrchovou úpravou otvorů válců pro snížení mechanického tření.

Výrobce OEM samozřejmě také navrhl pohonnou jednotku tak, aby ji mohli integrovat s elektrifikací, pokud přijde čas.

První vozidlo, které dostane Hurricane I6, zůstává bezejmenné. Ačkoli něco, co vypadá jako náhodný únik na webových stránkách Jeepu (který mezitím opravili), odhalilo, že by to potenciálně mohl být Jeep Grand Wagoneer. Stellantis uvádí, že nový motor Hurricane najdeme v platformách STLA Large a STLA Frame. A dále že se motor objeví v některém z produktů na pultech prodejců ještě letos.

Zdroje: The Drive, Vapol