Uhlíkové vlákna pro nákladní vozy s SUV od Fordu?

Uhlíkové vlákna

Je to netradiční nápad, ale Ford má již delší dobu zálibu v karbonových kolech. Nová technologie obsahuje uhlíkové vlákna.

Kola z uhlíkových vláken působí na automobilovém trhu stále jako vzácný artikl. Objevují se na Koenigseggách za několik milionů dolarů a v posledních letech se dokonce dostala i na některé žhavější muscle cars značky Ford. Automobilka z Michiganu se však nespokojí s tím, že by se zastavila na místě, a nyní uvažuje o montáži karbonových kol na své pickupy a SUV, informuje CarExpert.

Ředitel programu Ford Vehicle Program of Icons and Ford Performance Ali Jammoul věří, že ve stáji Ford najde více aut, které si zaslouží kola z uhlíkových vláken. Patří k nim i pickup F-150. Při svém vystoupení na nedávné akci věnované vozu Ford Ranger Raptor Jammoul prohlásil. „Tuto technologii můžete skutečně přenést do nákladních vozidel… Určitě do pickupů a SUV,“ a dodal: „Myslím, že s uhlíkovými vlákny musíme experimentovat, tato technologie se mi opravdu líbí.“

Společnost Ford není ve světě karbonových kol žádným nováčkem, neboť vytvořila první sériově vyráběné exempláře pro Mustang Shelby GT350R. Ford GT a Mustang Shelby GT500 rovněž dostaly karbonová kola. Ty zvolili proto, aby pomohli snížit neodpruženou hmotnost v rámci snahy o zlepšení jízdních vlastností a výkonu. Lehčí kola vyžadují menší úsilí zavěšení, aby se udržela na silnici i přes výkyvy, a také méně energie při akceleraci a brzdění. Snížení hmotnosti kol i o několik gramů může mít měřitelný přínos pro výkon na trati.

Výhody karbonových kol jsou však trochu mlhavější, pokud jde o pickup nebo SUV. Málokterý majitel vozu F-150 se snaží o dosažení osobních rekordů na závodní dráze. Ti, kteří zase jezdí v náročném terénu, se mohou obávat poškození sady karbonových kol.

Způsobí uhlíkové vlákna křehkost?

Ačkoli nejsou tak křehká, jak naznačují některé mýty, každé kolo se může poškodit, když se na offroadové trati něco zvrtne. Výměna karbonových kol je mnohem dražší než u jejich běžných ocelových nebo hliníkových protějšků. Již v roce 2015 Motor1 informoval, že karbonová kola pro Shelby GT350R stojí neskutečných 670 000 korun. Od té doby se sice náklady díky masové výrobě snížily, ale karbonová kola stále výrazně převyšují náklady na své tradiční protějšky.

To však neznamená, že tato kola nemají své výhody. Lehčí kola by byla ideální pro F-150 Raptor, který se ve vysoké rychlosti vydává na hrbolaté polní cesty, a navíc lze získat bonusy v podobě úspory paliva. Výhody lehčích kol, která mohou mít i aerodynamické vlastnosti, se uvádějí jako jeden z hlavních důvodů, proč by se karbonová kola mohla prosadit ve světě elektromobilů i nákladních vozidel. Pokud se však něco stane, drahá karbonová kola se pravděpodobně stanou žádoucím prvkem jak kvůli statusu, tak kvůli výkonu, pokud jde o svět nákladních vozidel.

Jammoul věří, že tyto důvody působí stejně dobře jako všechny ostatní. Pro CarExpert uvedl: „Je to úspora hmotnosti, vypadá to skvěle a zákazníci to milují. Jsou ochotni za to zaplatit“. Ačkoli kola z uhlíkových vláken pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstanou výklenkovou technologií, Jammoul o budoucích vyhlídkách mluví optimisticky.

Ford zatím nezveřejnil žádné pevné plány, ale ve společnosti panuje pro tuto myšlenku nadšení. Možná nepotrvá dlouho a výkonné nákladní vozy a SUV značky Ford se budou po okolí prohánět na sladkých karbonech. Jen zvažte investici do pojistných matic kol, abyste ochránili svou investici.

Zdroje: The Drive, Vapol