Nový pick-up Ford Ranger Raptor 2022 přichází s výkonem V6

Horký pick-up Ford Ranger Raptor dostane 3,0litrový motor V6 s dvojitým přeplňováním, který produkuje 284 koní.

Poté, co firma otestovala vody s prvním Fordem Ranger Raptor, nyní odhalila nový nadupaný model druhé generace. Je založen na zcela novém Rangeru, který se objeví v showroomech v roce 2023. Ale tentokrát Ranger Raptor přichází s 3,0litrovým zážehovým motorem EcoBoost V6 s dvojitým přeplňováním a výkonem 284 koní.

nový Ranger Raptor
Nový Ranger Raptor

To je nárůst o 74 k oproti současnému modelu se vznětovým motorem – a nový nákladní vůz má také točivý moment 491 Nm. Funkce anti-lag systému, podobná nastavení původně k vidění u supersportovního vozu Ford GT. Ten zvyšuje odezvu plynu tím, že nechá turba točit po dobu tří sekund, když se řidič zvedne. Aktivní výfuk nabízí také čtyři úrovně hluku, včetně sousedského uklidňujícího tichého režimu a nastavení Baja. To přidává větší objem a popisují ho jako výfukový systém s přímým průchodem.

nový Ranger Raptor
Nový Ranger Raptor

10stupňovou automatickou převodovku převzali z prvního Raptora, ale tentokrát jsou pro každý převodový stupeň k dispozici specifické profily zesílení motoru pro optimalizaci výkonu. Standardem je nepřetržitý pohon všech čtyř kol (ačkoli jej lze pro úsporu paliva přepnout na pohon zadních kol), zatímco přední a zadní uzávěrka diferenciálu a sedm volitelných jízdních režimů znamenají, že by Ford měl být schopen zvládnout cokoli od hladkého asfaltu po hluboké bláto a vyjeté koleje.

Ve srovnání se standardním Rangerem je zde jedinečné nastavení podvozku, které zvyšuje výkon Raptora v terénu. Vyztužené komponenty a ochrana spodní části karoserie doplnili robustnějšími hliníkovými rameny a zcela novými vysoce výkonnými tlumiči Fox. Tyto takzvané 2,5palcové tlumiče Live Valve speciálně vyladili pro Ranger Raptor a navrhli tak, aby reagovaly na pohyby odpružení. Také aby poskytovaly tužší tlumení v případě potřeby, například při překonávání skoků 27.

Standardně montované tažné zařízení

Aby bylo možné co nejlépe využít toto nové nastavení, režim Baja optimalizuje nastavení nákladního vozidla pro rychlé použití v terénu. Navíc je tu Trail Control, systém off-roadového tempomatu, který udržuje nastavenou rychlost pod 20 mph (32 km/h). To umožňuje řidiči soustředit se na řízení v náročném terénu.

Venku má Ranger Raptor podobný vzhled jako větší F-150 Raptor na americkém trhu. Světla pro denní svícení ve tvaru C jsou standardní záležitostí napříč řadou Ranger, zatímco Raptor přidává maticové LED světlomety. Je tu rozlehlá mřížka chladiče značky FORD a pod ním přidané černé nárazníky se stříbrnou lištou. Rozšířené podběhy pokrývají širší rozchod kamionu, zatímco černé 17palcové slitiny vybavili terénními pneumatikami o celkovém průměru 33 palců. Součástí zadního nárazníku je také standardně montované tažné zařízení.

vnitřek auta
Interiér auta

Sportovní sedadla

Uvnitř Raptor přidává sportovní sedadla „inspirovaná stíhačkou F-22 Raptor“, zatímco prvky „Code Orange“ pro větrací otvory a kožené prošívání ladí s lakem exteriéru, což je exkluzivní odstín pro nový Raptor. Uvnitř je také velká 12palcová dotyková obrazovka na výšku se systémem SYNC4, plus digitální voliče a četné nabídky, které vám umožní konfigurovat vše od ovládání klimatizace přes uzávěrky diferenciálu až po nastavení výfuku 27.

Výkonnostní údaje pro nový Ranger Raptor ještě nebyly potvrzeny, ačkoli australští inženýři Fordu byli velmi hrdí na skutečnost, že nový model byl o minutu rychlejší než starý model během jejich blíže nespecifikované testovací dráze. Očekává se, že nový model váží asi o 40 kg více než odcházející model, takže extra výkon jistě výrazně zvýší výkon. Hmotnost užitečného zatížení je prý podobná jako u současného modelu, takže Ranger Raptor se opět nebude kvalifikovat jako užitkové vozidlo. A to proto, že jeho odpružení na míru není navrženo tak, aby podporovalo užitečné zatížení jedné tuny.

Raptor bude první verzí Rangeru, která se začne prodávat, přičemž dodávky by měly být zahájeny později v roce 2022, před příchodem standardního modelu na začátku roku 2023.

Jaký je rozdíl mezi Ranger Raptor a Bronco Raptor?

Nový Ford Ranger Raptor je stejný jako nedávno představený Bronco Raptor na americkém trhu. Zatímco jeden je pick-up a druhý je SUV zaměřené na terén, existují i ​​​​další výrazné rozdíly. Pro začátek, kombinace kol a pneumatik Ranger Raptor měří 33 palců v průměru. Bronco Raptor má celkový průměr kola a pneumatiky 37 palců. 

Další velký rozdíl je pod kapotou. Zatímco obě vozidla používají stejný 3,0litrový motor V6 s dvojitým turbodmychadlem, Ranger má v nabídce 284 koní. Bronco má zatím nepotvrzený výkon přesahující 400 koní. Zhruba 110 koní navíc lze přičíst emisní legislativě – omezení trhu v USA se značně liší od těch v Evropě a maximum 284 koní pro Ranger Raptor bylo považováno za dostatečné pro vyvážení výkonu a emisí. Vzhledem k tomu, že tyto dva používají stejnou základní konfiguraci, není za hranicemi možností vyrobit Ranger Raptor o výkonu 400 koní, i když to není něco, o čem Ford v současné době uvažuje.

Zdroje: autoexpress, Vapol