Ford Maverick Hybrid nesplňuje odhady spotřeby

Ford Maverick Hybrid

Ford Maverick Hybrid nesplňuje odhady spotřeby, ale překvapí to někoho? Spotřeba paliva, kterou disponuje Ford Maverick Hybrid, z něj stále dělá jeden z nejúspornějších pick-upů současnosti.

V deníku Car and driver přibližují deklarované čísla skutečnosti. Již od roku 1956 zkouší vozidla až na hranici jejich možností, aby získali objektivní data, která podpoří subjektivní dojmy. Obsáhlejší recenzi hybridního modelu Maverick XLT 2022 najdete zde.

Když Ford pro modelový rok 2022 obnovil značku Maverick jako kompaktní pick-up, učinil tak se standardní hybridní pohonnou jednotkou, která byla trochu překvapením. Hybridní nákladní vozy nejsou ničím novým a vlastní Ford F-150 lze mít i s částečně elektrickým pohonem, ale uspořádání pohonu předních kol a zážehový motor bez turba modelu Maverick jsou na trhu pick-upů jedinečné.

Pohonná jednotka je převzata přímo z hybridního modelu Ford Escape. Čtyřválec o objemu 2,5 litru a dva elektromotory dohromady dosahují výkonu 191 koní. Jak se předpokládalo, odhady spotřeby paliva podle EPA jsou hvězdné a dosahují 5,6 l/100km ve městě a 7,1 l/100km na dálnici.

Testování Ford Maverick Hybrid

Při testování však Ford Maverick Hybrid nedosáhl očekávaných hodnot. Na dálniční trase s rychlostí 120 km/h dosáhl vůz spotřeby 7,6 l. Při jízdě po městě jsme podle palubního počítače Mavericku pravidelně dosahovali 6l/100km a více. Nehybridní Maverick s pohonem všech kol, který testovali na konci roku 2021 a který byl poháněn volitelným přeplňovaným řadovým čtyřválcem 2,0 l, se v našem testu spotřeby na dálnici přiblížil hybridu, když dosáhl 8,1 l/100km.

Nedosažení odhadované spotřeby paliva podle EPA není vzácné. Postup testování v časopise Car and Driver se záměrně liší od postupu EPA, aby odrážel přesnější údaje z reálného provozu. Test provádí při stálé rychlosti 120 km/h na okruhu dlouhém 320 km. Omezení se týkají také používání klimatizace a tempomatu. Postup EPA je postupem klimatizované laboratoře, která má mnohem nižší průměrnou rychlost.

Pochybujeme, že mnoho řidičů plnohodnotných nákladních vozů věnuje Mavericku druhý pohled. I když rostoucí ceny benzínu to mohou v budoucnu změnit, ale zákazníci kompaktních vozů by měli. Testovací vůz XLT byl dobře vybaven za cenu 600 000 tisíc, takže jeho cena je podobná ceně malých čtyřdveřových vozů a hatchbacků, jako jsou Honda Civic, Hyundai Elantra a Mazda 3. Všechny tyto nehybridní varianty však v testování Ford Maverick hybrid překonaly. Tyto vozy však nenabízejí praktickou 4,5 metru dlouhou ložnou plochu nebo tažnou kapacitu 2000 kg.

Zdroje: Car and Driver, Vapol