Silná poptávka po Apple EV – ta zatím neexistuje

Technologický gigant Apple nikdy oficiálně neoznámil plány na výrobu elektrického vozidla, ale nedávný výzkum odhalil, že lidé stále chtějí jeden řídit. Kvůli tomu vznikla i silná poptávka po těchto vozech.

O Apple, který se stal technologickým megalitem se sídlem v Cupertinu, se dlouho šuškalo, že pracuje na nějakém elektrickém vozidle. Jedná se však o stejnou společnost, o které se také tvrdilo, že pracuje na Apple TV a všechny překvapila tím, že vydala TV box, který není skutečný televizor.

Ale nová studie publikovaná výzkumnou firmou Strategic Vision zjistila, že navzdory nedostatku jakéhokoli příslibu Apple EV lidé stále dychtivě očekávají řízení toho, co by se jistě jmenovalo „Apple Car“.

Podle studie Strategic Vision’s New Vehicle Experience Study (NVES), která zkoumala zkušenosti více než 200 000 nových majitelů vozidel ve Spojených státech, pokud by Apple postavil elektrické vozidlo, řada zákazníků by se postavila do fronty na jeho koupi.

„O Apple je 3. největší zájem jako o značku. 26 % zákazníků uvedlo, že by v budoucnu ‚rozhodně zvážilo‘ vozidlo značky Apple. A to těsně za Toyotou (38 %) a Hondou (32 %), následovaným Fordem (21 %) a Tesla (20 %),“ řekl Alexander Edwards, prezident Strategic Vision.

Neexistující Apple EV a jeho silná poptávka

Tím však síla Applu nekončí.

„Co by mělo ostatní znepokojovat, je to, že Apple generuje větší množství ‚lásky‘ než kterákoli jiná automobilová společnost. Dvojnásobné než silné značky jako Honda, Toyota a Tesla. Například více než 50 % majitelů Tesly by „rozhodně zvážilo“ budoucí vozidlo Apple.“

Pro Apple se popularita nestala nikdy problémem: iMac, iPod, iPhone a iPad se stávají synonymem technologie a popularity po celá desetiletí. Přidejte k tomu fakt, že Apple CarPlay již funguje v autech mnoha lidí. A není tak velký problém pochopit, proč mají lidé takovou ochotu uvažovat o Apple EV.

V NVES společnosti Strategic Vision měl Apple nejvyšší kombinované skóre.

„Samozřejmě, že to, co Apple v konečném důsledku představí v oblasti stylu, pohonné jednotky, produktu a dalších klíčových funkcí. Nakonec určí míru zájmu, který má mezi zákazníky nakupovat,“ řekl Edwards.

,,Povědomí o jejich značce a reputace však poskytují impozantní platformu, na kterou by se výrobci automobilů měli náležitě připravit.“

Podobně jako Tesla však i Apple má těžit ze vzteklé fanouškovské základny spotřebitelů. Ti se domnívají, že společnost nemůže udělat nic špatného.

Navzdory tomu však Strategic Vision věří, že úspěch Applu se má stát alespoň částečně ovlivněn reakcí zavedených konkurentů.

Strategic Vision

neoficiální koncept auta Apple
Neoficiální koncept auta Apple

„Pokud se dnes ostatní nepřipraví na tento typ narušení, mohou se přistihnout, že se budou ptát ‚Co se stalo?‘. Podobně jako když Tesla vstoupila na trh,“ vysvětluje Christopher Chaney, senior viceprezident Strategic Vision.

„Všichni současní hráči v oboru většinou drží svůj vlastní osud. Pokud prostě zůstanou ukolébáni a utrácejí všechnu svou vynalézavost honbou za elektromotory, LED osvětlením a plochými obrazovkami s tisíci aplikacemi a všemi high-tech funkcemi, o kterých se vám ani nesnilo, Apple může přistát přímo na jejich prodejním dvorku.“

Je ironií, že jediným slabým místem na současné pozici společnosti Apple je skutečnost, že dosud nevyrobili žádné vozidlo. Takže 34 % kupujících nových vozidel v průzkumu společnosti Strategic Vision uvedlo, že „neví dost o tom, co je Apple EV“.

„Dobrou zprávou pro současné automobilové značky je, že cesta Applu k osudu není samozřejmá,“ uzavírá Chaney.

„Navrhování budoucí strategie a výroba automobilů na základě ‚skutečné inovace‘ zahrnuje bohaté a působivé dojmy, směs umění a vědy. Díky vysoce motivačním funkcím, z nichž každá má spojení s hodnotami a emocemi zákazníka, je to, co udrží potenciální vůz Apple na relativně rovných podmínkách.“

Zdroj: thedriven, Vapol