V F1 už 30 let nezávodí žena

Italská závodnice Giovanna Amatiová závodila v F1 naposledy v roce 1992.

Když jsem v roce 1993 začala sledovat Formuli 1, nevěděla jsem, že někdy závodila žena. Dost zvláštní, vzhledem k tomu, že závodila rok předtím, co italská závodnice Giovanna Amatiová startovala ve třech velkých cenách. Nyní uběhlo už 30 let, co se žena naposledy objevila na startovní listině závodu F1, a pokud něco, tak to vypadá, jako by se bariéry zvyšovaly, místo aby tomu bylo naopak.

Giovanna Amati se v roce 1992 zúčastnila tří velkých cen. Pocházela z fantasticky bohaté rodiny. Stejně jako mnoho jezdců F1 v historii seriálu, i ona zvládla financovat kariéru v různých formách motoristického sportu, včetně působení v japonském a evropském F3000. Podepsala smlouvu s týmem Brabham, který měl špatně fungující a nespolehlivý vůz BT60B. V té sezóně dokázal být vůz BT60B pouze třikrát dostatečně rychlý na to, aby se kvalifikoval do závodu. A to jednou v rukou Amatiho týmového kolegy a dvakrát Damona Hilla, který později Amatiho nahradil.

Říci, že Amati nedostala šanci ukázat, co mohla, je zcela správné. Těžko si představíte, že by někdo v tak příšerném voze něco předvedl, a kromě toho zkouška na tři závody není nic – ani podle dnešních měřítek. Nepřijela s nijak zvlášť úžasnou historií v F3000, ale to ani současný šampion F1 Max Verstappen, který před loňským rokem nikdy nezískal titul v autech.

Poslední žena F1
Poslední žena F1

Od Amati tří víkendů v roli jezdce F1 se do velké ceny nepřihlásila žádná žena. Poslední, kdo se vůbec zúčastnil, byla Susie Wolffová, která v roce 2014 jela FP1 za Williams. V současné době není žádná žena blíže.

Proč není víc žen v F1?

Jednou z velkých překážek na cestě k tomu, aby se žena dostala do F1, je to, že dnes už nejsou staré časy, kdy se jezdci mohli objevit s minimálními zkušenostmi a koupit si místo. Dokonce i někdo jako Nikita Mazepin musel (téměř) splnit požadavky FIA, aby mu byla vydána superlicence. Nikdo nebral ohled na to, kolik peněz mohl týmu přinést. Otázkou zůstává, kdy se dočkáme další účasti ženského pohlaví v závodu F1?

Kdy uvidíme více žen na dráze?
Kdy uvidíme více žen na dráze?

Zdroje: The Drive, Vapol