Raptor od Fordu – recenze

Pick-up od Fordu. Ranger Raptor je plně připravený na boj v terénu. Nyní bychom si už jen přáli, aby měl pro tento boj i srdce.

Co Raptor nabízí?

Raptor je pro řadu Ford Ranger tím, čím je Fiesta ST pro Fiestu. Tak nějak. K dispozici je dlouhý seznam úprav a příplatkové výbavy, jejichž cílem je proměnit pracovní pick-up v něco jako terénní monstrum, doplněné o přehnanou vnější image, která by vypadala jako doma, řekněme v Utahu. V Evropě je to těžší. Vždycky bylo.

Ale pokud chcete českému publiku představit „žhavý“ pick-up, je Ranger ideálním výchozím bodem: je to nejprodávanější vozidlo ve své třídě na evropském pobřeží, které nechává takové modely, jako je Toyota Hilux, Mitsubishi L200 a Isuzu D-Max, pevně ve stínu. Nezapomeňte, že tento segment je tvrdý oříšek. Vzpomínáte si na Mercedes třídy X na bázi Nissanu Navara? Ten se snaží být víc než jen pick-upem a nevychází mu to.

Co má extra?

Seznam je DLOUHÝ. Zejména u zde testovaného modelu Raptor Special Edition, který přináší vlastní sadu výbavových a stylistických vylepšení pro větší výjimečnost.

Jezdí na „unikátních“ 17palcových černých kolech a 33palcových terénních pneumatikách AT3. Disponuje tlumičemi Fox Racing s polohově citlivým tlumením a rozšířenými podběhy kol, aby se přizpůsobily delšímu zdvihu zavěšení. Rozchod kol se mezitím zvětšil o 150 mm, takže celková šířka přesáhla dva metry. A to nepočítáme zrcátka.

Raptor disponuje čtyřmi háky pro tažení v terénu. Všechny čtyři kotoučové brzdy jsou odvětrávané. Boční schůdky jsou vyrobeny ze zesílené slitiny. Sada pro tažení přívěsu obsahuje tažné zařízení a zavazadlový prostor má roletku pro větší bezpečnost.

Ford zahrnul systém řízení v terénu se šesti jízdními režimy. Normální režim, sportovní režim, režim trávy, štěrku a sněhu, režim bláta a písku, režim skály a konečně režim Baja, který je pojmenován podle slavného závodu Baja 1000 a údajně poskytuje „nepřekonatelný výkon v terénu“.

Ford Ranger Raptor
Ford Ranger Raptor

Motorové vlastnosti

Navzdory opatřením, která byla přijata, aby Raptor získal větší terénní schopnosti. Pohonné jednotky se změny nijak nedotkly. Takže pod kapotou najdete stejný 2,0 litrový motor EcoBlue – s identickým výkonem 210 koní a točivým momentem 369 N.m – jako ve špičkových Rangerech.

Postrádá duši něčeho jako V6 nebo V8, aby balíček působil více než jen jako moderní cvičení; i když rozsáhlé. Diesel spíše sténá, než zpívá, a v tomto ohledu se nikdy zcela nezbavíte pocitu, že jádro Raptoru je tak trochu duté.

Konečné hodnocení Raptoru?


Ranger Raptor je zvláštní. Ford si na něm dal záležet. Jeho terénní vlastnosti byly bezkonkurenční, alespoň ve světě pick-upů, ale abyste ospravedlnili výdaje oproti standardnímu stroji, musíte je opravdu využít. Má velmi málo přímých konkurentů ve stejné kategorii. Napadne vás tedy, zda skutečnými soupeři Raptoru nejsou ve skutečnosti Defendery a Range Rovery tohoto světa. V kombinaci s tím, že motor postrádá šmrnc a výkon svého amerického bratrance, je těžké se do Raptoru bezhlavě zamilovat. Nám se ale přesto velmi líbí.

Zdroje: TopGear, Vapol