Escape Hybrid: lepší technika, vzhled, hodnota

Ford Escape Hybrid je jedním z těch dobrých malých SUV, které téměř vždy dělalo většinu věcí správně. Nicméně často zůstalo něco na seznamu „nedodělků“, které mu brání být skutečně skvělým. U modernizovaného Escape 2024 vsadil Ford hodně na technologie, aby se vrátil do hledáčku zákazníků. Aktualizace si získaly naši pozornost, ale také některé nedokončené věci.

Více techniky u vozu Escape Hybrid

Ford utratil většinu rozpočtu na osvěžení v polovině cyklu za motory a techniku, ale dočkáte se jen techniky. Motory pouze na benzín se mohou zdát být klony těch starých až na jejich výkony. Kompletně je přepracovali, aby splňovaly přísnější emisní požadavky. To je pořádná porce změn. Hybrid, na který se zaměřuje tato recenze nedostal žádné mechanické nebo softwarové změny. Přehodnotili ho podle nové testovací procedury a získal mírně odlišné hodnoty výkonu, ke kterým se ještě dostaneme.

013 2024 Ford Escape Hybrid infotainment system
Escape Hybrid 2023 – interiér

Ford také výrazně zasáhl do elektrické architektury modelu Escape, aby mohl instalovat tolik potřebnou sadu prvků pasivní a aktivní bezpečnosti. Konkurence tyto prvky v posledních letech nabízí jako standardní výbavu i u základních modelů. Ford si bohužel stále účtuje příplatek za kompletní paket Co-Pilot360, ale základní pomůcky jsou součástí standardní výbavy. Pokud si připlatíte za celou sadu, získáte nejnovější bezpečnostní pomůcky a komfortní funkce, jako je adaptivní tempomat a asistent řízení s funkcí vycentrování do jízdního pruhu. Při našem testování jsme zjistili, že asistent řízení od Fordu funguje lépe a důsledněji než systémy používané v Hondě CR-V a Toyotě RAV4.

Nejde jen o asistenty řidiče. Nový systém Sync 4, na kterém běží infotainment, má vestavěnou Amazon Alexu a aktualizaci over-the-air, která umožňuje v budoucnu opravovat chyby, upgradovat a přidávat nové funkce. I když nechcete za Alexu platit po uplynutí zkušební doby, vylepšení systému hlasového ovládání, která jeho přijetí provázejí, z něj dělají mnohem užitečnější funkci.

007 2024 Ford Escape Hybrid side profile
Escape Hybrid

To vše lze zobrazit na novém 13,2 palcovém displeji infotainmentu, který má mnohem intuitivnější a uživatelsky přívětivější rozhraní než cokoli, co v současnosti dělá Honda nebo Toyota. Na standardní 8,0 palcové obrazovce běží stejný software, ale ovládací prvky jsou mnohem přeplněnější. V každém případě získáte také standardní 12,3 palcový digitální přístrojový panel namísto půl na půl u Hondy a převážně analogového u Toyoty. K dispozici je dokonce volitelný vyskakovací head-up displej na horní straně krytu přístrojové desky, který Honda ani Toyota nenabízejí.

Stejný, ale přece trochu jiný

Pod kapotou je to složitější. V novém testovacím režimu klesl kombinovaný výkon hybridu z 200 koní na 192 koní, zatímco točivý moment zůstal stejný, tedy 210 N.m.

Nejenže hybrid ztrácí výkon na papíře, ale klesá i jeho spotřeba paliva. V novém testu dosahuje spotřeby 5,6 l/100 km ve městě/ 6,5 l/100 km na dálnici/ 6l/100 km v kombinaci, což je mírný pokles oproti původním hodnotám. Dobrou zprávou je, že už nepřiplácíte za pořízení pohonu všech kol, protože nyní stojí stejně jako pohon předních kol.

001 2024 Ford Escape Hybrid off road action
Escape Hybrid 2023

Naštěstí je tu určitá odměna v podobě výkonu. Hybrid je ve všech směrech výkonnější. Je rychlejší, na stovku se rozjede za 8,1 sekundy místo předchozích 8,7 sekundy. Z rychlosti 100 km/h zastaví kratší rychlostí jen na 36,5 metrech namísto 37 a v zatáčce se drží pevněji – z 0,77 g na 0,80 g. Pro ty, kteří chtějí porovnávat, to znamená, že Escape hybrid je o něco pomalejší než CR-V hybrid a RAV4 hybrid, ale Ford zastavuje kratší dobu a má větší boční přilnavost.

Vyzkoušejte si Escape Hybrid

Vzhledem k většinou drobným rozdílům se Escape hybrid při jízdě nijak výrazně neliší. Hezky se rozjíždí a jede díky silnému elektromotoru, který poskytuje okamžitý točivý moment při rozjezdu. Je dostatečně rychlý při spojování na dálnici a snaží se na úrovni nepoužívat benzinový motor, dokud to není nutné. Dobře zvládá i zatáčky, což se Escapu vždy dařilo.

Pokud plánujete trávit hodně času na sypkém povrchu, ať už jde o život na venkově nebo dlouhé zimy, získáte od hybridu o něco větší klid, protože je nabízen s pohonem všech kol. Plug-in hybridní model (PHEV) má pouze přední pohon, což je prostě zklamání, protože jde o nejdražší model v nabídce.

V rozpočtu zřejmě nezbyly peníze na dotažení podvozku. Projeďte se po špatně udržované silnici a pocítíte to. Podvozek velmi prozrazuje své stáří, posílá do konstrukce karoserie mnohem více vibrací než konkurence a zadní sedadla se třesou jako vibrující telefon.

Když se podíváte na zbytek interiéru trochu blíže, uvědomíte si, že mnoho z toho, co vidíte, je přenesené. Když se podíváte pořádně, najdete některé díly pocházející dokonce z minulé generace modelu Escape. Ne, Ford nemusel investovat do nových tlačítek zámků dveří, ale jsou symbolem úspory nákladů, která se zde projevuje. Dobrou zprávou je, že pokud ještě nevlastníte novější Escape, tak si toho ani nevšimnete.

Všimnete si a podle nás oceníte vnější facelift. Při uvedení na trh v roce 2020 se nejnovější generace Escape přiklonila k automobilovějšímu vzhledu liftbacku, který se na trhu poblázněném SUV příliš neuchytil. Spotřebitelé zřejmě chtějí, aby jejich SUV vypadala jako malá nákladní auta s permanentní skořepinou karavanu, takže Ford přitvrdil příď modelu Escape a podle nás odvedl dobrou práci.

Escape Hybrid: Velký krok vpřed

Celkově působí osvěžený hybridní Escape 2024 jako velký krok vpřed, který mohl být větší. Technologický pokrok je znatelný a vítaný – a měl by přilákat kupce, kteří myslí na budoucnost, pryč od Hondy a Toyoty. Na druhou stranu mírný pokles spotřeby paliva může mnohé z těch samých zákazníků přimět k přehodnocení, zatímco kvalita jízdy Escapu neprospěje. Přesto je nový Escape téměř na dobré cestě. Snad příště Ford najde způsob, jak udělat posledních pár kroků ke skvělosti.

Zdroj: motortrend, TowPoint