Jak nabíjet elektromobil v letních vedrech? Dodržujte tyto postupy

Ukazuje se, že extrémní letní vedra mohou být pro elektromobily škodlivá. Pojďme se podívat, jak nejlépe nabíjet elektromobil v létě

Tak třeba v uplynulé zimě se musely na předměstí Chicaga kvůli hlubokým mrazům odstavit vozy Tesla a rovněž nefungovaly nabíječky Supercharger. Některá média s nadsázkou uváděla, že se nabíjecí stanice změnily v „hřbitovy aut“. Vyčerpané elektromobily nazývaly „mrtvými roboty“ a ukazovaly, jak může špatná zima bránit jejich nabíjení. Ukazuje se, že extrémní letní vedra mohou být bez vhodných opatření pro elektromobily také škodlivá. Pojďme se podívat, jak nejlépe nabíjet elektromobil v horkých dnech.

Léto je pro nabíjení horší než zima

Odborníci na nabíjení říkají, že léto je pro nabíjení stále mnohem horší než zima. Tento týden hrozí nebezpečná vlna veder pro miliony lidí po celém světě. Teploty mají v některých oblastech dosáhnout až 40 °C, ne-li více.

Když se namažete opalovacím krémem a nasadíte si sluneční brýle, potřebujete také rutinní péči o elektromobil, abyste minimalizovali dopad krutého slunce.

Nadměrné teplo zvyšuje rychlost chemických reakcí v baterii

Stejně jako chladicí kapalina a chladiče zabraňují přehřátí spalovacích motorů, mají i elektromobily systémy regulace teploty. U elektromobilů mezi důležité úkoly patří ochrana citlivé lithium-iontové baterie. Pokud se něco pokazí, může to mít různé následky, jako třeba několik poškozených článků nebo dokonce požár celého akumulátoru.

Podle společnosti Recurrent, která se zabývá zdravím a daty z baterií, zrychluje nadměrné teplo rychlost chemických reakcí uvnitř baterie
V létě je velmi důležitá ochrana baterie před vysokými teplotami

Podle společnosti Recurrent, která se zabývá zdravím a daty z baterií, zrychluje nadměrné teplo rychlost chemických reakcí uvnitř baterie. Tyto reakce vyčerpávají aktivní lithium, které produkuje energii a brání pohybu iontů v baterii. Rekordní teploty a stále nevyzpytatelnější počasí navíc nabádají ke zvýšené opatrnosti. S ohledem na to vám nabízíme několik jednoduchých pravidel jak nabíjet elektromobil, kterými je třeba se řídit.

Předkondicionování

Moderní systémy řízení baterií (BMS) udržují články v optimální provozní teplotě pomocí kapalinového nebo vzduchového chlazení (nebo obojího).

Ve většině případů se o to ani nemusíte starat. Předkondicionování baterie je u mnoha nových elektromobilů automatické. Nastavení navigace na blízké nabíjecí stanice obvykle spustí předkondicionování na pozadí, čímž se baterie dostane na ideální nabíjecí teplotu před příjezdem ke stanici.

Baterie jsou testovány na odolnost vůči trvalému teplu
Nedoporučuje se často používat rychlonabíjení stejnosměrným proudem

Předkondicionování však také spotřebovává energii. Pokud je to možné, umožněte vozidlu provádět předkondicionování, když je připojeno k síti, aby místo akumulátoru využívalo energii ze sítě. Tímto způsobem získáte také větší dojezd a chladnější kabinu, která vám zajistí pohodlí.

Vynechejte časté rychlé nabíjení stejnosměrným proudem

Baterie jsou testovány na odolnost vůči trvalému teplu. Jistě tedy snesou časté rychlonabíjení stejnosměrným proudem v létě. ChargePoint však doporučuje vyhnout se extrémům, jako je spoléhání se výhradně na rychlonabíjení stejnosměrným proudem.

Rychlé nabíjení ve vysokých teplotách může vést ke snížení rychlosti nabíjení v důsledku „tepelného škrcení“. V takovém případě systém BMS omezuje tok proudu do akumulátoru, aby udržel bezpečné teploty.

Omezte SoC na 80%

Ať už používáte rychlonabíječky nebo domácí nabíjení, nastavení limitu stavu nabití (SoC) na 80 % pomůže baterii zůstat v pohodě a zabrání její degradaci. Kromě toho by používání nabíjení úrovně 2 přes noc, kdy je venku chladněji, mohlo být nejen účinnější. Dále by také zmírnilo omezení sítě v případě, že by během dne se zvýšily požadavky na energii. Nabíjení při nízké poptávce je také levnější, stejně jako nabíjení pouze na 80 %, pokud nepotřebujete dodatečný dojezd.

Rekordní teploty a stále nevyzpytatelnější počasí navíc nabádají ke zvýšené opatrnosti
Vysoké teploty v létě jsou pro baterii horší než nízké teploty v zimě

Výhody nabíjení na 80 % přesahují pouhé omezení přehřívání a úsporu peněz. U většiny elektromobilů je 80 % SoC více než dostatečné pro uspokojení každodenních potřeb. Rychlost nabíjení mezi 80-100 % je pomalá, takže to také pomáhá šetřit čas. Kromě toho také pomáhá zvýšit životnost baterie u většiny vozidel.

Trik s mokrým ručníkem

Tento trik je primitivní. Majitelé vozů Tesla však zjistili, že je účinný. Starší Superchargery Tesla V2 nemají aktivně chlazené kabely, takže omezují rychlost na základě teploty rukojeti. Majitelé zjistili, že když na rukojeť nabíječky položí mokrý ručník, rychlost nabíjení se zvýší.

Když na nabíjecí rukojeť svítí přímo slunce, mohou teplotní senzory signalizovat systému, aby snížil tok elektronů do akumulátoru a zabránil tak jeho přehřátí. Mokrý ručník může teplotu snížit a zvýšit rychlost nabíjení. Doporučuje se však postupovat opatrně. Teplotní limity jsou zde kvůli vaší bezpečnosti a bezpečnosti nabíječky, takže to nedělejte, pokud teplota rukojeti představuje riziko.

Nabíjení ve stínu

Toto řešení lze doporučit asi nejsnáze. Pokud znáte nabíječku ve stínu, použijte ji. Díky tomu zůstane baterie i kabina relativně chladnější. To znamená, že když naskočíte zpět do auta, nemusíte přepínat otáčky ventilátoru na maximum. A pokud během nabíjení zůstanete v autě, ušetříte rovněž energii.

A konečně, EVgo doporučuje ubrat plyn, když je venku horko, abyste ušetřili dojezd. To vám nejen pomůže dojet dál, ale také udrží baterii chladnější. Proto na obrazovce klepněte na úsporný režim nebo na režim Chill, pokud vlastníte vůz Tesla.

Znáte nějaké další rady a tipy, jak nabíjet elektromobil v letních měsících?