Ford chce patentovat střešní židli

Ford chce patentovat střešní židli pro kempování a kempování v terénu. Zní vám to šíleně? Podívejte na nákresy.

Jen málokteré potěšení v životě se vyrovná tomu, když sedíte na střeše auta, na míle daleko od kohokoli uprostřed divočiny a zíráte na rozlehlou, inkoustově černou oblohu posetou hvězdami. Ford to zřejmě chápe stejně a chce si nechat patentovat střešní židli na střešní nosič. Pro kempování a jízdu na chvostu.

Koncept patentu je poměrně jednoduchý. U vozidel s odnímatelnou střechou (jako je například Bronco, které tento nákres docela připomíná) by se sedadlo připevnilo přímo na odkrytou střešní lištu. Samotná střešní židle by byla otočná a v patentové přihlášce Ford podrobně popisuje různé možné funkce. Vyhřívání sedadla, vestavěné reproduktory, nabíječku baterií, osvětlené držáky na nápoje, lampičky na čtení a vyrovnávač zatížení – poslední z nich pravděpodobně pomůže zabránit lidem, aby spadli ze střechy svého vozu.

Nákresy pro upevnění střešní židle
Nákresy pro upevnění střešní židle

V patentové přihlášce se dále uvádí, že veškerá tato elektronika zabudovaná do sedačky by byla propojena přímo s řídicí jednotkou. V případě příliš silného opotřebení baterie by se vozidlo automaticky zapnulo. Méně důležité pro bezpečnost, ale stejně důležité pro párty je, že ECU by mohla také ovládat řadu světel pro párty.

Další ilustrace ukazuje, jak by židle mohly být součástí integrovaného střešního systému. Ten umožňuje snadné složení a uskladnění sedadel a stolků, aniž by bylo nutné je zcela demontovat ze střešních nosičů. Bez ohledu na konečnou realizaci je mechanismus upevnění střešní židle zcela standardním systémem střešních lišt, který využívá zajišťovací čep zasunutý přímo do střešní lišty.

Nákres upevnění
Nákres upevnění

Myšlenka střešní židle je určitě velmi zajímavá. Kdo by si někdy nechtěl sednout na střechu svého auta a strávit romantickou noc pod hvězdami. Nezbývá než počkat na schválení tohoto patentu.

Podrobnější nákresy
Podrobnější nákresy

Zdroje: The Drive, TowPoint