Traverse od Chevrolet: Chybí mu charisma

General Motors má ve třídě full-size SUV dominantní postavení již desítky let. Chevrolety Tahoe a Suburbany a jejich ekvivalenty GMC a Cadillac mají obrovský podíl na trhu a ještě větší zisky. Je tedy logické, že se GM pokusí uplatnit některé z těchto zkušeností i u své nejnovější generace tříprostorových SUV střední třídy. Chevrolet Traverse v roce 2024 jako první dosáhne třetí generace. GMC Acadia a Buick Enclave budou následovat v roce 2025. Už Traverse byl větší než jeho kolegové a ten nový vypadá ještě více nákladně než kdykoli předtím. S novou tupou přední částí a hranatými rameny se ještě více podobá modelu Tahoe.

V souladu s drsnějším vzhledem nyní modelová řada Traverse poprvé zahrnuje terénní výbavu Z71. Přidává se tak k záplavě dostupných modelů s robustním vzhledem, jako jsou Kia Telluride X-Pro, Honda Pilot TrailSport a řada dalších. Standardní výbava výbavy Z71 zahrnuje terénní pneumatiky, frekvenčně řízené adaptivní tlumiče ZF, dvouspojkový systém pohonu všech kol a 30 mm zdvih odpružení. Tento vůz není určen k prolézání skal. Nicméně má specifické jízdní režimy pro jízdu v terénu, protiskluzové desky pod karoserií a zvýšenou světlou výšku. To abyste měli klid, pokud svůj Traverse často směřujete na blátivé dvouproudé cesty nebo šotolinové cesty.

Traverse

Vrací se i sportovně vyhlížející model RS, který má také vylepšené tlumiče. Nicméně má 22 palcová kola a černé obložení. Chevy nabízí ve standardní výbavě modelu RS, který je s počáteční cenou 55 595 USD (1,3 milionu Kč) nejdražší z celé skupiny, také technologii Super Cruise pro asistenci řidiči při jízdě bez použití rukou. Mainstreamovější výbavy LS a LT v cenovém rozpětí do 40 000 USD (950 000 Kč) cílí na srdce trhu třířadých SUV a hlavní poslání modelu Traverse se navzdory krabicovitějšímu designu příliš nezměnilo. Zůstává především užitkovým rodinným autobusem. A přestože jeho délka 5195 mm je na 15 cm od Tahoe, díky unibody konstrukci je Traverse o něco obratnější. Chová se jako osobní automobil a zároveň nabízí lepší spotřebu paliva než jeho velcí sourozenci s motorem V-8, kteří jsou založeni na nákladních vozech.

Traverse nabízí nový čtyřválcový motor

Za tímto účelem je motorový prostor modelu Traverse jedinou oblastí, která v nové generaci přijala downsizing. Místo starého 3,6 litrového šestiválce je tu nový přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2,5 litru. V době existence předchozí generace Traverse byl v nabídce i 2,0 litrový turbodiesel, ale většina modelů používala šestiválec. Tento motor je příbuzný 2,7 litrovému turbodieselu, který se používá v pickupech GM. Dosahuje velkých výkonů – 328 koní a 437 N.m točivého momentu, které překonávají mnoho jiných motorů v této třídě. Zároveň se snížil kombinovaný odhad EPA pro modely s pohonem předních kol na 12,2 l/100km z dřívějších 13,5 l/100km. Model s pohonem všech kol má nyní kombinovanou spotřebu 13,5 l/100km, což je o 1,2 l/100km více.

Chevrolet Traverse

Turbodieselový čtyřválec modelu Traverse nepůsobí tak silně, jak by naznačoval údaj o jeho výkonu. Myslíme si, že je to částečně kvůli pomalému nástupu plynu a udávané pohotovostní hmotnosti vozu až téměř 2400 kg. Což jej řadí mezi těžší zástupce v segmentu třířadých vozů a asi o 100 kg těžší než dříve. Motor zní při prudké akceleraci chraplavě a do kabiny vysílá spoustu hluku i při klidnější jízdě. Možná, že Buick Enclave vybaví dalším odhlučňovacím materiálem pro lepší izolaci NVH.

Traverse zatáčí dostatečně dobře, má dobrou kontrolu nad karoserií a má stejně pevný a citlivý brzdový pedál, který se stal obchodní značkou GM napříč segmenty vozidel. Pomalé řízení však způsobuje, že se vůz řídí stejně velký, jako je. To vyvolává dojem, jako by Chevrolet záměrně vyladil tento model tak, aby působil spíše jako Tahoe. Jezdili jsme s verzí Z71, která má kvůli mohutnějším pneumatikám o něco tupější reakce, a s verzí RS, která je díky agresivnějšímu paketu kol a pneumatik o něco ostřejší, ale ani jedna z verzí nebyla z hlediska řízení nijak zvlášť poutavá.

Interiér je velmi prostorný

Interiér Traverse hraje více na prostornost a všestrannost než na plyšové ubytování. Největším vylepšením oproti starému modelu je nové uspořádání obrazovek. Zahrnuje 11,0 palcový digitální přístrojový panel a 17,7 palcovou centrální dotykovou obrazovku. Materiály však ani ve vyšších výbavách RS a Z71 nejsou nijak zvlášť příjemné a design palubní desky je nezajímavý. Pro přepravu osob je však co doporučit. Vzdušná kabina nabízí dobrý prostor ve druhé i třetí řadě sedadel. Třetí řada má také slušnou polohu sedadel se spodním polštářem, který netlačí kolena do hrudníku tak, jak to dělá mnoho jiných třířadých SUV. Pokud druhou řadu posunete dopředu, je vzadu dost místa pro nohy dospělých.

Interiér

Rozměrově je nejnovější Traverse téměř totožný s loňským modelem. Stejně jako předtím je zde také poměrně velký nákladový prostor, a to i za třetí řadou, a hluboká odkládací schránka pod podlahou zavazadlového prostoru. Třetí řada se sklopí do roviny, čímž se otevře prostor, ačkoli se nesklopí, pokud jsou dostupná křesla ve druhé řadě v nejzadnější poloze. Nejprve je musíte posunout dopředu, aby třetí řada měla dostatečnou vůli pro sklopení. Což je drobná nepříjemnost, která by mohla vadit těm, kteří třetí řadu často zvedají a spouštějí.

Prostor v tomto segmentu prodává a zůstává hlavní vizitkou modelu Traverse, i když nová generace přináší blokovější design, terénní výbavu a nové technologické prvky. Tyto nové prvky příliš nezvyšují atraktivitu modelu Traverse a nový motor není tak přesvědčivým vylepšením, jak by se mohlo zdát z jeho čísel. Nový Traverse pro nás stále platí za hráče střední třídy, ale pro ty, kteří využívají všechny tři řady sedadel nebo potřebují co nejvíce nákladového prostoru, zůstává Chevrolet střední třídy pragmatickou volbou.