A3 Allstreet 2025 je malý Allroad pro Evropu

SUV se vyvinulo směrem k běžnému vozu a dalo vzniknout crossoveru. Ale i běžný hatchback se posunul opačným směrem. Audi A3 se ve Spojených státech prodává pouze jako malý, pomalu se prodávající sedan. V Evropě však facelift v polovině cyklu doprovází uvedení modelu A3 Allstreet, čtyřdveřového kombi se zvýšenou světlou výškou a plastovými obklady karoserie inspirovanými crossovery. Audi tvrdí, že jej navrhli tak, aby poskytoval „jízdní zážitek podobný SUV v kombinaci s vysokou funkčností.“ Což je tvrzení, které upřímně řečeno zní spíše jako hrozba než slib. Také jsme ho přirozeně byli zvědaví prozkoumat.

Audi uvádí, že A3 Allstreet se do Států nedostane, takže se rozhodně jedná o území zakázaného ovoce. Můžeme také oznámit, že Allstreet skutečně poskytuje o něco vyšší a nepatrně méně přesný jízdní zážitek než běžná A3.

Audi A3 Allstreet

Název Allstreet a robustní designové prvky zjevně inspirovala dlouholetá dynastie Audi A4 Allroad a A6 Allroad. Jak však přízvisko Allstreet napovídá, je určený spíše do městské džungle než do skutečné divočiny. Zvednutí odpružení o pouhých 15 mm ve spojení s většími koly poskytuje Audi oproti standardnímu hatchbacku A3 světlou výšku – ne zrovna hodnou Jeepu. Dodává se pouze s pohonem předních kol. V Evropě jsou k dispozici dvě pohonné jednotky: zážehový přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 1,5 litru a řadový čtyřválec o objemu 2,0 litru s turbodmychadlem, oba o shodném výkonu 148 koní. K zážehovému motoru standardně dostanete šestistupňovou manuální převodovku. Sedmistupňová dvouspojková automatická převodovka je volitelná. Dieselový motor má pouze automatickou převodovku.

A3 Allstreet

S 1,5litrovým motorem vybaveným dvouspojkovou automatickou převodovkou, který si svým výkonem vysloužil označení 35 TFSI, jsme jezdili na trase v okolí Mnichova, která zahrnovala venkovské silnice, polní cestu a také úsek dálnice s omezeným provozem.

Chytřejší software převodovky

Američtí kupci by rozhodně neměli smutnit, že přicházejí o možnost koupit si menší benzinový motor. Kultivovanost je omezená a při volnoběhu se projevují vibrace, které způsobují, že A3 Allstreet působí, jako by měl spíše tři válce než čtyři.

Navzdory tomu, že Audi tvrdí, že jde o chytřejší software převodovky, se nám automat při rozjezdu z klidu často zdál váhavý. Toho jsme si ale všimli i u jiných produktů koncernu Volkswagen s dvouspojkovou převodovkou, ačkoli po rozjezdu je řazení hladké a rychlé. Točivý moment 1,5 litrového motoru v nízkých otáčkách je silný, čemuž napomáhá 48 voltový hybridní systém využívající startér-generátor. Ten dokáže přidat až 12 koní a 50 N.m, přičemž udávaný vrchol 247 N.m přichází již při 1500 otáčkách. To je dobře, protože motor se rychle stává hlasitým a chraplavým, když se přiblíží k hranici 6000 otáček. Udávaný čas 8,4 sekundy na 100 km/h jsme nepotvrdili, ani nás k tomu Allstreet nenabádal.

Audi

Jiné části dynamického zážitku zapůsobily více. Vyšší odpružení modelu Allstreet má měkčí pružiny a tlumiče než u běžné A3. Jsou to změny, které u standardního vozu ulevily od rušné jízdy po drsnějším povrchu. Na několika opravdu velkých nerovnostech, které jsme na obecně hladké bavorské silniční síti našli, se Allstreet cítil trochu nedotlumený. Dobře si však poradil s městskými rychlostními nerovnostmi a také s polní cestou a kultivovanost jízdy byla v podstatě totožná s kultivovaností běžné A3, a to i v případě, že na dálnici legálně překročil rychlost 100 km/h. Se zvýšeným odpružením se ztratila část přesnosti řízení, ale odezva je i tak čilá a úroveň přilnavosti více než odpovídá nabízenému výkonu.

A3 Allstreet: Interiér

Allstreet je také předzvěstí některých změn, které očekáváme u modelu A3 pro americký trh. Digitální přístroje jsou nyní standardem pro všechny evropské verze, stejně jako 10,1 palcový dotykový displej. Audi reagovalo na kritiku šedivosti a ponurosti kabiny modelu A3 barevnou obměnou, která přináší nastavitelné osvětlení kabiny pomocí 30 barevných LED pásů na dveřích a napříč horní částí palubní desky, a navíc možnost odpovídajícího podsvícení výplní dveří. Rozhodně působí veseleji, i když níže v kabině jsou stále tvrdé plasty působící laciným dojmem.

Vývojáři přepracovali také středovou konzoli modelu A3. Na níž se nachází nový volič převodovky pro automatickou převodovku. A také něco, co bude v Evropě standardně vybaveno bezdrátovou nabíjecí podložkou se dvěma nabíjecími porty USB-C. Další dva USB-C jsou vzadu, kde je stále málo místa pro dospělé.

Tzv. „funkce na přání“

Model A3 Allstreet představuje pro Audi v Evropě také novou cestu. A to možnost předplatného, které označují jako „funkce na přání“. Vozy vyrábějí podle jedné hardwarové specifikace a majitelé si mohou připlatit za odblokování funkcí, a to buď na omezenou dobu, nebo trvale. Kontroverzní je, že jednou z nich bude integrace chytrých telefonů. Umožní provoz Android Auto nebo Apple CarPlay v operačním systému Audi, což je funkce, která je v Evropě stejně jako ve Státech v podstatě univerzální pro každý vůz s dotykovým displejem. Audi si účtuje 12 dolarů (300 Kč) za odblokování na měsíc nebo 114 dolarů (2700 Kč) za rok. Cenu za trvalou aktivaci Audi neuvedlo. Mezi další funkce, které zůstávají pod digitálním zámkem, patří vestavěný navigační systém Audi, adaptivní tempomat, automatické dálkové světlomety a dvouzónová klimatizace.

Interiér

Další podivnou možností, která se nezdá být za příplatek, je konfigurovatelný vzor pro denní svícení A3. 24 LED panelů nad světlomety lze přepínat mezi čtyřmi různými konfiguracemi, čímž se snižuje riziko společenského trapasu, který by nastal, kdybyste se objevili na akci a zjistili, že jiný majitel A3 má stejný vzor. Potěšilo nás, že díky jednomu z nich vypadá A3, jako by měla na hlavě sadu zlých kreslených obočí, což bereme jako důkaz existence německého smyslu pro humor.

Cena modelu A3 Allstreet začíná v Německu na 29 750 dolarech (695 000 Kč). Samozřejmě s nutností připlatit si, pokud chcete, aby si povídal s vaším telefonem. Které revize se dostanou do sedanů A3 a S3 na americkém trhu, se dozvíme později v průběhu roku. Doufejme, že mezi nimi nebudou funkce placení za jízdu.