Ve městě, které postavilo Lego, vládnou celé dny děti

Billund v Dánsku je založeno na filozofii zaměřené na děti, která vytváří město, ve kterém je stejně zábavné žít, jako ho navštěvovat.

Pokud by děti z dánského Billundu měly vizi po svém, přilétající letadla by projížděla dráhou osvětleným duhovým tunelem a cestující by vítala hudba.

Přestože úřad městského letiště tuto myšlenku zavrhl, toto město s 27 000 obyvateli ve středním Dánsku nadále povzbuzuje své mladé snílky, aby předkládali nápady, jak své rodné město učinit ještě přívětivějším pro turisty.

Děti z Billundu často iniciují a zvažují projekty, které mají dopad na jejich komunitu – od úprav hřišť až po komunitní bezpečnost.

Instalace uměleckých děl SUPERFLEX v Billundu.Ve městě, které postavilo Lego, vládnou celé dny děti
Jak umělecká instalace, tak multigenerační hřiště, Billundova „Play Contract“ byla navržena dánským uměleckým studiem SUPERFLEX za účasti 121 místních dětí

Účast mládeže není výhradně dánským pojmem. Celosvětově aktivisté včetně Grety Thunbergové a Malaly Júsufzaiové inspirovali své vrstevníky k tomu, aby se stále více vyjadřovali k důležitým otázkám změny klimatu a sociální spravedlnosti. Úkolem bylo najít dospělé – rodiče, učitele, obchodní vedoucí a politiky – ochotné naslouchat jejich návrhům a jednat podle nich.

Lego House

Tato vnímavost se děje v Billundu a – i když je jasným přínosem pro místní obyvatele – starostka Billundu Stephanie Storbank říká, že je to něco, o čem doufají, že bude atraktivní i pro turisty.

„Z průzkumů víme, že rostoucí počet turistů očekává, že se od dovolené poučí. Tento slib plníme, ať už navštívíte Lego House a ‚učíte se hrou‘, nebo se necháte inspirovat tím, jak jsme pracovali s naším městským prostorem,“ říká Storbank. „Turisté chtějí získat větší přehled a podpořit kreativitu – ale chtějí to dělat hravým způsobem, protože jsou na dovolené.“

Když přijde na hraní, místní obyvatelé Billundu se považují za šampióny.

„Jsem si docela jistý, že jsme jediné město nebo obec na světě, pro které se stalo nejdůležitějším úkolem učit se hrou a vychovávat kreativní obyvatele světa,“ říká Storbank.

V roce 2020 se Billund stal prvním dánským městem, které se připojilo k dnešnímu seznamu téměř tisíce měst v 50 zemích jako město přátelské dětem UNICEF. Toto označení oslavuje komunity, které se zavázaly k Úmluvě OSN o právech dítěte prosazováním zásad, které zahrnují nediskriminaci, spravedlnost a zaměření na nejlepší zájmy dítěte v komunitním plánování.

Ale zatímco některá města se tím zastavila, Billund viděl toto označení jako známku schválení větší vize: stavět na dědictví rodinné zábavy, posilovat místní děti, vytvářet komunitu, která slouží všem občanům – a inspirovat svět.

Rodinná zábava

Asi tři hodiny jízdy severozápadně od Kodaně je Billund nejlépe známý jako domov Lega. Zaklapávací plastové bloky zde poprvé vytvořil ve 40. letech 20. století výrobce hraček Ole Kirk Christiansen. Nyní cestovatelé přicházejí spát v Legoland Castle Hotel (pohodlnější, než byste si představovali); komunikovat s roboty v Lego House (dokonce vám naservírují oběd); a obdivujte obří sochy vytvořené mistry staviteli v zábavním parku Legoland. V roce 2019 park navštívily téměř dva miliony lidí.

LEGO dům v Billundu, Ve městě, které postavilo Lego, vládnou celé dny děti
Lego House je jedním z mnoha interaktivních míst vhodných pro děti vybudovaných v Billundu, kde byly ve 40. letech minulého století vynalezeny oblíbené do sebe zapadající plastové kostky

Ale jakmile se sem dostanete, cestovatelé zjistí, že odhodlání k zábavě je větší než kostky. Od vodních zábavních parků, jako je Lalandia, až po zcela přírodní herní prostory, jako je Wow Park. Vrcholem je Playline, komunitně navržená trasa, která nabízí bezpečný a dostupný průchod městem pěšky, na kole nebo na invalidním vozíku.

Tím, že se město zaměřuje na to, co děti chtějí a potřebují, pomáhá dětem cítit se ceněné. Daniel Trangeled, 15 letý teenager, říká, že mu to také pomáhá cítit se bezpečněji. Protože ví, „že každé dítě – že já, dokonce i jako osoba mladší 18 let – zde mohu být součástí rozdílu“.

Hlavní město dětí 

Motorem tohoto nového přístupu k budování komunity je Hlavní město dětí, které bylo založeno v roce 2010. Jedinečné partnerství, které začalo s Lego Foundation (charitativní složkou společnosti) a městskou samosprávou nyní zahrnuje 11 dalších partnerů, kteří poskytují finanční podporu a odbornost.

„Zveme děti na setkání s architekty, urbanisty a politiky. A pak jim umožníme sledovat proces až po implementaci,“ říká Charlotte Sahl-Madsen, generální ředitelka Capital of Children (COC). ,,Tyto děti budou muset v budoucnu řešit problémy a my je k tomu musíme nyní inspirovat.“

Děti si hrají na zavěšených sítích a mostech v parku WOW
Mladí lidé hrají na zavěšených sítích v parku WOW, přírodním hřišti v Billundu, které je navrženo tak, aby zapojilo rodiny do přírody

V jiných komunitách oslavuje označení Město přátelské dětem specifické programy. Například v portugalském Lisabonu se sportovní program zaměřuje na budování sebevědomí u mládeže s nízkými příjmy; v San Franciscu, Heron’s Head Nature Exploration Area chce, aby děti na všech úrovních příjmů měly přístup k bezpečným venkovním hřištím; v somálské Berbeře se finanční prostředky místní vlády přeorientují na rozšíření nabídky zdravotní péče a odstranění chudoby jako překážky vzdělání.

Působivé programy

I když se jeví tyto programy působivé, často se vedou dospělými.

„Po celém světě je spousta míst, kde lidé říkají, že tvoří spolu s dětmi. Zahrnují děti, zvou děti nebo mají sezení s dětmi a ptají se: ‚Chtěli byste řešení jedna nebo dvě?‘“ říká Sahl-Madsen. ,,Chtěli bychom skutečně, eticky spoluvytvářet svět.“ Tak se jeví Lego svět v Dánsku.

Začíná to ve školce, kde iniciativy „hravého učení“ podporují myšlení „out-of-the-box“. U starších dětí se poskytují nezávislé projekty a příležitosti pro správu komunity.

V roce 2019, ve věku devíti let, se stal ShubVardaan Rastogi jedním ze dvou dětí vybraných za „starostu na jeden den“. Během svého krátkého působení volal po hřišti, které by povzbudilo dospělé, aby si více hráli. „Play Contract“  zčásti umělecká instalace, zčásti vícegenerační hřiště. Se stala nedávno odhalenou a její struktury z růžového mramoru se navrhly po konzultaci s více než 120 místními dětmi.

Mezinárodní příklad 

Rastogi, který nyní oslavil 12 let, stále mluví. Byl jedním ze dvou spoluhostitelů prvního Mezinárodního valného shromáždění dětí (CGA). To loni v září v Billundu přivítalo 20 studentů z celého světa. Poté, co místní děti identifikovaly 10 globálních problémů, které chtějí řešit (včetně rovnosti pohlaví, digitálního přístupu a duševního zdraví), pozvaly 80 dětí z celého světa. Proto aby s nimi spolupracovaly na řešeních. Poté 20 z nich – někteří až z Indie a Jižní Afriky – cestovali do Billundu. A aby se podělili o svá navrhovaná řešení a předložili OSN manifest o změně.

Publikum během prezentace na Dětské valné hromadě 2021
Publikum čeká na prezentaci na Mezinárodním valném shromáždění dětí v Billundu v roce 2021; setkání pozvalo mladé lidi z celého světa, aby navrhli řešení globálních problémů od rovnosti pohlaví po duševní zdraví
Scéna dětí u stolu na Dětské valné hromadě 2021, Ve městě, které postavilo Lego, vládnou celé dny děti
Členové Mezinárodního valného shromáždění dětí se v roce 2021 sejdou, aby projednali svůj návrh OSN

Poučení z metodik COC

CGA přitáhla mezinárodní pozornost obci. Objevily se žádosti od skautů a od dalších měst OSN přátelských dětem, kteří doufali, že se poučí z metodik COC.

„Je velmi málo měst, která se tímto způsobem zaměřují na děti. Příliš málo. Ale má se jich stavit víc a víc,“ říká Sahl-Madsen.

Výzkumy ukazují, že města určená pro děti mají často obrovské výhody i pro starší nebo různě postižené dospělé.

„Děti a rodiny v Billundu profitují přímo z našich iniciativ, ale také senioři,“ říká Storbank. „Když snížíme výšku obrubníku, jeví se to výhodné nejen pro skateboarding. To také přispívá k větší dostupnosti města pro vozíčkáře.“

A pokud turisté také najdou přitažlivost v bezpečné komunitě, přístupných herních strukturách a občanech, kteří se stanou otevřeni sdílení nových přístupů k lepšímu globálnímu prostředí, je to výhra, říká Sahl-Madsen. ,,Děti nás velmi inspirují, ale děláme to pro všechny.“

Zdroj: nationalgeographic, Vapol