Chevrolet Trax 2024

Automobilky jsou vinny tím, že se honí za čísly. Do jisté míry nás můžete vinit z toho, že je k tomu vybízíme tím, že testujeme tolik aut, kolik testujeme. Ale jedno číslo, o které usiluje stále méně automobilek, je nejnižší cena. Slovu „levný“ se vyhýbáme, protože má negativní konotaci, protože definuje kvantitativní i kvalitativní atributy. To nám dává důvod oslavovat nově přepracovaný a přepracovaný Chevrolet Trax, který je cenově dostupný a výjimečný zároveň.

Chevrolet Trax 2024: Tichý při jízdě, skladný v zatáčkách, prostorné zadní sedadlo a nákladový prostor

Podle našich počtů, započítáváme i nevyhnutelný poplatek za dopravu do cíle, je dnes na trhu 19 automobilů, které stojí méně než 25 000 dolarů (cca 600 000 Kč). Trax v základní výbavě stojí 21 495 USD (500 000 Kč). Zde testovaný model Activ představuje vrchol nabídky s cenou 24 995 USD (600 000 Kč). Tato výbava otevírá dveře k některým luxusním prvkům, včetně 11,0 palcového dotykového displeje a bezklíčového vstupu a startování. Pakety Sunroof a Driver Confidence, které se nacházely v našem testovaném voze, zahrnují bezdrátové nabíjení, adaptivní tempomat, zadní parkovací senzory, sledování mrtvého úhlu a varování před opuštěním jízdního pruhu. Bezdrátové technologie CarPlay a Android Auto jsou standardem i v základním modelu.

2024 chevrolet trax
Chevrolet Trax

V kabině se sice objevují plasty, které by dural poškrábal, ale příjemná spínací skříňka to kompenzuje. Chevy si dal záležet na dotykových bodech. Volant má velmi vítaný pružný kožený potah a řadicí páka vychází z konzoly, nikoliv z nějaké nepřehledné soustavy tlačítek. Zatáhněte za páčku do polohy D a přeplňovaný 1,2 litrový řadový tříválec dá najevo, že má jen 137 koní. Když držíte nohu na podlaze 8,8 sekundy, zrychlíte na stovku. Díky vrcholu točivého momentu 220 N.m, který se objevuje při 2500 otáčkách za minutu, si malého motoru při běžném každodenním ježdění nevšimnete. Dokud se nepotřebujete dostat před návěs před spojením. Zrychlení z 80 na 110 km/h trvá 6,4 sekundy a z 110 na 145 km/h spíše 10 sekund.

Štěrkovité vrčení, které trojka vydává pod tlakem, je útočnější, než by naznačoval údaj 72 decibelů při plném plynu. Ale při 110 km/h si kabina brouká melodii o 69 decibelech, o které byste přísahali, že je ještě nižší. Při této rychlosti motor točí asi 2250 otáček za minutu a Trax jede rovně jako šíp se skvělým citem pro střed řízení. Stejně jako jeho předchůdce však nový Trax v našem testu v reálném provozu při rychlosti 120 km/h nedosáhl odhadované dálniční spotřeby EPA (8,8 l/100km) a dosáhl pouze 9,4 l/100km.

Při předjíždění je Trax křečovitý, interiér je z tvrdého plastu, nemá pohon všech kol ani manuální převodovku

Do žádného Traxu nedostanete pohon všech kol. Abyste ho získali v SUV značky Chevrolet, musíte přejít na zhruba o 5000 dolarů (115 000 Kč) dražší Trailblazer. Ale s pořádnou sadou zimních pneumatik se Trax dostane kamkoli budete chtít. Tisková zpráva Chevroletu nazývá tento nový model „reimagined“, což je eufemistický způsob, jak přiznat, že předchozí generace Traxu potřebovala důkladné přepracování.

2024 chevrolet trax
Chevrolet Trax – interiér

Trax vyrobený v Koreji splňuje mnoho požadavků kupujících SUV. Vynikající výhled ven, silnou přitažlivost, spoustu místa. Absence pohonu všech kol eliminuje potřebu hrbolu v podlaze, takže dva cestující na zadních sedadlech se mohou rozložit a tři mají dostatek místa pro své boty Reeboks. Zadní prostor není plný luxusu. Vynechává základní prvky, jako je středová loketní opěrka a držáky nápojů. Cestující na zadních sedadlech však mají k dispozici dvojici portů USB a spoustu místa pro nohy – o 7,6 cm více než ve starém Traxu.

Nově získaný prostor není výsledkem nějakého zázračného balení. Vůz je prostě větší, o neuvěřitelných 5,7 palce mezi nápravami a 11,0 palce na celkovou délku. Díky tomu se zvětšil také zavazadlový prostor, a to o 200 l na 736 l, pro všechno to vybavení pro aktivní životní styl, které si výrobci automobilů představují, že jejich zákazníci vozí s sebou.

Vzhledem k tomu, že na trhu je tak málo vozů, může Trax nejvyšší úrovně dát na frak základní nabídce Fordu, pickupu Maverick. Ford má výhodu v nákladní a tažné kapacitě. Chevrolet nedoporučuje připevňovat k nárazníku Traxu přívěs, ale zadní sedadla jsou v Chevroletu lepší a váš náklad v případě deště nezmokne. Honda Civic a Volkswagen Jetta s podobnou cenou jsou dynamicky lepší než Trax, ale není to běh na dlouhou trať. Úsilí 0,84 g, které Trax vynakládá na smykové dráze, je na úrovni sedanů, stejně jako jeho brzdná dráha.

Chevrolet Trax 2024: Velmi hodnotné vozidlo v jinak levném segmentu

Mezi vozy do 25 000 dolarů (600 000 Kč), ať už jsou v obalu SUV, nebo ne, se Trax řídí dobře. Zatáčí na hranici svých možností bez protestů a nadměrného naklánění karoserie. Nebude trhat rekordy v počtu bleskových kol, ale působí bohatěji a vypadá dražší, než je. Neříkejte tedy, že je Trax levný – na takový přívlastek je až příliš nabitý hodnotami.

Zdroj: caranddriver, Vapol