Obří záblesk světla fascinuje astronomy

Americký astrofyzik Brendan O’Connor mluví o „události století“: obří záblesk světla ve vesmíru fascinuje astronomy. Trvala několik minut a pravděpodobně se způsobila vytvořením černé díry.

Co se zdá možná nejjasnější záblesk světla, jaký kdy se ve vesmíru viděl, v současnosti uchvacuje astronomy. Říká se, že záblesk světla pochází asi 2,4 miliardy světelných let od Země, pravděpodobně během formování černé díry. Záblesk uvolnil energii 18 tera-elektronvoltů na světelnou částici.

Vesmírné dalekohledy poprvé zachytily záblesk 9. října. Skládá se z tzv. gama paprsků, nejintenzivnější formy elektromagnetického záření. Jev se nazývá GRB221009A, složený ze zkratky pro gama záblesk a data objevu.

Událost století – obří záblesk

Astronomové po celém světě se podle zprávy NASA stali fascinováni neobvykle jasným a dlouhotrvajícím jevem. Vědci stále sledují jeho dosvit. Patří sem i Brendan O’Connor, postgraduální student na Univerzitě George Washingtona v hlavním městě USA. Světelný záblesk překonal všechny rekordy „jak co do množství fotonů“, tedy světelných částic, „a energie fotonů, které se k nám dostanou,“ řekl O’Connor, který jev pozoroval dalekohledem Gemini South v Chile. Uvedla tisková agentura AFP. ,,Něco tak jasného, ​​tak blízkého, je skutečně událost, která se stane jednou za století.“

GRB221009A hodinu po svém objevu: Dosvit záblesku byl jasně viditelný přes rentgenový dalekohled Swift
GRB221009A hodinu po svém objevu: dosvit záblesku byl jasně viditelný přes rentgenový dalekohled Swift

Záblesk světla trval několik set sekund, řekl O’Connor. Pravděpodobně vznikl, když pominuly obří hvězdy, které byly více než 30 krát větší než naše Slunce. Hvězdy proto explodovaly v supernově a poté se zhroutily do černé díry. Během tohoto procesu se kolem černé díry vytvořil prstenec hmoty, který se absorbuje a poté se znovu vyvrhne ve formě energie – dosahuje rychlosti 99,99 procenta rychlosti světla.

Amatérští pozorovatelé hvězd se dívají do tubusu

,,Gamma záblesk obecně uvolní během několika sekund stejné množství energie, jaké naše Slunce vyprodukuje během svého života,“ vysvětlil O’Connor velikost záblesku. A to je také nejsilnější ze všech pozorovaných gama záblesků.

Jeho paprsky se podle odhadů vytvořily před 1,9 miliardami let a po dlouhé cestě vesmírem se nyní dostaly do zorného pole astronomů. Jak se vesmír rozpíná, jeho výchozí bod je nyní ještě dále od Země.

O’Connor a jeho kolegové plánují v následujících týdnech pokračovat v monitorování jevu, aby zjistili, zda jsou jejich předpoklady o záblesku správné. Amatérští pozorovatelé hvězd se mezitím dívají do tubusu: dosvit záblesku světla už svým vybavením pozorovat nemohou.

Zdroj: spiegel, Vapol